ДИК: БРОЈКИТЕ ЗА СПОРНИТЕ ГЛАСАЧИ СЕ САМО ШПЕКУЛАЦИЈА

Скопје, 17 март, 2016 - (META) Сè додека членовите на Државната изборна комисија не го усвојат извештајот за резултатите од вкрстените проверки, сите бројки што се појавуваат во јавноста се на база на шпекулации – рече денеска на прес-конференција Љупка Гугучевска, советник во ДИК. Таа не сакаше да одговори на новинарски прашања дали бројката е иста или барем приближна на...

УСТАВНИОТ СУД ГИ ДОВЕДЕ ВО ПРАШАЊЕ ИЗБОРИТЕ НА 5 ЈУНИ, СМЕТААТ ГРАЃАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

Скопје, 17 март, 2016 - (META) Голем дел од активистите, граѓанските организации и опозициски партии сметаат дека вчерашната одлука на Уставниот суд, со која на претседателот му се даде можност да помилува лица гонети или осудени за изборен криминал, само го влошува теренот за фер и демократски избори. Велат дека со оваа одлука, судот им дава ветер во грб на...

АМНЕСТИЈАТА ЗА ИЗБОРЕН КРИМИНАЛ Е ПРОТИВ КРЕДИБИЛНИ ИЗБОРИ

Европската Унија очекува да се избегнуваат чекори кои ќе бидат во спротивност со Договорот од Пржино, по одлуката на Уставниот суд да ги укине измените во Законот за помилување од 2009 година и на тој начин повторно да овозможат помилување на лица кои, меѓудругото, се обвинети за изборен криминал, објави Дојче Веле. „Вонредните парламентарни избори, како што е предвидено во...

СЕ ОДЛОЖУВА ТЕРЕНСКАТА ПРОВЕРКА НА ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК

Скопје, 17 март, 2016 (META)  На денешниот состанок на Државната изборна комисија, членовите на комисијата одлучиле да спроведат дополнителни тестови за вкрстување на податоците, информираат од ДИК. „Државната изборна комисија, по првичното разгледување на извештајот од спроведувањето на вкрстените проверки на базите на податоци од релевантните институции, одлучи да спроведе дополнителни контролни тестови на дел од прашањата опфатени со проверките“,...