ДВА ОСТРОВА СЕ ФОРМИРАА НА ВЛИВОТ НА САТЕСКА ПОРАДИ НАМАЛЕНОТО НИВО НА ОХРИДСКО ЕЗЕРО

На местото кадешто во Охридското езеро се влива реката Сатеска се создадоа две островчиња. Овие земјени наноси се појавија по наглото намалување на нивото на на езерото, но и од отпадот што се собира на овој дел од струшкиот брег. „Нечистата вода, поради недостаток на кислород го уништува живот свет во езерото на поширок простор. Тука со години не може...

ЖЕРНОВСКИ ПОБАРА АСИСТЕНЦИЈА ОД ПОЛИЦИЈА ЗА УРИВАЊЕ НА МИСТЕРИОЗНАТА ДИВOГРАДБА ВО ЦЕНТАР

Општина Центар извести дека градоначалникот Андреј Жерновски го потпишал барањето до МВР за давање помош за реализирање на решение за отстранување на дивоградба на аголот на улиците Самоилова и булеварот Никола Карев. Барањето за јавна набавка и договорот со фирма која ќе ја урива дивоградбата се веќе завршени, велат од Општината. „За отстранување на дивата градба сега се чека одлуката...

БИТОЛСКАТА ДРАГОР СТАНА КАКО ПРИЛЕПСКАТА ЛАЈНАРКА

Лајнарка се нарекуваше реката што тече низ Прилеп уште од приказните за Итар Пејо, иако денес прилепчани ја викаат Градска Река. Името од хумористичните приказни ѝ одговараше со години зашто водата беше загадена од отпадните и канализациски води кои завршуваа во реката. Но, прилепчани се свестија побрзо од битолчани за овој еколошки проблем и покренаа иницијатива за чистење на...

ДА ЈА СПАСИМЕ ШУМАТА ВО ЈАНКОВЕЦ ОД ВЛАДИКАТА ПЕТАР, АПЕЛИРААТ ЖИТЕЛИТЕ

Жители на ресенското  село Јанковец обвинуваат дека Преспанско-пелагониниската епархија, преводена од владиката Петар, планира да врши масовна сеча на манастирската шума во атарот на селото, поточно во коријата на манастирот „Света Богородица“. На одржаниот состанок деновиве, тие составија ииницијативен одбор кој, според соопштението објавено на социјалните мрежи, зазеде цврст став дека сечата на таа шума ќе биде погубна за...

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПОБАРА ОД ЖЕРНОВСКИ МОРАТОРИУМ ЗА ГРАДЕЊЕ ВО ДЕБАР МААЛО, ИДЕЈАТА ИМА ШЕСТПАТИ ПОВЕЌЕ ГЛАСОВИ ОД ОНИЕ КОИ ЦЕНТАР ГИ РЕАЛИЗИРА

Центарци го обновија барањето до градоначалникот Андреј Жерновски за мораториум за градење во Дебар Маало и во Градски парк. Овојпат барањето му го испратија на веб-платформата „Идеи за Центар“, која Општината ја отвори со цел на граѓаните да им даде простор да ги претстават сопствените идеи за поубав Центар. Идејата со наслов „Здравјето пред профитот“ на веб-платформата ја постави режисерот...

ЈАВНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА ЕМ ВО ЗАГУБИ, ЕМ ЌЕ ВРАБОТУВААТ, ОБВИНИ ОПОЗИЦИЈАТА ВО БИТОЛСКИОТ СОВЕТ

Од каде јавните претпријатија ќе најдат пари за нови вработени кога дел се на работ на рентабилноста, а дел се во загуба, беше едно од прашањата што се постави на денешната тричасовна жолчна расправа во битолскиот Совет за 67 нови вработувања во јавните претпријатија во Општина Битола. „Ги разгледавме финансиските извештаи на јавните претпријатија, половина се на работ на рентабилноста...

ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА ЗАЕВ ЗА ОБЈАВЕНАТА БОМБА ВО КУМАНОВО

Ослободителна пресуда донесе кривичниот совет во Кумановскиот суд, по приватна тужба на Виктор Цветковски од ГРОМ против лидерот на СДСМ Зоран Заев, СДСМ како правно лице и Мартин Костовски, претседател на општинската организација на СДСМ во Куманово, за кривично дело неовластено снимање и објавување на разговорите во т.н. бомби на прес-конфернција во Куманово. „Не сме задоволни од пресудата и затоа...

ДА МУ СЕ ДАДЕ ВРЕМЕ И ПРОСТОР НА СЈО ДА СИ ЈА ЗАВРШИ РАБОТАТА, ПОРАЧА АМБАСАДОРОТ НА ЕУ  ЖБОГАР

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека на Специјалното јавно обвинителство треба да му се даде време и простор за откривање на законската одговорност за скандалите од прислушуваните материјали. Тој од Струмица уште еднаш го потврди ставот на ЕУ дека СЈО мора да ја финализира работата за која е формирано со договорот од Пржино „СЈО беше формирано со една цел, а тоа...

ВЛАСТА ЌЕ ВРАБОТИ 67 ЛИЦА ВО ЈАВНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА ВО БИТОЛА

67 лица ќе се вработат во јавните претпријатија во Битола кои се под општинска капа. Годишните програми за вработување треба да бидат  разгледани и прифатени денес (понеделник) на седница на Совет, на неколку месеци пред  одржувањето на локалните избори. Се очекува жестока и долга дискусија од локалната опозицијата која се сомнева  дека се работи за предизборни вработувања,  иако плановите се...

ТЕКСТИЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ НЕ БАРААТ УСЛУГА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ, САМО ДА СИ ЈА ЗАРАБОТАТ ПЛАТАТА

video
Работничките и човековите права на работниците во текстилната и кожарската индустрија во Штип и со што треба да се занимаваат новите пратеници се темите во третата епизода од ТВ серијалот „Пратеник од доверба“. Дискриминација, мобинг, немање елементарни услови за работа, неплатена постојана прекувремена работа и работа за викенди и празници се проблемите со кои се соочуваат овие работници и...