УЕФА ИМ ЗАБРАНИ НА ФУДБАЛЕРИТЕ ДА ПРОСЛАВУВААТ СО ДЕЦАТА ПО НАТПРЕВАРИТЕ

УЕФА реши да им забрани на фудбалерите да прославуваат со своите деца на теренот по завршувањето на натпреварите од Европското првенство во Франција. Велшаните беа едни од оние коишто парадираа со децата облечени во дресови по победите на шампионатот во Франција, но веќе нема да можат да го прават тоа, откако УЕФА донесе одлука да нема веќе фамилијарни прослави на...

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СЕ СОМНЕВА ДЕКА РУСКИТЕ ХУЛИГАНИ СЕ ПОВРЗАНИ СО ПУТИН, КРЕМЉ ЕКСПРЕСНО ДЕМАНТИРАШЕ

Високи функционери во британската влада се плашат дека насилството предизвикано од руските хулигани на Европското првенство во фудбал во Франција било одобрено од Кремљ и во тек е истрага за нивна поврзаност со рускиот претседател Владимир Путин, објави „Гардијан“. Весникот открива дека дека значителен број од инволвираните руски навивачи во нападите врз англиските фанови во Марсеј и во Лил биле...

АБРАМОВИЧ ГО ФИНАНСИРАШЕ ПАТУВАЊЕТО НА 55 БОЛНИ ДЕЦА ВО ФРАНЦИЈА

Роман Абрамович, сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челси, плати за патувањето на 55 сериозно болни деца на Европското првенство во Франција. Изминативе две години, се верува дека рускиот милијардер донирал 310 милиони долари на хуманитарни организации, вклучувајќи ја и израелската „Фулфулинг дримс“, којашто им помага на болни деца да го пропатуваат светот. Со парите од Абрамович, групата од 55 деца...

„АДИДАС” ОЧЕКУВА РЕКОРДНА ПРОДАЖБА ОД 2,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПОРАДИ ЕВРОПСКОТО

„Адидас“ очекува продажбата на фудбалски копачки, дресови и топки да порасне за 14 отсто на рекордни 2,5 милијарди евра во 2016 година, благодарение на Европското првенство во Франција, со што ќе си ја врати лидерската позиција на пазарот од „Најки“. Германскиот производител на спортска опрема долго време беше фудбалски бренд број еден, но во 2014 година водството го презеде американскиот...

ФРАНЦИЈА СЕ ПЛАШЕШЕ ОД ТЕРОРИСТИ, МЕСТО ТОА ДОБИ СТАРОМОДНИ ХУЛИГАНИ

Првите два дена од Европското првенство во Франција беа одбележани со тепачки помеѓу навивачите, солзавец, скршени шишиња и столици, а полицијата во Марсеј употреби и водени топови. Франција се подготвуваше за исламски терористи, но најголеми проблеми и создадоа фудбалските хулигани, како доказ дека старите навики тешко умираат. Најжестоко беше во Марсеј, кадешто се судрија англиските и руските навивачи и тоа...

СИНОТ НОА И ХРВАТСКИОТ ТРЕНЕР БИЛИЌ СЕ НАЈГОЛЕМИ ФАНОВИ НА ПАЈЕ

Францускиот фудбалер Димитри Паје засега е најголема ѕвезда на Европското првенство во Франција, откако постигна два важни гола против Романија и Албанија, а најголема поддршка има од својот син Ноа на трибините и од хрватскиот тренер Славен Билиќ во студиото на британската телевизија „Ај-Ти-Ви“. Синоќешниот натпревар помеѓу Франција и Албанија на „Велодром“ во Марсеј беше тежок за следење за француските...

ТВИТОТ НА ЛИНЕКЕР ЗА ЕЛИМИНАЦИЈАТА НА АНГЛИЈА ОД ИСЛАНД БЕШЕ НАЈПОПУЛАРЕН НА ЕВРОПСКОТО

Победата на португалската фудбалска репрезентација во финалето на Европското првенство беше кулминација на изненадувања, коишто го одбележаа турнирот во Франција. Англиските навивачи, пак, ќе го паметат шампионатото во Франција по раната елиминација на нивната репрезентација и тоа од аутсајдерот Исланд. Иако, Англија имаше еден од најдобрите тимови во Франција, барем според имињата во составот, тимот на сега веќе бившиот селектор...

ХРВАТСКИОТ КАПИТЕН СРНА ГО НАПУШТИ ЕВРОПСКОТО ПОРАДИ СМРТТА НА ТАТКО МУ

Капитенот на хрватскатата репрезентација Даријо Срна го напушти Европското првенство во Франција по смртта на татко му Узеир. 34-годишниот фудбалер остана во Париз по натпреварот со Турција на „Паркот на принцовите“ за да се врати во Метковиќ, кадешто денеска ќе се одржи погребот, јави „24 сата“. „Драг капитену, сите сме со тебе и со твојата фамија“, му порачаа соиграчите од националниот...

ТРЕНДОВИТЕ ШТО ГИ ПОЧНАА СОПРУГИТЕ НА ФУДБАЛЕРИТЕ СТАНАА БИЗНИС ВРЕДЕН МИЛИЈАРДИ

Сопругите и девојките на фудбалерите станаа популарен феномен за време на Светското првенство во Германија во 2006 година, кога нивните прошетки низ Баден-Баден беа следени со внимание од светските медиуми. Набрзо потоа, нивниот изглед почна масовно да се копира, што им донесе голема заработка на бутиците и брендовите, промовирани од Викторија Бекам, Шерил Кол, Алекс Курен, Колин Руни и Елен...

АНА ИВАНОВИЌ ДОАЃА ВО ФРАНЦИЈА ДА ГО БОДРИ РАЗОЧАРАНИОТ ШВАЈНШТАЈГЕР

Германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер побарал од Ана Ивановиќ да му даде поддршка од трибините во Марсеј на полуфиналниот натпревар против домаќинот Франција на Европското првенство. Српската тенисерка, која веќе две години е во врска со играчот на Манчестер Јунајтед и свадбата ја одложија токму поради Европското првенство, потврдила дека ќе присуствува на натпреварот в четврток, откако Швајнштајгер и се пожалил...