ИСЛАНЃАНИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА ДЕКА ИМААТ ПОВЕЌЕ ПОБЕДИ ОД ШАМПИОНОТ ПОРТУГАЛИЈА

Исландската фудбалска федерација се пошегува на Твитер со новиот европски шампион Португалија. „Исланд ужива во фактот што имаше повеќе победи во регуларниот дел од европскиот шампион. Не е лошо како за прво учество”, беше објавено на социјалната мрежа. Исланд и Португалија одиграа без победник 1:1 на стартот од Европското првенство во Франција. Потоа, Португалските фудбалери ремизираа уште двапати во првата фаза,...

МУРИЊО ГО ПРОСЛАВИ ТРИУМФОТ НА ПОРТУГАЛИЈА ВО ПИЖАМИ

Жозе Мурињо ја прослави победата на португалската фудбалска репрезентација во финалето на Европското првенство во Франција по пижами во хотелот „Лоури“ во Манчестер. Славниот португалски тренер, кој почна да ги подготвува фудбалерите на Манчестер јунајтед за новата сезона во Премиер лигата, објави фотографија со шал од Португалија, додека Кристијано Роналдо и соиграчите го креваа шампионскиот пехар на „Стад де Франс“...

РОНАЛДО БЕШЕ НАЈГОЛЕМА ЅВЕЗДА НА ФИНАЛЕТО ИАКО НЕ БЕШЕ НА ТЕРЕНОТ

Кристијано Роналдо го пропушти најголемиот дел од победата од 1:0 на Португалија против Франција, но и покрај тоа беше најголема ѕвезда на финалето на Европското првенство во фудбал на „Стаде де Франс“ во Париз. За мнозинството фудбалери, замената значи крај на натпреварот, бидејќи вообичаено се повлекуваат во соблекувалната и им се посветува малку внимание до крајот на дуелот. Сепак, кога...

МАЈКАТА НА РОНАЛДО ГО ИСКАРА ПАЈЕ

Долорес Авеиро, мајката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, се пожали на Твитер по повредата на нејзиниот син во финалето на Европското првенство во Франција. „И јас не можам да го гледам син ми. Во фудбалот треба да ја удриш топката, а не да го повредиш противникот“, го искара Долорес Французинот Димитри Паје, кој го повреди Роналдо при еден дуел во...

РОНАЛДО НЕМА ДА ГО СЛЕДИ ПРИМЕРОТ НА МЕСИ АКО ПОРТУГАЛИЈА ЗАГУБИ ВО ФИНАЛЕТО

Селекторот на португалската фудбалска репрезентација Фернандо Сантос со насмевка ги одби гласините дека денешното финале на Европското првенство против домаќинот Франција би можело да биде последниот натпревар на Кристијано Роналдо за националниот тим. Долгогодишниот ривал на Роналдо, Лионел Меси, соопшти дека се повлекува од репрезентативниот фудбал,  откако Аргентина изгуби на пенали од Чиле во финалето на Копа Америка минатиот месец. Триесет...

51 КАМЕРА ЌЕ ГО ЛОВИ СЕКОЈ ДЕТАЛ ОД ФИНАЛЕТО НА „СТАД ДЕ ФРАНС”

Вкупно 2.000 луѓе беа ангажирани во создавањето на повеќе од 3.500 часа телевизиски содржини за публиката ширум светот за време на Европското првенство во фудбал, а кулминацијата на сето тоа ќе биде вечерва на финалето на „Стад де Франс“ во Париз. Натпреварот помеѓу домаќинот Франција и Португалија ќе го снимаат 51 камера и тоа: две камери на хеликоптери што ќе...

УСПЕХОТ НА ФУДБАЛЕРИТЕ, КОНЕЧНО, ГИ ИЗРАДУВА ФРАНЦУЗИТЕ ПО 12 ТРАУМАТИЧНИ МЕСЕЦИ

По 12 трауматични месеци потресени од терористички напади, политичка криза, штрајкови и поплави, Французите, конечно, имаат причина да се радуваат поради успехот на фудбалската репрезентација на Европското првенство. Додека новиот миленик на француската јавност Антоан Гризман и неговите соиграчи се подготвуваат за финалниот натпревар против Португалија, непознато чувство на големи очекувања се шири низ нацијата. Подготовките за организација на Европското првенство...

НЕМА ДА ИМА ПОБЕДНИЧКА ПАРАДА ВО ПАРИЗ АКО ФРАНЦИЈА СТАНЕ ШАМПИОН

Повеќе од 5.000 полицајци ќе бидат распоредени на клучни места во Париз за денешното финале на Европското првенство во фудбал помеѓу домаќинот Франција и Португалија. Полицијата ќе патролира околу „Стад де Франс”, како и кај фан зоната близу Ајфеловата кула, на булеварот Шанзелизе и во метрото. Сепак, дури и ако Франција победи, нема да има шампионска парада низ француската...

ОЛАНД ЈА ПОФАЛИ МЕРКЕЛ: НЕМАШЕ ВЕРБАЛНА ФУДБАЛСКА ВОЈНА

За Европското првенство во фудбал се разговарало и на самитот на НАТО во Варшава, посебно за полуфиналниот натпревар помеѓу домаќинот Франција и светскиот шампион Германија. „Да, разговаравме за тоа. Мислам дека многу од шефовите на државите и на владите го гледаа натпреварот помеѓу Франција и Германија“, откри францускиот претседател Франсоа Оланд и ја пофали германската канцеларка Ангела Меркел, велејќи дека...

ЛЕГЕНДАТА НА БАРСЕЛОНА ЧАВИ МОЖЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ГО ДОДЕЛИ ПЕХАРОТ НА РОНАЛДО ОД РЕАЛ МАДРИД

Поранешниот фудбалер на Барселона и шпанската репрезентација Чави Ернандес ќе го додели шампионскиот пехар на победникот во утрешното финале на Европското првенство во Франција. Чави беше дел од шпанската репрезентација што триумфираше на претходните две европски првенства и УЕФА го задолжи да го предаде трофејот на „Стад де Франс“ во Париз на еден од капитените по дуелот на финалистите Португалија...