СМРТТА ДЕМНЕ, ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО – ГЕРИЛА АКЦИЈА КАЈ РАДОВИШ

На патот Штип-Струмица кај Радовиш, граѓански активисти во герила акција поставиле предупредување до учесниците во сообракајот да бидат внимателни, бидејки смртта постојано ги демне. Предупредување со информативна табла, но и со симболот на смртта се поставени на пет километри пред Радовиш со цел да се подигне свеста кај учесниците во сообраќајот за почитување на сообраќајните правила и прописи, но и...

СО ТРАКТОРИ И ВИНО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ  ГО БЛОКИРАА ПАТОТ БИТОЛА -ПРИЛЕП ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА

  Триесетина земјоделци од Пелагонија со земјоделска механизација го блокираа магистралниот пат од Битола за Прилеп. Земјоделците велат дека протестираат против албанската платформа и се залагаат за унитраноста на Македонија. На тракторите се веат македонски знамиња, а поставени се и чашки со вино и ракија за освежување. Земјоделците протестираат пеејќи македонски патриотски песни. „Како земјоделци сметаме дека треба да го кренеме...

„НЕКОЈ ФАМИЛИЈУ ЌЕ ТИ ГУ СПИЧИ“ – ЗАКАНИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КУМАНОВО ОД МАРШОТ „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

Закани и навредливи пораки кон семејството на градоначалникот Зоран Дамјановски, беа упатени синоќа од митингот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Куманово. Еден од учесниците кој беше предводник на маршот и пееше патриотски песни, Предраг Петрушевски, претседател на Здружението бранители, во еден момент пред насобраните луѓе пред Општината Куманово ја запеа песната „Излези момче“ но по негов текст...

РАБОТНИЦИТЕ ОД ЈУГОХРОМ УТРЕ ЌЕ ГО БЛОКИРААТ АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО КАЈ ЖЕЛИНО

Вработените во фабриката за феролегури „Југохром“ од Јегуновце во четврток од 11 до 13 часот ќе го блокираат автопатот Скопје-Тетово во двата правци кај наплатната рампа кај Желино. Синдикалната организација на „Југохром Алзар“ Јегуновце најави дека патот ќе го блокираат во знак на протест, бидејќи сите печки во фабриката се исклучени од први ноември лани по налог на Државниот...

ПОЛИТИЧКИТЕ ЕЛИТИ ВО СКОПЈЕ ЈА ПОДЗАБОРАВИЈА БИТОЛА

video
Екстремно загадениот воздух во Битола и што можат да направат пратениците во врска со заштитата на животната средина е главната тема во третата епизода од ТВ серијалот „Пратеник од доверба“. „Овој регион е малку подзаборавен од централата во Скопје или од политичките елити кои се во Скопје. Битолските пратеници и оние кои ја претставуваат Битола во републичките органи многу малку...

КРИВОЛОВ ГОНИ САМО ЕДЕН ИНСПЕКТОР ВО ЦЕЛА ЗЕМЈА

Во моментов во земјава  официјално, инспектор за лов има само еден и тоа во Скопје.  На шумските инспектори по општините, кои имаат овластувања да вршат надзор и во областа на ловот, сѐ уште не им се продолжени лиценците. Тие пред половина година полагале, но сѐ уште немат добиено  потврди дека може да постапуваат и за прекршоци во ловот. Затоа, секој...

ГРАДЕЖНИЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА НЕ ФРЛИЛЕ ХЕМИКАЛИИ ВО ИЗВОРИТЕ НА ВОЛКОВИЈА

Градежната фирма „Жикол“, која што во близина на тетовското село Волковија село гради воспитно-поправен дом за малолетници според договор со Управата за извршување на санкции како инвеститор, тврди дека не користела хемикалии при дупчењето за структурни дупнатини близу изворите за вода. Жителите на Волковија вчера бараа институциите да преземат мерки за да се спречи загрозувањето на изворите за вода за...

ВЛАСТА НЕ ЗНАЕ КОЈ ИМ ДАЛ ДОЗВОЛА НА ГРАДЕЖНИЦИТЕ ДА КОПААТ КАЈ ИЗВОРИТЕ ЗА ВОДА ВО ВОЛКОВИЈА

Жителите од тетовското село Волковија денес повторно реагираа до институциите да преземат мерки за да се спречи загрозувањето на изворите за вода за пиење во нивното село. Тие во писмената реакција до јавноста велат дека институциите не смее да молчат, и дека мора да ги казнат сите кои на каков било начин го загрозуваат здравјето на граѓаните. „Неколку дена...

НАД 1.500 УЧЕСНИЦИ ПОД МАСКИ НА КАРНЕВАЛОТ „ПРОЧКА 2017“ ВО ПРИЛЕП

Над 1.000 маски од земјава и странство со преку 1.500 учесници денеска продефилираа во центарот на Прилеп на манифестацијата „Прочка - Меѓународен карневал“ којашто по 16. се одржува во градот. Освен домаќините, познатата маска „Мечкари“, на фестивалот имаше бројни други поединечни и групни маски, кои во духот на шегата, смеата и доброто расположение го означија денот кога се бркаат лошите...

БИТОЛСКИ „КОМУНАЛЕЦ“ ГИ ИСЕЧЕ ДРВЈАТА КРАЈ ДРАГОР И ГИ ФРЛИ В РЕКА

Исечени и искастрени се повеќе стебла на кејот на реката Драгор во Битола, а стеблата и гранките се фрлени ги во коритото на реката. Така, стебла долги по два-три метри со широки крошни се оставени среде река. Директорот на јавното претпријатие „Комуналец" Зоран Соклевски во телефонски разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека стеблата и гранките ги исекле вработени од нивното претпријатие. „Тоа...