НЕМА ОПШТИНИ КАЗНЕТИ ЗА НЕИСЧИСТЕН СНЕГ ОТИ ТРЕБА САМИ ДА СИ СЕ КАЗНАТ

Сите општини во Македонија, без исклучоци, потфрлија во справувањето со снегот, но ниту една не е казнета. Нема казна поради неисчистен снег и за градоначалниците, па сосема очекувано е и две недели по првите снежни врнежи, насекаде да има затрупани улици. За општините се предвидени казни, но треба да им ги пишат општинските комунални инспектори, а за градоначалниците во сегашната...

СНЕГОТ УНИШТИ СТОТИНА ОРАНЖЕРИИ ВО СТРУМИЧКО, ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ БАРААТ ПОМОШ

Снегот во струмичко уништи стотина оранжерии кои земјоделците ги подготвуваа за сеидба и отпочнување на раноградинарската сезона. Најпогодeни се земјоделците од населените места Куклиш, Бориево и Моноспитово чии оранжерии не ја издржаа на снежната покривка од 15-тина сантиметри, па конструкциите со полиетиленските платна и системите капка по капка се уништени. Дине Дрвошанов од Куклиш вели дека пред негови очи...

РИПНАЛ ПО КРСТОТ ВО ЛУДА МАРА ЗА ЗДРАВЈЕ И ЈА СКРШИЛ НОГАТА

Жител од неготинското село Курија рипнал по крстот за здравје на Водици во реката Луда Мара и ја скршил ногата. Раде Јанев, кој сега е на Клиниката за трауматологија во Скопје, вели дека поради сериозноста на повредата ќе биде и опериран. „Не се сеќавам на што налетав кога скокнав по крстот. Директно сум ја скршил ногата под коленото. Многу ме...

БИТОЛА ИМА 70 ДИВИ ДЕПОНИИ, А САМО ТРОЈЦА КАЗНЕТИ

Ридови ѓубришта ги пречекуваат намерниците кои доаѓајќи за Битола минуваат низ обиколницата која е дел од магистралниот пат А-3. Оваа обиколница  води кон двата влеза на  градот, од страната на Ресен и Прилеп. Мрши од пцовисани животни, дотраена облека, човечки измет, лепешки од коњи и каков не друг отпад на диво е исфрлен крај патот. Најкритично е крај ромската...

КУЌАТА ИМ СЕ УРИВА ОТИ 30 ГОДИНИ ЧЕКААТ ДОЗВОЛА ЗА РЕНОВИРАЊЕ

Предупредувачки знаци за можност од уривање има кај куќа во центaрот на Кавадарци, за која сопственикот Петре Стојанов тврди дека е од 1900 година.  Горниот кат е доста оштетен и на прашањето дали им е страв да живеат во објектот поради можноста да падне дел од материјалот од кој е изграден, ни рече дека низ годините веќе отрпнале и...

НЕПРООДЕН ПАТОТ ЗА ПЕЛИСТЕР

Претпладнево патот за националниот парк „Пелистер“ беше завеан во снег и непрооден. Битолчани кои се обидуваа да се искачат до ски центрите за САКАМ ДА КАЖАМ.МК велат дека до горе може да се стигне само со џип. „Настана голем метеж, имаше колона на скијачи кои сакаа да стигнат до ски центрите на Пелистер, но беше невозможно да се стигне со...

ЖЕРНОВСКИ 1,5 ГОДИНА НЕ ГО МЕНУВА ДУП КОЈ ТРЕБА ДА ГО ИЗБРИШЕ И НОВИОТ ОБЈЕКТ НА МЕСТОТО НА УЧИТЕЛСКАТА ШКОЛА

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски со молчење и непреземање мерки го одобрува проширувањето на владиниот проект „Скопје 2014“ во дворот на општинските бараки со изградба на старата Учителска школа. Вака му забележаа на градоначалникот Жерновски активистите од граѓанската иницијатива  „Во одбрана на Дебар Маало“, формирана токму за менување на планот „Дебар Маало 1 и дел од Дебар Маало...

ПОРАДИ СМС ОД ИДРИЗОВО ОСВЕТЕНИОТ КРСТ НЕМА ДА ШЕТА ПО КУЌИ ВО КАВАДАРЦИ

Поради една смс порака испратена од затворот во Идризово, нема да се шета од куќа до куќа осветениот крст на Водици во Кавадарци и да се дарува со пари за среќа тој што го фатил, нешто што беше својствено како обичај во изминатите години. „Како по обичај, по светиот крст на Водици се фрлаат и групи на кавадарчани. Било кој...

ПЕНЗИОНЕРИ ЧЕКААТ ДА РЕЗЕРВИРААТ ДРВА ЗА СЛЕДНАТА ЗИМА

Пензионери во Кавадарци чекаат да резервираат дрва за огрев за следната зима. За да нема уште поголеми гужви бидејќи интересот за обезбедување на греење за наредната зимска сезона е огромен, локалното Здружение на пензионери им издало бројчиња и сега секојдневно по седумдесет пензионери можат да си запишат огревно дрво. Досега се издадени седумстотини бројчиња, а интересот кај пензионерите за обезбедување...

ДУИ НЕ ГО ЧИСТИ СНЕГОТ ВО АРАЧИНОВО ОТИ ГЛАСАЛЕ ЗА СДСМ

Жителите на Арачиново ја обвинуваат локалната самоуправа и градоначалникот Брахим Ајвази дека останале затрупани со снег како казна дека не гласале за ДУИ на изборите на 11 декември минатата година. Во Арачиново од вчера функционира импровизирано комунално претпријатие кое самоиницијативно го формираа жителите за да го исчистат снегот од улиците. Тие се жалат дека Општината, откако падна снегот на почетокот...