месечна Архива: март 2016

АХМЕТИ ГИ ПОВЛЕКУВА СИТЕ СВОИ МИНИСТРИ ОД ВЛАДАТА

Владиниот коалиционен партнер ДУИ вечерва решил да ги повлече сите министри и заменици министри од Владата на Република Македонија. Артан Груби, политички советник на лидерот на ДУИ Али Ахмети ни изјави дека од вечерва претседателот ги има сите права да одлучува за натамошните чекори на партијата. ДУИ најави и ревидирање на политиката во наредните неколку денови. Во официјалното соопштение испратено доцна...

ПОЧИНА СЛАВНАТА АРХИТЕКТКА ЗАХА ХАДИД

Светски познатата британска архитектка, дамата Заха Хадид, меѓу чии дела е и Олимпискиот акватик центар во Лондон, почина денеска на 65 години. Хадид, родум од Ирак, доживеа срцев удар додека беше во болница во Мајами, каде се лекуваше од бронхитис. Хадид проектираше згради низ целиот свет, од Хонгконг, преку Германија до Азербејџан, и е прва жена која го доби златниот...

ОБСЕ ЌЕ ГИ НАБЉУДУВА И МЕДИУМИТЕ

Канцеларијата за демократски институции и човекови права ОБСЕ/ОДИХР ја почнува набљудувачката мисија на изборите. Мисијата ќе ја водат 24 дологорочни набљудувачи, распоредени во тимови низ целата држава, а неколку дена пред изборите ќе дојдат уште 300 краткорочни набљудувачи, кои ќе го следат денот на изборите, отворањето на гласачките места, како и гласањето и пребројувањето гласови. Во набљудувањето ќе учествуваат...

ДИК СО ЗАБРАНА ДА ГИ ОБЈАВУВА СИТЕ ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК

Дирекцијата за заштита на личните податоци по службена должност извршилa вонреден инспекциски надзор во Државната изборна комисија (ДИК) по однос на објавувањето на личните податоци од Избирачкиот список на нејзината веб-страница и издала две привремени решенија. Од ДЗЛП велат дека со едното од решенијата се забранува ДИК да обезбедува електронски пристап до личните податоци во Избирачкиот список објавен на веб-страната,...

АДВОКАТИТЕ НА ГРУЈОВСКИ ПОДНЕСОА ЖАЛБА НА ПРИТВОРОТ

Адвокатскиот тим на првоосмничениот во случајот „Тврдина“, Горан Грујовски поднесе жалба на притворот за началникот на петтата управа. „Барањето е испратено до судија на претходна постапка и кога ќе бидат комплетирани списите ќе бидат доставени на одлучување до Кривичниот совет. Според законот за Кривична постапка, Кривичниот совет има рок од 48 часа да одлучи за жалбата“, велат за „Мета“ од...

ЗА УНИШТУВАЊЕТО НА ОПРЕМАТА ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕ УТРЕ ЌЕ РАСПРАВА И СОБРАНИСКАТА КОМИСИЈА

Собраниската комисија за надзор над Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и Агенцијата за разузнавање (АР) утре ќе расправа за извештајот за работата на овие две институции за 2015 година. На дневен ред ќе се најде и уништувањето на опремата за прислушување што се случило  во март минатата година за што Специјалното обвинителство сомничи шестмина службеници на МВР меѓу...

ХАГ ГО ОСЛОБОДИ ШЕШЕЉ

Поранешниот заменик премиер на Србија, Воислав Шешењ не е виновен за злосторства против човештвото во Хрватска и во Босна, извршени во периодот од 1991 до 1993 година, пресуди денеска Хашкиот трибунал за поранешна Југославија. Шешељ, кој беше лидер на националистичката Српска радикална партија (СРП), беше обвинет за поттикнување и финансирање злосторства против Хрвати, муслимани и друго несрпско население, извршени од...

ДУИ НЕМА ДА ГЛАСА ЗА ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА КРИВИЧНА ПОСТАПКА

Пратеничката група на ДУИ, нема да гласа за измените на Законот за кривична постапка, потврдија од партијата.  Одлуката на владиниот коалиционен партнер дојде како изненадување затоа што и ДУИ е потпишана како предлагач на измените на Законот за кривична постапка заедно со ВМРО-ДПМНЕ. „Идејата беше измените на законот да бидат изгласани со консензус со опозицијата.  Со оглед на тоа дека...

30 ДЕНА ПРИТВОР ЗА НАЧАЛНИКОТ НА УБК

Началникот на УБК, Горан Грујоски добил притвор во траење од 30 дена, потврди доцна вечерва Кривичниот суд. Тој е првоосомничениот во предметот „Тврдина“ за кој денеска информираше Специјалното јавно обвинителство. „Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по предлог на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите за...

СУДИИТЕ НЕМА КОЈ ДА ГИ КАЗНИ

Скопје, 30 март, 2016 (САКАМДАКАЖАМ.МК) - Се зголемуваат претставките од незадоволни граѓани од правосудните органи, но за судиите, од мај минатата година, веќе нема опасност да бидат разрешени. Ваквото разуздување на судството и преземање на власта во раце на претседателите на судовите, се случува токму кога почна да работи Специјалното јавно обвинителство. Ниедно барање за притвор против поранешни министри...