месечна Архива: јануари 2017

СДСМ И ДУИ СЕ СКАРАА ЗА РАБОТНИ МЕСТА ВО ОПШТИНА КУМАНОВО

Коалиционите партнери во советот на општина Куманово, СДСМ и ДУИ, се скараа поради новите вработувања во Општина Куманово. Несогласувањата се однесуваа за новите работни места и за унапредување на некои од веќе вработените, кои што ги побаралo ДУИ, а не ги прифатиле нивните коалициони партнери СДСМ. Советниците на ДУИ денеска ја напуштија седницата и се заканија дека нема да се...

ИСПУСТОТ НА ДРИМ ЗАТВОРЕН ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ПОНАТАМОШНО ПРАЗНЕЊЕТО НА ЕЗЕРОТО

Водостојот во Охридското Езеро изнесува -12 сантиметри од нултата кота или е за пет сантиметри понизок од дозволениот минимум на кота 693.05 метри, утврди тим од хидролози од Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија. Тимот бил на увид по реакциите од охриѓани и од Хидробиолошкиот завод од Охрид за нискиот водостој на езерото. Од УХМР објаснуваат дека нискиот водостој се...

ВМРО-ДПМНЕ БАРА САД ДА ПОЈАСНИ ДАЛИ СЕ ПРОТИВ НОВИ ИЗБОРИ

ВМРО-ДПМНЕ бара појаснување од Амбасадата на САД во Скопје дали нивниот повик до партиите да ги продолжат разговорите за формирање на нова Влада значи дека САД сугерираат и бараат од Република Македонија и од партиите во парламентот да нема нови предвремени парламентарни избори. „Еден ден откако ВМРО-ДПМНЕ јавно се произнесе дека ситуацијата во Македонија е зрела за нови избори, Амбасадата...

ПОЛОВИНА ОД БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЗА ПЛАТИ НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

За плати на администрацијата во општина Кавадарци се трошат 50 до 60 отсто од општинскиот буџет за 2016 година, кажа денеска Горан Белевски, советник од СДСМ на расправата за Предлог кварталниот извештај за извршувањето на буџетот на општината за 2016 година, четврти квартал. „Околу 50 до 60 проценти од парите кои се потрошени во 2016 година се за плати на...

ПОВТОРНО НЕ РАБОТИ ТРЕТИОТ БЛОК ВО РЕК БИТОЛА

Повторно не работи третиот блок од електро-енергетскиот стожер во земјава, РЕК „Битола“. По дваесетина дена работа, сега повторно вон функција е истиот блок кој поради дефект на цевка, исто така, беше исклучен на 6 јануари и не работеше шест дена кога се увезуваше електрична енергија. Од ЕЛЕМ потврдија дека блокот е исклучен од производниот систем, но велат дека застојот...

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРВОЛИГАШ САСУОЛО ГО САКА СТРУМИЧКИОТ „БОМБАРДЕР“ ТАСЕВСКИ

Италијанскиот фудбалски прволигаш Сасуоло сака да го ангажира младиот струмичанец Ване Тасевски, кој повеќе од една деценија живее со своите родители во Пјаченца, Италија. Освен овој клуб, интерес за 15-годишното момче кое го нарекуваат „бомбардер“, заради своите силни удари  со лева и десна нога кон противничките мрежи, покажале и други италијански клубови. За Тасевски, кој потекнува од струмичко Ново Коњарево,...

ЈУГОХРОМЦИ ПОВТОРНО ГО БЛОКИРАА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО

По најновото Решение на Државниот инспекторат за животна средина за продолжување на забраната за работа на комбинатот Југохром за дополнителни 90 дена, работниците на Југохром повторно излегоа на протести и два часа го блокираа автопатот Скопје-Тетово кај наплатната рампа Желино. „Фабриката за нас значи живот и егзистенција. Вака сега ние останавме на пат. Многумина од нас не ќе можат ни...

JA РАСКОПАА СПОРТСКАТА САЛА ВО БИТОЛА ПРЕД НАТПРЕВАРОТ НА ПЕЛИСТЕР ВО ЧЕЛИНЏ КУПОТ

На температури под нулата, сред зима, во период кога се одвиваат подготовките на ракометарите на Пелистер за Челинџ купот, се раскопа внатрешноста од спортската сала „Младост“ во Битола. Долгонајавуваната реконструкција на овој објект започна неодамна,  на неколку месеци пред локалните избори. Поради реконструктивниот зафат ракометниот клуб Пелистер, најверојатно, во гости ќе го игра дури и домашниот натпревар од дуелот...

РОДИТЕЛИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ОД ЛАЖАНИ БАРААТ ИСПРАВНА ВОДА ВО УЧИЛИШТЕТО

Родителите на 270-те ученици во основното училиште „Мирче Ацев“ во долненското село Лажани бараат да се реши проблемот со водата за пиење. Велат дека нема да толерираат и натаму нивните деца да користат неисправна вода, а проблемот тврдат не бил решен од мај минатата година. „Децата пијат неисправна вода според изјавите на Заводот за здравствена заштита, а, до пред некој...

ФИЛМОТ ЗА СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО Е УМЕТНИЧКА ПРОВОКАЦИЈА, ВЕЛАТ АВТОРИТЕ

Новиот филм на Теона Стругар Митевска „Кога денот немаше име“ инспириран од трагедијата на Смилковското езеро е уметничка провокација, велат авторите по реакциите во јавноста дека не е откриено како се убиени четирите момчиња и еден средовечен маж на 12 април 2012 година. Филмот во продукција на „Сестри и брат Митевски“ кој влезе во програмата Панорама на престојниот Берлински филмски...