месечна Архива: јуни 2013

ДОБРО УТРО

1. Дента кога за првпат ЕУ реши да не нe споменува во извештајот, премиерот Никола Груевски се разбуди од седумгодишниот сон и, по многу работа, посветеност и реформи, сфати дека не сме во ЕУ затоа што сме биле неединствени. Така изјави во интервју за "Дневник" . Добро утро, Македонијо. Досега неединството не беше пречка, оти извештаите на...

КУПАЌИ – ЕЛКА

1 За прв пат по седум години можеме на раат да си одиме на одмор во Грција без да го чекаме Самитот на ЕУ на крајот од јуни. Оти на тие самити секогаш ги чекаме извештаите за Македонија и дали ќе добиеме датум за преговори. Е па, за среќа, оваа година на Самитот, што ќе се одржи...

ЖЕНСКИ ГЛАВИ

1 Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера попушти пред демонстрантите на плоштадот Таксим во Истанбул. Ама ние во Македонија подолго од него издржуваме. Не попуштаме. Толку сме се специјализирале во организирање антипротести, така што вчера, во недостиг на домашни протести на кои треба да им се контрира, во Скопје и во Гостивар се организираа контрапротести на протестот...

ПИНГВИНИ И СОРОСОИДИ

1 Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган пресече. Во паркот на плоштадот Таксим ќе се гради. И тоа што ќе се изгради ќе биде многу убаво. Нема да попушти пред барањата на демонстрантите, затоа што не може малцинството да доминира над мнозинството. Додека траат протестите, телевизиите пуштаат емисии за пингвини и за радијацијата на Марс. И, како и што...

БЕЗ ВАДЕЊЕ

1 Се чувствував многу депресивно кога го видов претседателот Ѓорге Иванов на телевизија како два дена пред почетокот го откажува претседателскиот самит во Охрид, кој требаше да се одржи викендов. А уште подепресивно беше оправдувањето дека сите други се виновни оти нам како домаќини не ни успеало да ги собереме гостите. Ќе нe злоупотребеле да се караат...