ОД ГРОБИШТА УКРАДЕНИ 7 МЕРМЕРНИ НАДГРОБНИ ПЛОЧИ ТЕШКИ ПОЛА ТОН, „БУТЕЛ“ ОДБИВА ОБЕШТЕТУВАЊЕ

Народниот правобранител ќе испитува случај на кражба на скапи мермерни надгробни плочи од гробиштата на АД „Бутел“ во населбата Ѓорче Петров, откако оштетениот Зоран Минарков поднел претставка против АД „Бутел“, како одговорно за чувањето на спомениците. Во август годинава, под чудни околности, од овие гробишта во иста ноќ биле украдени седум надгробни плочи, исклучиво од црн мермер кој е...

ПОЧИНАТИОТ ЗАТВОРЕНИК НА ОБДУКЦИЈА, СЕ ИСПИТУВА КАКО ГО ТРЕТИРАЛА ЗАТВОРСКАТА АМБУЛАНТА

Телото на 46-годишниот затвореник Златко Шеќероски од Радожда, кој почина завчераноќ во затворот Идризово, е веќе предадено на обдукција во Институтот за судска медицина, за да се утврди причината за неговата смрт. Ќе се испитува и точно каде и кога умрел, бидејќи според семејството, кое се повикува на неговите цимери затвореници, Шеќероски починал во ќелијата, а според директорот на Идризово...

КОЦЕ И СОКОЛ СЕ НАТЕГААТ ЗА ТОАЛЕТ, А СОПСТВЕНИЧКАТА СЕ КАПЕ ПО КОМШИИ

Народниот правобранител на 25 јули годинава повел постапка по претставка на Елица Обрадовиќ, жителка на улицата Арсениј Јовков во скопската населба Ѓорче Петров, бидејќи поради изградба на булеварот Борис Сарафов, дозволила да ѝ биде урната бањата, но усниот договор со локалните и градските власти дека ќе и изградат нова, пропаднал. Изиграна, таа, синот, снаата и 7-месечното бебе, останале цело...

ВЛАДАТА ЈА ВРАТИ ПОМОШТА ЗА БОЛНИТЕ ОД ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА ПО РЕАКЦИЈАТА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Болните од цистична фиброза повторно ќе добиваат паричен надомест од Министерството за труд и социјална политика, откако во јануари годинава со одлуката на Владата тие да бидат изоставени од списокот на пациенти со ретки болести, го изгубија правото на надоместот од 4.300 денари. За паричниот надомест, кој ќе биде различен во зависност од социјалната состојба на семејствата со болен...

„ВОДОВОД“ ГО НАПЛАЌА БАРОКОТ ПРЕКУ ВОНРЕДНИ ФАКТУРИ ЗА СКОПЈАНИ И ДО 18.000 ЕВРА

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ последнава 1,5 година кај корисниците доставило стотина сметки за вода која тие не ја потрошиле. На станови од седумдесеттина квадратни метри фактурирани им се месечни сметки како да полнеле олимписки базени. Канцеларијата на Народниот правобранител е затрупана со претставки од незадоволни корисници. Голем дел од нив веќе се обработени. „Имаме преку педесетина предмети во кои е утврдено...

„ВОДОВОД“ КРИЕ ЗОШТО ОТПИШАЛ НАД ТРИ МИЛИОНИ ЕВРА ДОЛГОВИ ЗА ВОДА НА ЕКСМИНИСТРИ И ПРАТЕНИЦИ

Четири меcеци скопското Јавно претпријатие „Водовод и канализација“ крие зошто им отпишало долгови за вода во износ од над три милиони евра на бивши министри, актуелни пратеници и граѓани блиски до власта. Во мај годинава за овие отписи на долгови за вода во Советот на Скопје праша советничката група на СДСМ. „Зошто едни да плаќаат, а на други да им се...

ДЕЦАТА БОЛНИ ОД ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА ПАК ЌЕ ПРИМААТ ПАРИЧНА ПОМОШ ЗА ЛЕКУВАЊЕ, ПО РЕАКЦИЈАТА НА ОМБУДСМАНОТ

Лицата со цистична фиброза од вчера се вратени во Правилникот за оцена на видот и степенот на попреченост на лицата во менталниот или телесниот развој и тие пак ќе имаат право на месечен паричен надомест за лекувањето на оваа неизлечлива болест. Таа помош, како што објави САКАМДАКАЖАМ.МК,  на овие лица им беше ускратена на почетокот на годинава, поради што...

И СО НОВИОТ ЗАКОН МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ЌЕ ОДЛУЧУВА КОЛКУ ПАРИ ЌЕ ИМА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Ниедна од препораките на Рајнхард Прибе и експертската група не е прифатена во Законот за Народен правобранител на РМ, кој Собранието го усвои вчера доцна попладне, освен таа Омбудсманот да биде пријател на Судот и да може да следи судски постапки од почеток до крај, по лична иницијатива и на барање на странките. Законот нема веднаш да се применува,...

СЕ ВРАЌА ПАРИЧНАТА ПОМОШ ЗА БОЛНИТЕ ОД ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА?

Владата ќе прави нова проценка за да им се врати укинатата месечна парична помош од 4.300 денари на болните од цистична фиброза. Оваа парична помош беше укината со владина одлука во јануари, а Народниот правобранител поднесе иницијатива до надлежните министерства за труд и социјала, за здравство и за образование за помошта да им се врати на болните. Минатиот месец, САКАМДАКАЖАМ.МК...

ОСУДЕНА ШВЕРЦЕРКА НА КОКАИН ГИ ЛЕКУВА ЗАТВОРЕНИЧКИТЕ ВО ИДРИЗОВО

Осудена шверцерка на голема количина кокаин, која е на отслужување на повеќегодишната затворска казна, им прави коктели од седативи и други видови апчиња, а потоа им ја дели медицинската терапија на осуденичките во затворот Идризово. Осуденичката ова го правела повеќе од една година, по претходна усна наредба од затворската полиција. Кога таа, која е во улога на медицинска сестра,...