ДИРЕКТОРОТ НА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РОМЕВСКИ Е СЦЕНАРИСТ НА ФИЛМОТ ШТО ДОБИ ПОЛА МИЛИОН ЕВРА ОД ДРЖАВАТА

Директорот на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија Оливер Ромевски, како сценарист е дел од играниот филм кој доби 500 илјади евра од Агенцијата за филм на Македонија. Ромевски, чие уметничко име е Оливер Дел Рио, го напиша сценариото за долгометражниот филм „Најтешкото нешто“, што ќе го режира турскиот режисер со македонско државјанство Сердар Акар,  продуцент е „Сектор филм“,...

АКИ РАХИМОВСКИ И РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА СО НАГРАДИ ЗА ТРАЈНИ ВРЕДНОСТИ НА ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА

Легендарниот хрватски рокер со македонско потекло, Аки Рахимовски, сношти во Метрополис Арената во Скопје ја доби наградата за трајни музички вредности на манифестацијата Златна Бубамара на популарноста. Најголемите хитови на Парни Ваљак, чиј фронтмен е веќе 42 години, ги испеа заедно со академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје. Аки го замени диригентот Томислав Шопов и создаде уште еден хор покрај...

БИБА ДОДЕВА КАКО ДВОЈНИК НА КАТИЦА ЈАНЕВА НА ЗЛАТНА БУБА МАРА

Пејачката Биба Додева имаше настап како Катица Јанева на синоќешното 20 издание на Златна Буба Мара на полуларноста во Скопје. Таа заедно со уште две придружнички како триото специјални обвинителки - Катица, Ленче и Фатиме ја отпеаја преработката на стариот хит „Диско“ со рефренот „We are SJO“. Во текот на настапот Биба викаше „Отвори!“, исто како што специјалната јавна обвинителка...

ФАМИЛИЈА КОЧОВСКИ СО МАМА ХУАНИТА ЈА ПРОСЛАВИ ЗЛАТНАТА БУБА МАРА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА АНСАМБЛОТ МАЊИФИКО

Со изведба на мексиканската Мама Хуанита беше одбележано признанието Златна Буба Мара за животно дело на ансамблот Мањифико. Песната во Метрополис арената во Скопје заедно ја испеја четиричленото семејство Панче, Невенка, Лидија и Тања Кочовски. Нивниот настап предизвика бура на емоции на јубилејното 20. издание на популарната манифестација „Златна Буба Мара на популарноста“. Ансамблот Мањифико бил формиран во 1959 година и...

ПРЕСТАРЗА РОКЕНРОЛ, ПРЕМЛАД ЗА СМРТ, ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИ СО ПРВАТА КНИГА ПРОЗА ПОВИКА НА ПОДДРШКА НА НОВИНАРИТЕ ОД МПМ

Новинарот Ѕвездан Георгиевски, во петокот вечерта ја промовираше својата прва прозна книга, „Недела дена во живототот и смртта на Гроздан“, издание на „Темплум“. Книгата е објавена како првонаградена на Конкурсот на издавачот за признанието „Новите!“, што се доделува за дебитантска прозна книга. Тој факт беше доволна провокација за шегите на своја сметка на 56 годишниот луциден новинар со голем новинарски...

ЦЕЛ МОБ ОСТАНА БЕЗ ЗДРАВСТВЕНО ПОРАДИ СУДСКА ПРЕСУДА ВО КОРИСТ НА ВРАБОТЕН

  Веќе половина месец, вработените од Македонската опера и балет немаат здравствено осигурување. Ним им е речено оти проблемот настанал откако нивен вработен добил судска пресуда во спор со куќата, а кој се однесувал на легитимноста на неговото вработување. Тој бил вработен пред една година од поранешната дирекција, што потоа било спорно. Станува збор за пејачот Горан Наумовски од составот „Ар-ен-си“...

НЕ НАПРАВИВ ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО – ФИЛМОТ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ИЗЛЕЗЕ НА БЕРЛИНАЛЕ

(СПЕЦИЈАЛНО ОД БЕРЛИН ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК: СИЛВЕРА ПАДОРИ-КЛЕНКЕ) „Кога денот немаше име“ на режисерката Теона Стругар Митевска синоќа ја имаше официјалната светска премиера на Берлинале во програмата Панорама, а потоа комплетната екипа славеше во ивент просторот на „Кунтцшуле“ во берлински Мите, во релаксирана атмосфера со музика и пијачка и со  луѓе од македонската Агенција за филм и бројни гости на фестивалот. Режисерката Митевска,...

МАЊИФИКО ЈА ДОБИВА ЗЛАТНАТА БУБА МАРА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Наградата „Златна Буба Мара на популарноста“ за животно дело оваа година оди кај ансамблот „Мањифико“, соопштија од Радио Буба Мара. Наградата ќе биде врачена на приредбата на 20 февруари во Метрополис арената во Скопје. Ансамблот бил формиран во 1959 година и постоел до 1990 година. Го формирале Пантелеј Кочовски-Панче и Крсто Таушанов, ученици во Средното музичко училиште во Скопје, додека биле на...

ФИЛМОТ ИНСПИРИРАН ОД СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО ПРИКАЖАН ВО БЕРЛИН, ПУБЛИКАТА ДОЈДЕ РАСПОЛОЖЕНА, СИ ЗАМИНА СО МАЧНИНА

СПЕЦИЈАЛНО ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК ОД БЕРЛИН - СИЛВЕРА ПАДОРИ КЛЕНКЕ Во киното „Колосеум 1“ во тренд квартот Пренцлауер Берг во источниот дел од Берлин, синоќа беше првата проекција за публиката на македонскиот филм на Теона Митевска „Кога денот немаше име“. Иако е добри петанесеттина километри оддалечено од  фестивалскиот црвен тепих на Потсдамер Плац, киното со петстотини седишта беше речиси целосно исполнето....

ОД УТРЕ ВО ПРОДАЖБА КАРТИТЕ ЗА ЈУБИЛЕЈНАТА „ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА“

Билетите за јубилејното 20. издание на хумористично-сатиричното шоу „Златна бубамара на популарноста“ ќе бидат пуштени во онлајн продажба утре во 12 часот, преку „МК Тикетс“, а ќе може да се купат најмногу до 4 билети. Популарната манифестација, која на музички начин ја раскажува изминатата година, ќе се одржи на 20 февруари во „Метрополис арена“. Претходно, кога билетите се продаваа пред...