ПРОТЕЧЕ ТАВАНОТ ОД ЗЛАТНИОТ МНТ ВРЕДЕН 40 МИЛИОНИ ЕВРА

Протече таванот од новата зграда на Македонскиот народен театар во Скопје. Хаваријата се случила во фоајето под терасата што гледа кон Музејот на холокаустот, каде што врз теписонот е послан најлон. Најлони има на двете страни од фоајето покрај гардероберите. Фотографиите ни ги испратија граѓани кои синоќа биле на претставата „Животот е прекрасен“ во режија на познатиот бугарски режисер Александар Морфов....

ТЕТОВЦИ ТАНЦУВААТ СО ВОЛЦИТЕ

Во топлата соба Теодора, Петар и Васе си ги пишуваат домашните работи и се подготвуваат за училиште. Со нив, легната на креветот е и Тара, нивното домашно милениче. Но Тара не е вобичаено домашно милениче. Таа е волчица стара осум месеци. Тара станува од креветот и оди прво кај Васе и бара тој да ѝ обрне внимание. На Петар...

ОСУМЧЛЕНО СЛЕПО СЕМЕЈСТВО ТРИПАТИ ОДБИЕНО ЗА СОЦИЈАЛЕН СТАН

Осумгодишно девојче со интелектуална попреченост  пешачи десетина километри дневно за да оди на училиште. Првачето Елеонора Младеновска од селото Враготурце, од почетокот на учебната година секој ден поминува по 4 часа во планина за да стигне на настава во соседното село Пелинце. Од дома излегува околу 5.30 часот и пробивајќи се по густата шума, непристапниот и стрмен терен, во...

ЗА НАСТАВНИЧКАТА СО КРСТОТ НЕМА ПРИЈАВА, А ДУШКО МЛЕКАРОТ БЕШЕ ОСУДЕН ЗА НАВРЕДА НА ГРУЕВСКИ

За наставничката Жанета Петровска која на прославата на ВМРО-ДПМНЕ носеше погребален крст за Зоран Заев, ни полицијата ни обвинителството за сега нема да покренат пријава. Обвинителот Антонио Јолевски во телефонски разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека до сега не е доставена никаква пријава против наставничката.Тој рече дека обвинителството не може да покрене постапка против неа по службена дожност врз основа...

ИЗБРКАН ОТИ ВИКАЛ „ВРАТЕТЕ ГИ ПАРИТЕ!“ ЗАД ГРУЕВСКИ ВО ТРНОВО

Обезбедувањето на високите партиски функционери од ВМРО-ДПМНЕ на денешната Семакедонска средба во Трново, Битолско, отстрани од народниот собир лице кое викаше „Вратете ги парите!“. На народниот собир одржан по повод Илинден присуствуваше претседателот на владеачката партија Никола Груевски, пратеникот од дијаспората Васко Наумовски, Тодор Петров од Светскиот Македонски Конгрес и други претставници на македонски здруженија во странство. На средбата за...

НЕМА КАЗНА ЗА НАСТАВНИЧКАТА ЗАШТО КРСТОТ НЕ ГО ОДНЕЛА НА ШКОЛО

Наставничката Жанета Петровска од Битола, која синоќа на прославата на ВМРО-ДПМНЕ носеше надгробен крст со името на Зоран Заев нема да биде казнета ни од школото, ни од Просветниот инспекторат, зашто настанот се случил на улица,  а не во училиште. Директорката на училиштето „Св. Кирил и Методиј“ Кристина Полизовска потврди дека Петровска е вработена во нивното школо. Во телефонски разговор...

ВОДИТЕЛКАТА СЕ СОБУ БОСА, ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО ЈА ИСТЕРА ОД СЦЕНАТА НА ЗАТВАРАЊЕТО НА „МАНАКИ“

На свеченото затворање на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола, што е во тек, водителката од отворањето се качи на сцена и се собу боса. По ова, обезбедувањето ја отстрани од сцената. Организаторите не кажаа дали ова беше планирано или се случи ненадејно. По настанот, вечерашната водителка рече: „Ни се случуваа во изминатите денови многу интересни настани па и скандали, секако...

ЏИНОВСКИ РАК УЛОВЕН ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Во езерските води кај каналот Студенчишта кај Охрид, охриѓанецот Тане Србиновски улови џиновски рак. Долг е околу триесет сантиметри, а заедно со пипалките близу половина метар. Рибарите велат дека волку голем примерок досега не е уловен во Охридското Езеро. „Овие денови одам на риболов, особено откако временските прилики се подобрија. Температурите се покачија и најчесто ловам кај каналот на Билјанини Извори. Во...

БИТОЛА УМИРА, ЗАТОА ГО ПРЕПЛИВАВ ОХРИДСКО ЕЗЕРО, ВЕЛИ СОФИЈА БЕЈКОВСКА ЧАЧОРОВСКА

Иако Битола ни умира, ентузијазмот во нас не е мртов, сакаме подобри услови за спорт, вели битолчанката Софија Бејковска Чачоровска, која вчера изведе голем спортски подвиг препливувајќи го Охридското Езеро, дистанца од 30 километри. Пливачката вели дека со ваквиот потфат испратила глас до јавноста дека Битола има таленти за пливање, а никогаш во своето постоење немала покриен базен. „Целта ми...

НЕВРЕМЕ ВО КИЧЕВО, ПОПЛАВЕН ПАТОТ ЗА ОХРИД

Невреме со пороен дожд го зафати вечерва Кичево, по кое остана поплавена главната улица по која се вози кон Охрид. Полицијата е на терен и ги пренасочува возилата по споредни улици во градот. Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека го предвиделе денешното невреме и известиле за тоа на нивната страница на Фејсбук, а писмено и усно го известиле и...