месечна Архива: ноември 2016

ГРЦИЈА НАЈДЕ 70 МИГРАНТИ ВО ШУМА КАЈ СОЛУН

Грчките власти велат дека нашле околу 70 мигранти, меѓу кои и деца, во шумска област во предградието на северниот град Солун. Групата, за која велат дека биле од Сирија, ја преминала грчко-турската граница и биле транспортирани во таа област скриени во камион. Возачот на камионот ги оставил во шумата вчера и тие ја поминале ноќта на снег. Во изминатите два...

ТРАМП ГО ОСТАВА БИЗНИСОТ ЗА ДА СЕ СКОНЦЕНТРИРА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВУВАЊЕТО

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека целосно го напушта бизнисот за да се сконцентрира на претседателствувањето и за да избегне конфликт на интереси. Трамп кажа дека ќе ги соопшти неговите планови на прес-конференција со неговите деца следниот месец. Претходно, тој ги отфрли обвинувањата околу потенцијален конфликт на интереси меѓу неговите бизниси и претседателството. Трамп го соопшти планот за дистанцирање...

ЗА „ДЕНОТ НА ДРВОТО“, ЦЕНТАР ДОБИ 120 САДНИЦИ, ЃОРЧЕ ПЕТРОВ НАД 85 ИЛЈАДИ

Општина Центар обвини дека државата преку „Македонски шуми“ има различен аршин кон единиците на локална самоуправа, па, како што велат од општината, своеволно одлучува која општина колку садници ќе добие за зазеленување на просторот. Во соопштението од Општина Центар се посочува дека за денешниот „Ден на дрвото“, Општина Аеродром добила 22.770 садници, Општина Ѓорче Петров добила 85.293 садници, Општина Гази...

ИМ ГИ ЗЕЛА ПАРИТЕ ДА ИМ ПОСРЕДУВА ЗА РАБОТА ВО ШВАЈЦАРИЈА, ПА ГИ ИЗЛАЖАЛА ДЕКА ЛЕТОТ Е ОДЛОЖЕН

Поголема група неготинци останаа без ветената работа во Швајцарија и без парите што ѝ ги дале на наводната посредничка, која откако им ги зела парите им кажала дека летот за Швајцарија е откажан со објаснување дека детето на нејзиниот соработник доживеало сообраќајна несреќа. Еден член од групата се јавил на аеродром да праша дали има откажан лет и дали...

АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ЌЕ ПОТРОШИ 40.000 ЕВРА СОСЕ 70 ХОСТЕСИ ЗА САЕМИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ

  Агенцијата за вработување ќе потроши 40.000 евра за да организира саеми за вработување. Според тендерот што го објави Агенцијата, парите ќе бидат потрошени за обезбедување на логистичка поддршка и изнајмување на простории, опрема за озвучување и осветлување и бина за говор, маркетинг материјали, модератори и транспорт на материјали. Исто така, Агенцијата ќе ангажира и 70 хостеси и 100 лица за...

БЕБИЊАТА УМИРААТ ОТИ 200.000 ЖЕНИ СЕ БЕЗ МАТИЧЕН ГИНЕКОЛОГ

Над 200.000 жени во репродуктивен период се без матичен гинеколог. Според матичните гинеколози, во моментов во земјава над 500.000 жени имаат избран гинеколог, а според проценките на здравствените власти треба да бидат над 700.000. Минатата недела, Државниот завод за статистика објави податок дека во третото тримесечие од 2016 година починале 90 доенчиња, односно бебиња на возраст до една година. И...

МОЖНОСТ ЗА КРЕАТИВНО ИЗРАЗУВАЊЕ НА МЛАДИТЕ ПРЕКУ „ВОЈСАП“

Под мотото - “Сликни. Сними. Сподели.”, денес беше најавен новиот проект „ВојсАп“, поддржан од УСАИД Македонија,  кој ќе ги поттикне младите креативци во Македонија активно да се ангажираат во создавањето на нови содржини и нивна промоција преку социјалните медиуми. Проектот „ВојсАп“ е насочен кон сите млади заинтересирани за создавање постери, фотографии, музика, кратки филмови и секакви аудио, визуелни и аудио-визуелни...

ДА МЕ НАДЖИВЕЕТЕ И ДА СЕ ГОРДЕЕТЕ СО СВОИТЕ ДЕЦА КАКО ЈАС СО ИГОР И СО ТАЊА, ВЕЛИ МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ

Границите за маестро Александар Џамбазов се секаде и секогаш претесни, па така беше и на вечерашната промоција на монографијата „Маестро Александар Џамбазов-живот низ сеќавања, афоризми, сентенции“ од музиколозите Јулијана Папазова и Елени Новаковска, во книжарницата на „Литература.мк“ на улица Македонија во Скопје. Изданието, по повод 80 години од раѓањето на шлагер мајсторот и безмалку 60 години негово творештво, е на...

30 ГОДИНИ ПО ФИЛМОТ “СРЕЌНА НОВА ’49” ИСТОК НЀ ОТПИША, ЗАПАД НЕ НЀ ЗАПИШУЕ

Со полна сала млада публика, Кинотеката на Македонија вечерва прослави 30 години од излегувањето на "Среќна Нова '49 година" на режисерот Столе Попов,  најдобриот филм во тогашна Југославија во 1986, и едно од култните дела во современата македонска кинематографија. Вечерва се прикажа новореставрирана копија на филмот, кој е снимен по сценариото на Гордан Михиќ и во продукција на "Вардар...

РАДОВАН РАЃЕНОВИЌ, ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН МАЈСТОР НА АРХИТЕКТУРА, НАГРАДЕН СО „АНДРЕА ДАМЈАНОВ“ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Асоцијацијата на архитекти на Македонија на архитектот Радован Раѓеновиќ вечерва му ја врачи наградата „Андреа Дамјанов“ за животно дело и достигнувања во архитектурата. Потписот на Раѓеновиќ се наоѓа на многу станбени, туристички и угостителски, деловни, индустриски и меморијални објекти создавани изминативе 50 години на различни страни во светот. Раѓеновиќ ја прими наградата укажувајќи дека ја чувствува како признание за пет...