ОБСЕ БАРА ИЗБИРАЧКИ СПИСОК ВО КОЈ СИТЕ ЌЕ ВЕРУВААТ

Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) преку мисијата во Скопје го поздрави вчерашното усвојување на извештајот на Државната изборна комисија и порача дека прочистувањето на избирачкиот список е клучен предуслов за веродостојни избори. “Направени се некои позитивни чекори, како измените на Изборниот закон и новиот состав на Државната изборна комисија, но, сепак голем број прашања треба да се решат...

ШТАЈНМАЕР ЗБОРУВА ЗА МИНИМАЛНИ УСЛОВИ ЗА КРЕДИБИЛНИ ИЗБОРИ ВО БЛИСКА ИДНИНА

Министерот за надворешни работи на Германија Франк-Валтер Штајнмајер, во својство и на актуелен Претседавач на ОБСЕ, побара засилени напори за исполнување на минимални услови за кредибилни избори во блиска иднина, без да го прецизира датумот 5 јуни. „Во фокусот сега мора да бидат засилени напори за успешно исполнување на минималните, заедно договорени, предуслови за спроведување на веродостојни избори во блиска...

ЧИЧАКОВСКИ: АКО ИМА И ЕДЕН СПОРЕН ГЛАСАЧ, НЕ ГО ПОТПИШУВАМ ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК

„Ако остане само еден спорен гласач, нема да го потпишам избирачкиот список“, изјави на крајот на  денешната седница на Државната изборна комисија (ДИК) претседателот  Александар Чичаковски. Тој апелираше до сите институции да соработуваат со ДИК за да може членовите на Комисијата да дадат попрецизна проценка за тоа дали може да има прочистен избирачки список Државната изборна комисија (ДИК) со осум...

АКО НЕМА КАНДИДАТИ ЗА ПРАТЕНИЦИ, НЕМА НИ ИЗБОРИ, ВЕЛАТ ОД ДИК

Ако до утре на полноќ, последниот рок за доставување листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија (ДИК), не пристигне ниту една кандидатска листа, Комисијата има само една можност – да ја констатира таквата состојбата. Како што велат за „Мета“ од ДИК, тоа е новонастаната состојба, која не е предвидена во Изборниот законик. Оттаму брифираат, дека доколку се реализира...

ИЗБОРИТЕ ВИСАТ: МВР ТРЕБА РАЧНО ДА ПРОВЕРИ УШТЕ 115.000 ДОСИЕЈА

МВР треба рачно да провери уште околу 115.000 досиеја (лични карти, пасоши, возачки дозволи и други лични документи) за 71.793 лица за кои се откриени спорни записи во избирачкиот список, дознава неофицијално САКАМДАКАЖАМ.МК. Овој податок произлегол од теренската проверка на избирачкиот список. Според извори од Државната изборна комисија(ДИК), до вечерва се проверени само околу 20.000 досиеја што Комисијата ги...

ГЕРМАНИЈА ОСТАНУВА НА СТАВОТ КВАЛИТЕТНИ ИЗБОРИ ПОВАЖНИ ОД ДАТУМ

Има уште многу работа, а времето е кратко до 5 јуни за да се исполнат сите услови за фер и кредибилни избори, вели германската амбасадорка во Македонија Кристине Алтхаузер во интервју за Радио Слободна Европа. Нашата гледна точка е дека квалитетот на изборите е круцијален, тоа е клучно, тоа можам да го повторам. Нашиот фокус ќе остане на важните прашања,...

ДИК УТВРДУВА ПОД КОЈ РЕДЕН БРОЈ ЌЕ СТОИ ВМРО-ДПМНЕ НА ГЛАСАЧКОТО ЛИВЧЕ

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Со оглед на тоа што лидерот на Социјал-демократската партија Бранко Јаневски, ги повлекол кандидатските листи, а Јанко Бачев од Националното движење за Македонија не ги отстранил забелешките во предвидениот рок, многу е извесно под кој реден број  ќе...

СПОРНИТЕ 39.502 ГЛАСАЧИ ШТО САМИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИЈАВАТ ДИК ЌЕ ГИ ОБЈАВИ ДО ВТОРНИК

На веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) до вторник, ќе бидат објавени имињата на 39.502 спорни гласачи во избирачкиот список. Тие при последната теренска проверка не биле пронајдени дома или за нив нема пронајдено повеќе записи во институциите. ДИК ќе подготви упатства и формулар за пријавување, по што ќе објави јавен повик на својата страница, како и на страниците на...

РЕЧИСИ 40.000 ГЛАСАЧИ ЌЕ ТРЕБА САМИ ДА СЕ ПРИЈАВАТ ВО ДИК ЗА ГЛАСАЊЕ

Спорни 171.500 записи од Избирачкиот список ќе бидат ставени на дополнителен избирачки список, но ќе имаат право да гласаат, но 39.502 гласачи ќе мораат сами да се регистрираат во Државната изборна комисија во рок од 25 дена ако сакаат да гласаат. Тоа се оние гласачи кои за време на теренската проверка не беа најдени дома. Другите 170.000 гласачи се...

БРИТАНСКА АМБАСАДА: ЈАВНОСТА ТРЕБА ДА ВЕРУВА ДЕКА ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК Е ТОЧЕН

Британска амбасада апелира Државната изборна комисија и сите политички партии да работат заедно во прочистувањето на Избирачкиот список. "Јавноста треба да има доверба дека Избирачкиот список е точен. Ги поттикнуваме Државната изборна комисија, сите институции со кои соработува, како и сите политички лидери да работат заедно за да се постигне оваа цел навреме за изборите на 5 јуни", изјавија од...