ОСУМЧЛЕНО СЛЕПО СЕМЕЈСТВО ТРИПАТИ ОДБИЕНО ЗА СОЦИЈАЛЕН СТАН

Осумгодишно девојче со интелектуална попреченост  пешачи десетина километри дневно за да оди на училиште. Првачето Елеонора Младеновска од селото Враготурце, од почетокот на учебната година секој ден поминува по 4 часа во планина за да стигне на настава во соседното село Пелинце. Од дома излегува околу 5.30 часот и пробивајќи се по густата шума, непристапниот и стрмен терен, во...

ЗА НАСТАВНИЧКАТА СО КРСТОТ НЕМА ПРИЈАВА, А ДУШКО МЛЕКАРОТ БЕШЕ ОСУДЕН ЗА НАВРЕДА НА ГРУЕВСКИ

За наставничката Жанета Петровска која на прославата на ВМРО-ДПМНЕ носеше погребален крст за Зоран Заев, ни полицијата ни обвинителството за сега нема да покренат пријава. Обвинителот Антонио Јолевски во телефонски разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека до сега не е доставена никаква пријава против наставничката.Тој рече дека обвинителството не може да покрене постапка против неа по службена дожност врз основа...

ИЗБРКАН ОТИ ВИКАЛ „ВРАТЕТЕ ГИ ПАРИТЕ!“ ЗАД ГРУЕВСКИ ВО ТРНОВО

Обезбедувањето на високите партиски функционери од ВМРО-ДПМНЕ на денешната Семакедонска средба во Трново, Битолско, отстрани од народниот собир лице кое викаше „Вратете ги парите!“. На народниот собир одржан по повод Илинден присуствуваше претседателот на владеачката партија Никола Груевски, пратеникот од дијаспората Васко Наумовски, Тодор Петров од Светскиот Македонски Конгрес и други претставници на македонски здруженија во странство. На средбата за...

НЕМА КАЗНА ЗА НАСТАВНИЧКАТА ЗАШТО КРСТОТ НЕ ГО ОДНЕЛА НА ШКОЛО

Наставничката Жанета Петровска од Битола, која синоќа на прославата на ВМРО-ДПМНЕ носеше надгробен крст со името на Зоран Заев нема да биде казнета ни од школото, ни од Просветниот инспекторат, зашто настанот се случил на улица,  а не во училиште. Директорката на училиштето „Св. Кирил и Методиј“ Кристина Полизовска потврди дека Петровска е вработена во нивното школо. Во телефонски разговор...

ВОДИТЕЛКАТА СЕ СОБУ БОСА, ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО ЈА ИСТЕРА ОД СЦЕНАТА НА ЗАТВАРАЊЕТО НА „МАНАКИ“

На свеченото затворање на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола, што е во тек, водителката од отворањето се качи на сцена и се собу боса. По ова, обезбедувањето ја отстрани од сцената. Организаторите не кажаа дали ова беше планирано или се случи ненадејно. По настанот, вечерашната водителка рече: „Ни се случуваа во изминатите денови многу интересни настани па и скандали, секако...

БИТОЛА УМИРА, ЗАТОА ГО ПРЕПЛИВАВ ОХРИДСКО ЕЗЕРО, ВЕЛИ СОФИЈА БЕЈКОВСКА ЧАЧОРОВСКА

Иако Битола ни умира, ентузијазмот во нас не е мртов, сакаме подобри услови за спорт, вели битолчанката Софија Бејковска Чачоровска, која вчера изведе голем спортски подвиг препливувајќи го Охридското Езеро, дистанца од 30 километри. Пливачката вели дека со ваквиот потфат испратила глас до јавноста дека Битола има таленти за пливање, а никогаш во своето постоење немала покриен базен. „Целта ми...

НЕВРЕМЕ ВО КИЧЕВО, ПОПЛАВЕН ПАТОТ ЗА ОХРИД

Невреме со пороен дожд го зафати вечерва Кичево, по кое остана поплавена главната улица по која се вози кон Охрид. Полицијата е на терен и ги пренасочува возилата по споредни улици во градот. Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека го предвиделе денешното невреме и известиле за тоа на нивната страница на Фејсбук, а писмено и усно го известиле и...

СУДИЈА ВРЗАН СО КАБЕЛ ВО ВИКЕНДИЧКА ОД ИЗБЕГАН ЗАТВОРЕНИК

Судија од Основниот суд Куманово бил врзан со кабел и ограбен во неговата викендичка во кумановското село Зубовце. Како што соопшти МВР, рабојништвото се случило вчера околу пладне, кога судијата З.С. (51) од Куманово заедно со негов сосед заминале во викендицата. Пред вратата ги пречекал разбојник кој со вперен пиштол им наредил да влезат внатре. Заедно со уште едно...

НАДГРОБЕН КРСТ ЗА ЗАЕВ НА ПРОСЛАВАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ВО БИТОЛА

Надгробен крст со името на лидерот на СДСМ Зоран Заев носеа двајца битолчани кои вечерва во Битола ја славеа победата на ВМРО-ДПМНЕ. На крстот беа напишани датумот на раѓање на Заев 1974 година, а како датум на смрт 2016 година. Фотографијата е направена во близина на Општинскиот комитет на ВМРО -ДПМНЕ. Нејзиното објавување на Фејсбук предизвика бројни коментари, меѓу кои...

КУМАНОВКА СЕ УДАВИЛА НА ОБИКОЛНИЦАТА ВРАЌАЈЌИ СЕ ОД ОДМОР СО ДЕЦАТА

Една кумановска го загубила животот во синоќешното невреме што го зафати скопскиот регион. Според неофицијални информации, семејството од Куманово се враќало од одмор од Охрид. Невремето ги фатило на обиколницата во близина на Смилковското езеро. Од големата вода бил зафатен и нивниот автомобил. Во обид да го спаси децата кои биле во колата жената се удавила. Според последните информации од Управувачкиот...