месечна Архива: април 2016

КАТИЦА ЗА ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС: ПОМИЛУВАНИТЕ ОД ИВАНОВ ЌЕ ГИ ГОНИМЕ И ЗА ДРУГ КРИМИНАЛ

„Ако претседателот има намера да продолжи со помилувањата на луѓе кои се обвинети, тој ќе има многу работа, оти ние нема да сопреме“ изјавила специјалната обвинителка Катица Канева за Фајненшел тајмс. Најголемиот светски дневен весник за бизнис и економија открива дека Канцеларијата на Специјалниот обвинител во Македонија се соочува со огромни пречки, меѓу кои и обезбедување сведоци, од кои многумина...

ВРАБОТЕНА ВО АРМ ТВРДИ ДЕКА Е ПРЕКОМАНДУВАНА ПОРАДИ УЧЕСТВО ВО ПРОТЕСТИТЕ

Вработена во Армијата на Република Македонија тврди дека поради учеството во протестите на „Шарена Револуција“ била прераспределена на друга работна позиција, во друг град, односно од Скопје во Кичево. Јасмина Дуриќ, која во АРМ била вработена во 2003 година, вчера вечер на својот Фејбук портал напиша дека без најава била прекомандувана во магацин за храна во Кичево, иако нејзините квалификации се социјален...

СУДСКА КОНТРАРЕВОЛУЦИЈА

1 Кога еднаш ќе заврши оваа фаза на развојот на македонската држава во едно сум сигурен.  Историјата ќе го памети Ѓорге Иванов како претседател кој имаше историска шанса да ја врати Македонија на цивилизиран колосек и да го помири длабоко поделеното општество. А тој таа шанса ја искористи за да помилува сведоци во криминална истрага. Во она групно интервју на...

ОБВИНИТЕЛСТВОТО НАРЕДИ ДА СЕ НАПРАВАТ НОВИ АНАЛИЗИ ЗА СМРТТА НА КОСТА КРПАЧ

Основното јавно обвинителство (ОЈО) и покрај завршената обдукција на Коста Крпач, доцна синоќа издало наредба за нови дополнителни анализи, пренесе 24Вести. „ОЈО изврши координација и консултација со Институтот за судска медицина и крим-техниката и даде наредба за вршење нови анализи, со цел подобро расветлување на случајот“, велат од Обвинителството за 24Вести. Доцна синоќа се огласи и Кривичниот суд, кој прво објави...

КРПАЧ ГО СЛЕДЕЛЕ ОТКАКО ПОЧНАЛ СОРАБОТКА СО СЈО

Сите лица што биле снимени дека влегуваат во СЈО, а кои можеле со свое сведочење да станат потенцијална опасност за засегнатите од постапките на обвинителството биле изложувани на притисок, објави Дојче Веле повикувајќи се на извори во истрагата за смртта на Коста Крпач, сведок во еден од предметите што ги води Специјалното обвинителство. Во почетокот на април, судија на претходна...

ТИМОТ НА КАТИЦА ЈАНЕВА ЈА ИСТРАЖУВАЛ И ФИРМАТА НА КРПАЧ

Специјалното обвинителство ја истражувало и фирмата на покојниот Коста Крпач, кој вчера беше најден со прострелна рана во градите во својот стан, откако пред тоа наводно пукал врз комбе паркирано пред зградата во скопската населба Капиштец. Основниот суд Скопје 1 во Скопје вечерва објави дека судија на претходна постапка на почетокот на овој месец на барање на Специјалното јавно обвинителство...

СОБРАНИЕТО ГИ ОСТАВИ НЕЗАШТИТЕНИ ЗАШТИТЕНИТЕ СВЕДОЦИ

Да имало Специјалното обвинителство закон за заштита на сведоци, ќе го вметнело сега починатиот сведок Коста Крпач во програмата за заштита на сведоци, дознава Сакамдакажам.мк. Покојниот Крпач не бил човекот за кого СЈО на 1-ви април поднело иницијатива до Собранието да се донесат измени и дополнување на Законот за заштита на сведоци, туку тоа е сторено поради друго лице, но...

УШТЕ 30 ДЕНА КУЌЕН ПРИТВОР ЗА САВЕСКИ И ЗА ДВАЈЦА ДЕМОНСТРАНТИ ОД ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА

Куќниот притвор за нови 30 дена им е продлжен на членот на Президиумот на Левица проф. Здравко Савески и на уште двајца демонстранти приведени по протестите во Скопје, што се случија првата недела по донесувањето на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари и нивни соработници. Приведените Савески, членот на Левица Владимир Куноски и членот на...

АБОЛИЦИЈАТА ЈА УНИШТУВА МАЛАТА БИЛКА НА ДОВЕРБА ШТО БЕШЕ ПОСАДЕНА СО ДОГОВОРОТ ОД ПРЖИНО

Загрижени сме за тоа каква е политичката ситуација во државата.Најважно е дека сите партии со кои разговаравме разбираат дека целосно треба да се спроведе Договорот од Пржино. Апелираме аболицијата што ја донесе вашиот Претседател да се повлече што е можно побргу. Ги повикуваме партиите да ја почитуваат работата на ДИК, да  помогнат на Комисијата да го изразат своето мислење...

„МОСТ“: НЕМА УСЛОВИ ЗА ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ НА 5 ЈУНИ

Поради голем број недоследности и прекршувања, а кои се игнорирани од ДИК, констатираме дека Владата и другите институции не успеаја да обезбедат услови за одржување на фер и веродостојни избори на 5 јуни, велат од граѓанската асоцијација „Мост“. Претседателот на „Мост“, Дарко Алексов, вели дека проверките на избирачкиот список не биле транспарентни, а тоа довело до нејасни резултати. – ДИК вложи...