СЕЛЕКТИВНАТА АБОЛИЦИЈА НА ИВАНОВ НЕ ПОМИНУВА ЗА ЕУ И НАТО

Селективната аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, потврдена со одлуката за  поништување на помилувањата за 22 политичари, не помина кај странските гарантори на Пржинскиот договор. Ниту САД, ниту ЕУ не се задоволни од најновата одлука на македонскиот претседател. Доцна синоќа амбасадата на САД во Скопје преку соопштение посочи дека селективната аболиција ја спречува Македонија за напредок кон НАТО и ЕУ. „Како што...

ОДЛАГАЊЕ НА ИЗБОРИТЕ, НЕМА НОВ ДАТУМ

Собранието на денешната седница ќе расправа по единствена точка на дневниот ред, Предлог на закон за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, поднесен од Талат Џафери. Со измените треба од Изборниот законик да се избрише членот со кој изборите беа закажани за 5 јуни. Според предлогот на Џафери „со предложените решенија во Изборниот законик нема да се предвиди точниот...

ПЕТ ЧЛЕНА НА ДИК МУ ПИШАЛЕ НА ВЕЉАНОСКИ ДЕКА ИЗБОРИТЕ БИ БИЛЕ НЕЛЕГИТИМНИ

Пет члена на Државната изборна комисија (ДИК) испратија писмено известување до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во кое се вели дека на 5 јуни ќе има само една кандидатска листа. Според Виолета Дума и Игор Милев од СДСМ, Субхи Јакупи од ДУИ и претседателот и потпретседателот на Комисијата, Александар Чичаковски и Реџеп Прекопуца, ако се спроведат изборите тие би биле нелегитимни...

ОСЛОБОДЕНИОТ ИЗБИРАЧКИ СПИСОК УШТЕ НЕ Е ДОСТАПЕН НА ВЕБ СТРАНАТА НА ДИК

Уште ја нема електронската апликација за непречен пристап во Избирачкиот список на веб-страната на Државната изборна комисија (ДИК), преку која граѓаните можеа слободно да влезат и да го гледаат целиот список на гласачи. Управниот суд уште на петти овој месец донесе одлука дека апликацијата треба да се врати на интернет-страната на Комисијата. “Нема никаква пречка веќе, даден е налог, апликацијата треба...

ДИК НЕ ЗНАЕ ШТО ДА ПРАВИ НИ СО ИЗБОРИТЕ, НИ СО СЕБЕ

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) глумат нормалност во ненормална ситуација и тоа веќе наликува на сцена од „Монти Пајтон“, велат за САКАМДАКАЖАМ.МК извори од ДИК. Задачата на овој состав на ДИК за прв пат во 25 години, откако Македонија е независна и демократска држава, е да организира демократски и фер избори со само еден учесник во изборите. Изборната кампања на...

МИСИЈАТА НА ОБСЕ/ОДИХР ПРОДОЛЖУВА ОТИ ИЗБОРИТЕ НЕ СЕ ОДЛОЖЕНИ

Набљудувачката мисија на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР) во Македонија продолжува со проценка на настаните и состојбите во државата. „ОДИХР беше поканета од властите да ги набљудува парламентарните избори закажани за 5 јуни, и бидејќи тие избори сѐ уште се во план, мисијата продолжува да ги набљудува и проценува настаните и состојбата, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК...

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ПОЧНА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА САМА ПРОТИВ СЕБЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска ја почна изборната кампања, но не со митинзи, туку со директна комуникација со граѓаните, информираат за „Мета“ од владејачката партија. Оттаму велат дека ваков начин на кампања ќе практикуваат поради тоа што не е вообичаена ниту состојбата во која се наоѓа државата. Засега не сакаат да откријат дали ќе прават и митинзи. Државната изборна комисија (ДИК) денеска треба да...

ДИК СЕ ОТКАЖА ОД ЖДРЕПКАТА ЗА ГЛАСАЧКИТЕ ЛИВЧИЊА САМО СО ВМРО-ДПМНЕ

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска одлучија да не прават ждрепка за утврдување на редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за предвремени парламентарни избори на 5 јуни, затоа што во трката остана само ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата. За утре најавија нова расправа што ќе прават сега кога треба да организираат демократски избори со само еден кандидат, а државата...

ДИК УТВРДУВА ПОД КОЈ РЕДЕН БРОЈ ЌЕ СТОИ ВМРО-ДПМНЕ НА ГЛАСАЧКОТО ЛИВЧЕ

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Со оглед на тоа што лидерот на Социјал-демократската партија Бранко Јаневски, ги повлекол кандидатските листи, а Јанко Бачев од Националното движење за Македонија не ги отстранил забелешките во предвидениот рок, многу е извесно под кој реден број  ќе...

И ДИК ЌЕ ПОБАРА ОД ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ ОДЛОЖУВАЊЕ НА ИЗБОРИТЕ НА 5 ЈУНИ

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) ќе побараат од претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски измени во Изборниот законик. Измените се бараат поради тоа што имало несогласувања во бројот на гласачите во три изборни единици – тројката, четворката и шестката. ДИК заклучиле дека има отстапувања од по најмалку пет проценти во бројот на гласачите во овие изборни единици. Имено, според Законот за...