Гласно за омбудсманот

Гласно за омбудсманот

МАКЕДОНИЈА НЕ ПРАВИ ДОВОЛНО ЗА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, АЛАРМИРА ОМБУДСМАНОТ МЕМЕТИ

Народниот правобранител Иџет Мемети на Националниот семинар „Децата со попреченост во Македонија низ леќите на Конвенцијата на ОН за правата на лица со попреченост“, констатираше дека тоа што е направено во Македонија за овие деца не е доволно и оти тие се уште се далеку од реалното остварување на правата кои им ги гарантираат Конвенцијата. „Правата на децата се гарантирани...

НЕ ЈА ПУШТААТ ДА ИЗЛЕЗЕ ОД БОЛНИЦА ДОДЕКА НЕ ПЛАТИ ПАРТИЦИПАЦИЈА ИАКО Е СОЦИЈАЛЕН СЛУЧАЈ

Кај 14-годишниот А.И. пред неколку години беше откриен поодминат стадиум на рак на чашката на коленото. Лелеците за помош на смртно исплашената мајка и болното дете ги слушна и тогашниот заменик министер за здравство Имер Имери и момчето итно беше сместено во болница. За жал, карциномот веќе се проширил и на виталните органи на момчето и за неполн месец...

ПОЛИЦИЈАТА ОТКРИ БИЗНИС СО КРАДЕНИ НАДГРОБНИ ПЛОЧИ

Масивните надгробни плочи од мермер тешки од 300 килограми до пола тон, кои под чудни околности исчезнаа од гробиштата во Ѓорче Петров лани во август, по интервенцијата на Народниот правобранител ги најде МВР. Полицијата го известила Народниот правобранител Иџет Мемети дека три лица, вклучително и чуварот на гробиштата, се вмешани во кражбите и бизнисот со скапите плочи. МВР до...

ПРВАЧЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПЕШАЧИ ПО 13 КМ ДО ШКОЛО ОТИ НЕМА ПРЕВОЗ

Народниот правобранител од Куманово отвори предмет за да ги утврди причините поради кои не се обезбедува превоз на првачето Елеонора Младеновска (8), дете со посебни потреби од зафрленото планинско село Враготурце, која пешачи 13 километри за да оди на училиште во соседното Пелинце. По објавување на текстот во САКАМДАКАЖАМ.МК пред два месеца за слепото семејство кое живее во екстремно...

ЛИЦЕ СО ПОПРЕЧЕНОСТ Ѝ ПЛАЌА КИРИЈА НА ДРЖАВАТА, А НЕ МОЖЕ ДА СЕ ВСЕЛИ ОТИ ДОБИЛО РУИНИРАН СТАН

Возрасно лице со попреченост и тешки здравствени проблеми, за кое по смртта на мајка му се грижи старател, 20 месеци не може да се всели во стан што му го доделила државата во Скопје, бидејќи му го дале целосно руиниран, а надлежните не го поправаат. Сам старателот не може, а и нема право да поправа и да инвестира ништо...

НАД 300 ЛУЃЕ ЌЕ ИЗГУБАТ МНОГУ ПАРИ ВО ПРИВАТНИТЕ ПЕНЗИСКИ ФОНДОВИ

Вкупно 314 граѓани ќе изгубат многу пари затоа што се зачленети во вториот пензиски фонд. Станува збор за осигуреници кои во 2005 година имале околу 10-15 години до пензионирање и не требало да станат членови на двостолбниот пензиски систем. Скандалозната бројка излезе на виделина откако тројца граѓани поднеле претставки до Народниот правобранител. Тие биле фрапирани кога по поднесеното барање за...

ТУЖЕТЕ ГИ ОПШТИНИТЕ ЗА НЕИСЧИСТЕНИОТ СНЕГ И МРАЗ, НЕ ТРПЕТЕ ПОВРЕДИ, ВЕЛИ ОМБУДСМАНОТ

Над 160 повредени граѓани со скршеници на колкови, рачни и зглобови на нозете се регистрирани само во Скопје откако падна снегот, како последица на замрзнати неисчистени тротоари, патеки и улички, а уште нема ниедна тужба пред Управниот суд против општините, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Судот. Граѓаните не поднесуваат ни претставки до Народниот правобранител поради неодговорното однесување на општините кое...

РАБОТНИК СО ТРИ МОЗОЧНИ УДАРИ ОСТАНАЛ И БЕЗ БОЛЕДУВАЊЕ И БЕЗ РАБОТА

На вработен кој притоа нема шест месеци непрекинато здравствено осигурување од првиот ден од вработувањето, Фондот за здравство нема да му го покрие боледувањето. Тоа значи, дека кога се вработува, треба да не се разболи во следните 6 месеци додека не стекне право според Законот за здравствено осигурување Фондот да го исплаќа надоместот за плата додека не оди на...

ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ Е ВО ПОРАСТ, ВЕЛИ ОМБУДСМАНОТ МЕМЕТИ

Полициската бруталност во Македонија е во пораст и не постојат ефективни истраги, изјави денеска народниот правобранител Иџет Мемети, врз основа на сумираните податоци за 2016 година. Зборувајќи на прес-конференција во Хелсиншки комитет за човекови права, Мемети рече дека канцеларијата на Народниот правобранител во врска со случајот „Диво Насеље“ поднела пет кривични пријави до јавниот обвинител, при што две веќе...

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЌЕ ИСПИТУВА ЗОШТО ЦЕНТРАЛНИОТ РЕГИСТАР НЕ ГО ВПИШУВА НОВИОТ СИНДИКАЛЕН ЛИДЕР

Народниот правобранител Иџет Мемети ќе отвори предмет за да ги утврди причините поради кои не се врши упис на в.д синдикалниот лидер Дарко Димовски во Централниот регистар. На средбата со претставниците на Синдикатот (ССМ), Мемети бил информиран за постапката на изборот на в.д синдикалниот лидер Дарко Димовски како и за проблемите со неговото запишување во Централниот регстар. Народниот правобранител изразил...