МОЗАИЦИТЕ ВО ХЕРАКЛЕЈА ПРОПАЃААТ ОТИ НЕМА СЛУЖБА ЗА КОРНЕЊЕ НА ТРЕВАТА

Состојбата на мозаиците во античкиот локалитет Хераклеја е алармантна, покажа ендоскопското снимање чија втора фаза заврши деновие во Битола. По извештајот за испитувањата водени од експертите академик Газанфер Бајрам, стручњак за мозаици, и неговиот колега со светско реноме од Италија Паоло Ракањи, кои беа вршени на иницијатива на Музеј и завод Битола, се крева тревога од највисок степен во...

НЕВРЕМЕТО ВО ОХРИД ГО ОТКАЖА КОНЦЕРТОТ НА АРТУРО САНДОВАЛ

Концертот на Артуро Сандовал на Охридско лето што требаше да се одржи вечерва во Античкиот театар беше откажан поради силното невреме што го зафати Охрид, потврдија организаторите. Настапот на Сандовал беше закажан за 20.30 часот, а невремето во Охрид започна во 19.30 часот и траеше до 11 часот. Од организацијата велат дека прават напори концертот да се презакаже за...

ПЕПИ МИРЧЕВСКИ СО МОНИКА БЕЛУЧИ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО ВЕНЕЦИЈА

Македонските актерски доајени Петар Мирчевски и Ратка Радмановиќ играат заедно со италијанската ѕвезда Моника Белучи во „На млечниот пат“, новиот филм на босанскиот автор Емир Кустурица чија светска премиера ќе биде на годинешиот филмски фестивал во Венеција на крајот на август. Најстариот фестивал на светот денеска ја објави официјалната селекција за 73. издание, а филмот на Кустурица е меѓу...

ПОМЛАД КОЛЕГА СЕ ФРАПИРАЛ ОД СЕКС СЦЕНИ И ГО ПРЕКИНАЛ ФИЛМОТ ВО ДОЈРАН

Организаторот на Д Фестивал, што изминатиот викенд се одржа во Дојран, се огради од забраната на јапонскиот филмски класик „Во царството на сетилата“ на легендарниот режисер Нагиса Ошима. Д Фестивал се извини и на дебатното кино „Контра кадар“ во чија програма се емитуваше филмот. „Чувствуваме потреба да ве информираме дека на споменатата проекција по реакција на лице од публиката, помладиот...

ВО ДОЈРАН ЗАБРАНЕТ НАГРАДУВАН ФИЛМ ПОРАДИ СЕКС СЦЕНИ

Организаторот на Д Фестивал, што изминатиот викенд се одржа во Дојран, го забрани јапонскиот филмски класик „Во царството на сетилата“ на легендарниот режисер Нагиса Ошима, што во неделата беше на програмата во делот за дебати што ги водеше дебатното кино „Контра кадар“. Организатор на популарниот фестивал на отворено е „Пасворд продукција“. „Организаторите на Д Фестивал, поради голотија и сексуално експлицитни...

„РАЗБУДИ СЕ КАТО“ Е ПРЕТСТАВА ШТО НЕ БИЛА ДОЛИЧНА ДА СЕ ИГРА НА ХЕРАКЛЕЈА

Претстава со наслов „Разбуди се Като“, уште ниту еднаш неизиграна пред публика веќе направи проблем во Битола. Битолскиот Завод и музеј не му да даде дозвола на драмското студио „Солза и смеја“ од Битола да може годинашната комедија „Разбуди се Като“ да ја изведе во античкиот локалитет Хераклеја. По 13 години соработка, летово нема да настапат таму зашто културната установа заклучила...

ГАРАНЧА ОД ЛАТВИЈА ГО ОСВОИ АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ВО ОХРИД, ДВА ПАТИ СЕ ВРАЌАШЕ НА БИС

Убава и харизматична, со глас со магична моќ, минималистичка во сценскиот настап и со аура на благородничко божество, таа едноставно беше совршена. Елина Гаранча од Латвија, за која познавачите на операта велат дека во моментов е најдобриот мецосопран во светот го освои Античкиот театар во Охрид, во вторникот навечер на отворањето на 56. Охридско лето. Настапи сo програма конципирана од својот менаџмент која...

ЕЛИНА ГАРАНЧА – ДИВАТА ОД ОХРИДСКО ЛЕТО ШТО ПОМЕЃУ ДВЕ ИЗВЕДБИ НА „КАРМЕН“ САДИ ДОМАТИ

Лирскиот мецосопран, Елина Гаранча од Латвија која достигна слава настапувајќи на сите светски оперски сцени, во врвот на својата кариера во својата 39-та година, вечерва го отвора 56. Охридско лето, со концерт на популарни арии, со романскиот диригент Јон Марин и со Оркестарот на Македонската опера и балет. За концертот во Античкиот театар во Охрид убавата, грациозна оперска дива Гаранча...

ПОЧИНА ПРОЧУЕНИОТ ИРАНСКИ РЕЖИСЕР АБАС КЈАРОСТАМИ

Абас Кјаростами, повеќекратно наградуваниот ирански режисер чиј филм „Вкусот на црешите“ во 1997 освои Златна палма на Канскиот фестивал, почина на 76 години во Париз, каде се лекуваше од рак од март годинава. Иранскиот оскаровец Асгар Фархади, кој вечерва трбаше да оди во Париз за да го посети својот пријател, рече дека е многу тажен и шокиран. „Тој не беше само...

СОЛЗИ ОД ТАГА И РАДОСТ ВО СЛАВА НА ТОМАЖ ПАНДУР ВО МНТ ВО СКОПЈЕ

Пандур направи Скопје една вечер  да има чувство дека е во Рајот, па макар и театрски. По својата шокантна смрт пред два месеци  на проба во МНТ, театарскиот сонувач  Томаж Пандур се врати во петокот вечер со својата последна претстава и пеколниот „Фауст“ на Словенско Народно Гледалишче од Љубљана, со која што порача оти Рајот е утопија. Сите беа и...