ДВАЈЦА АНГЛИСКИ НАВИВАЧИ УАПСЕНИ ПО ТЕПАЧКА ВО МАРСЕЈ ЗА НАСИЛЕН СТАРТ НА ЕВРОПСКОТО

Еден англиски навивач е сериозно повреден, откако беше удрен со столица по лице за време на тепачка во Марсеј, а други двајца се уапсени. Ноќеска, нешто пред полноќ, во Марсеј изби тепачка помеѓу англиски навивачи и локални хулигани, непосредно пред денешното отворање на Европското првенство во Франција со дуелот на домаќинот и Романија. Според локалните медиуми, пијани англиски навивачи скандирале: „Каде...

ПО ДВЕ ДЕЦЕНИИ КАВГИ, ПЕЛЕ И МАРАДОНА СЕ СМИРИЈА ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Во предвечерјето на Европското првенство во Франција, двајцата најдобри фудбалери на сите времиња ги оставија разликите зад себе и учествуваа на егзибициски натпревар во Париз. Бразилецот Пеле и Аргентинецот Диего Марадона со децении беа во лоши односи и не сакаа да се видат, но денеска се смирија, па и се прегрнаа за време на мечот во мал фудбал. 75-годишниот Бразилец...

НЕМА ГЛЕДАЊЕ ФУДБАЛ ВО ФРАНЦУСКИТЕ КАФУЛИЊА ЗА ВРЕМЕ НА ПРВЕНСТВОТО

Француските власти им забранија на сопствениците на кафе баровите и рестораните да организираат следење на натпреварите од Европското првенство надвор од нивните објекти. Со ваквиот потег, властите се надеваат дека ќе ја зголемат безбедноста, бидејќи ќе има помалку собири, ако се забранат ТВ-екраните во угостителските објекти. Во Франција се уште е во сила вонредната сотојба од ноември, кога во координирани терористички...

ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ЌЕ БИДЕ ОТКАЖАНО АКО СЕ СЛУЧИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД

Европското првенство ќе биде откажано ако се случи терористички напад, тврди висок француски функционер за антитероризам. Во Франција се очекуваат милиони странски навивачи и тоа ќе биде голем предизвик за  и онака преоптоварените безбедносни служби. Француските власти се плашат дека дури и мал терористички напад може да значи крај на фудбалскиот турнир, кој почнува утре и ќе трае до 10...