КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ БЕЗ ОБРАЗЛОЖЕНИЕ ГО СМЕНИЛ БЛАГОЈА МЕНКОВСКИ, 16 ГОДИНИ КОМАНДАНТ НА СКОПСКАТА ПРОТИВПОЖАРНА БРИГАДА

Градоначалникот на Скопје без никакво образложение вчера го разрешил командантот на Противпожарната бригада на Скопје, Благоја Менковски. На неговото место веднаш го именувал пожарникарот Ѕвонко Томески, досегашен командир на смена во бригадата. Менковски, кој 16 години е командант на бригадата е затекнат од ваквата одлука на градоначалникот Коце Трајановски. „Смената дојде без најава и без образложение. За причините сега не би...

ДЕМИРХИСАРЦИ ПРОТЕСТИРААТ ЗА ГЛАВНАТА УЛИЦА, ЗА ДИРЕКТОРОТ НА „МАКЕДОНИЈА ПАТ“ СИТУАЦИЈАТА Е СМЕШНА

Еден месец чекаме „Македонија пат“ да асфалтира 1.300 метри од главната улица „Битолска“, се пожалија жителите на општина Демир Хисар. Тие денес излегоа на протести блокирајќи ја улицата која е делница од регионалниот пат Битола- Кичево. Побараа итно асфалтирање на улицата, во спротивно се заканија  дека ќе ги блокираат и регионалниот и споредниот пат кои водат за Кичево. „Еден месец...

ИЗГОРЕ КОТЛАРНИЦАТА ВО ОПШТИНА ТЕТОВО

Голем пожар изутринава изби во дворот на Oпштина Тетово и целосно ја изгоре котларницата од парното греење за општинската зграда. Целосно се изгорени двата котли од парното греење и инсталациите во објектот. Тетовските пожарникари и овој пат со брза интервенција спречија пожарот да се прошири на околните објекти. "Интервениравме со 4 пожарникарски коли и 9 пожарникари и спречивме пожарот да...

2.044 БИТОЛЧАНИ ЛАНИ СЕ ЛЕКУВАЛЕ ОД РАК ВО БИТОЛА

Дури 2044 битолчани минатата година биле стационарно лекувани од малигни заболувања во битолската болница. Оваа загижувачка бројка ја соопшти Центарот за јавно здравје за битолската телевизија Орбис. Според евиденцијата на оваа установа, во периодот од први јануари до 31 декември 2015 година во болницата во Битола од малигни заболувања биле лекувани 768 мажи и 1.276 жени. Поради болеста пациентите од...

СИТЕ КРАДАТ, А САМО МЕНЕ МЕ СУДАТ, ВЕЛИ СТЕЧАЈКАТА ЛИЛЕ ОБВИНЕТА ЗА ПРОТЕСТИРАЊЕ

Стечајката Љиљана Георгиевска в понеделник и среда (17 и 19 октомври) треба да се појави на судење во Основниот суд 1 во Скопје, поради нарушување на јавниот ред и мир и предизвикување на материјална штета на протести пред Владата. Таа добила две покани од истиот суд, за две судења во различни термини, за исти дела, за прекршок што наводно...

ЛИКОВНАТА КОЛОНИЈА ВО ПРИЛЕП СТАРА 60 ГОДИНИ СО ИЗВРШИТЕЛ ИСФРЛЕНА ОД ДОМОТ НА КУЛТУРАТА

Извршител денеска го исели Центарот за современа ликовна уметност (ЦСЛУ) од просториите што ги користи повеќе од две децении, во објектот на центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Претседателот на Управниот одбор на ова граѓанско здружение, реагира и тврди дека ова извршување е незаконско, затоа што просторот е дивоградба, а во тек е постапка за негова легализација. „Ова е...

НАД 4.500 СТРУМИЧКИ ЗЕМЈОДЕЛЦИ СЕ СООЧУВААТ СО БЛОКИРАЊЕ НА СМЕТКИТЕ

Околу 4.500 земјоделци од струмичко се соочуват со блокирање на нивните сметки доколку во наредните денови не ги подмират своите обврски на име данок на приход од вршење земјоделска дејност, што е речиси половина од евидентираните земјоделци од овој регион. Шалтерите на УЈП во Струмица се окупирани од земјоделци кои бараат одговор зошто и за кој период добиваат опомени...

ИНСТАЛАЦИЈА СО МОВ ЌЕ ГО ПРОЧИСТУВА ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО

Против енормното загадување на воздухот, Тетово ќе се бори со билборди обложени со мов наречени „Градско дрво“. Оваа иновативна технологија за прочистување на загадениот градски воздух доаѓа од Германија, а во Македонија ќе бидат поставени два вакви објекти, еден во Скопје а другиот во Тетово. „Климатските промени се прашање кое нé засега сите нас па затоа нашето министерство за надворешни...

ТРИ И ПОЛ МЕСЕЦИ ПО ПРЕГАЗУВАЊЕТО НА АЛМИР, ВОЗАЧОТ НА РАСПИТ ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО

Осомничените Б.И. (30) и Б.И. (23) во случајот за прегазување на четиригодишниот Алмир Алиу пред Здравствениот дом, денеска беа на распит кај јавен обвинител во Куманово. Двајцата дале исказ пред обвинителот и го опишaле настанот што се случил критичната вечер. Од обвинителството и нивниот адвокат не сакаа да дадат информации од распитот во интерес на истрагата. На јавниот обвинител му...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТАЛЕСКИ НЕ СЕ ПОЈАВИ НА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА НОБ

Битолскиот градоначалник Владимир Талески не се појави на чествувањето по повод 11 Октомври во Битола. Тој не беше во општинската делегација која претпладнето положи цвеќе пред споменикот на НОБ и пред споменикот на народниот херој Стив Наумов во Битола. Чествувањето, како секоја година го организираше општината, но на настанот почит да оддаде кон партизаните го немаше Талески. Градоначалникот пред две недели...