Категорија: Култура

1 8 9 10 11 12 14 100 / 136 НАПИСИ
„СЛАВА“ НА БУГАРСКОТО ДУО ГРОЗЕВА-ВАЛЧАНОВ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА

„СЛАВА“ НА БУГАРСКОТО ДУО ГРОЗЕВА-ВАЛЧАНОВ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА

„Слава“, вториот филм на бугарското дуо Кристина Грозева и Петар Валчанов, победи на првиот меѓународен филмски фестивал Киненова, што заврши синоќа в ...
„СМРТ ВО САРАЕВО“ ВЕЧЕРВА ГО ЗАТВОРА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

„СМРТ ВО САРАЕВО“ ВЕЧЕРВА ГО ЗАТВОРА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

Со проекција на „Смрт во Сараево“ на босанскиот оскаровец Данис Тановиќ, вечерва во 20 часот во Кино Култура се затвора првото издание на филмскиот фе ...
ПРИКАЗНИ ЗА СЕКСОТ И СМРТТА ДЕНЕСКА НА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

ПРИКАЗНИ ЗА СЕКСОТ И СМРТТА ДЕНЕСКА НА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

Филмскиот фестивал Киненова чие прво издание е во тек во Скопје, денеска продолжува со три филма во конкуренција за наградите, во која се дебија или в ...
ЗА 25 ГОДИНИ, „МАТИЦА МАКЕДОНСКА“ ИМА НАД 40 ИЛЈАДИ ЧЛЕНОВИ

ЗА 25 ГОДИНИ, „МАТИЦА МАКЕДОНСКА“ ИМА НАД 40 ИЛЈАДИ ЧЛЕНОВИ

Во еден од салоните на книгоиздателството „Матица македонска“, синоќа се одржа свеченост на која се одбележа 25-годишнината од формирањето на оваа изд ...
ПО ЧЕРНОБИЛ СЕ ВРАЌАМ ВО МАКЕДОНИЈА ДА ГЛЕДАМ УМЕТНИЧКИ ФИЛМОВИ, ВЕЛИ МИРА ФУРЛАН, ЧЛЕН НА ЖИРИТО НА „КИНЕНОВА“

ПО ЧЕРНОБИЛ СЕ ВРАЌАМ ВО МАКЕДОНИЈА ДА ГЛЕДАМ УМЕТНИЧКИ ФИЛМОВИ, ВЕЛИ МИРА ФУРЛАН, ЧЛЕН НА ЖИРИТО НА „КИНЕНОВА“

Реномираната хрватска актерка Мира Фурлан, како член на меѓународното жири, е среќна што ќе има можност да гледа уметнички филмови на првото издание н ...
ПО ДАРКО, ЗАМИНА И АФРОДИТА МАРКОВИЌ

ПО ДАРКО, ЗАМИНА И АФРОДИТА МАРКОВИЌ

Афродита Марковиќ е еден од основополoжниците на македонската анимирана школа и кинематографија што во средината на минатиот век доживеа светски пробл ...
ЗА СКОПЈЕ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ НЕМА ДРУГА САЛА ОСВЕН „ЗЛАТНИОТ ТЕАТАР“ МНТ

ЗА СКОПЈЕ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ НЕМА ДРУГА САЛА ОСВЕН „ЗЛАТНИОТ ТЕАТАР“ МНТ

Скопскиот џез фестивал се огласи со Фејсбук статус по најразличните негативни реакциите на социјалните мрежи дека фестивалот годинава ќе се одржува во ...
ПОПОВСКИ И ГЛОГОВАЦ ГО СОБРАА ЦЕЛ БЕЛГРАД НА ПРЕМИЕРАТА НА „ХАМЛЕТ“

ПОПОВСКИ И ГЛОГОВАЦ ГО СОБРАА ЦЕЛ БЕЛГРАД НА ПРЕМИЕРАТА НА „ХАМЛЕТ“

Синоќа, театарски настан за Белград па и за регионот беше поставката на „Хамлет“ од Шекспир во Југословенско драмско позориште, во режија на Александа ...
ЗАСИТЕН ОД ВОЈНАТА И ОД ТИТО, ТЕМПО ПОЧНАЛ ДА СОБИРА СЛИКИ – ЗБИРКАТА ВУКМАНОВИЌ ВО СКОПЈЕ

ЗАСИТЕН ОД ВОЈНАТА И ОД ТИТО, ТЕМПО ПОЧНАЛ ДА СОБИРА СЛИКИ – ЗБИРКАТА ВУКМАНОВИЌ ВО СКОПЈЕ

Во Националната галерија на Македонија - Мала станица во тек е изложбата „Епизоди на модернизмот-избор од колекцијата Вукмановиќ“, како реципрочна сор ...
ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЈАНИ ПЕТЕРИ ПАСИ ОД ФИНСКА

ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЈАНИ ПЕТЕРИ ПАСИ ОД ФИНСКА

Кинематограферот од Финска Јани Петери Паси ја освои Златната Камера 300 за филмот „Најсреќниот ден во животот на Оли Маки“ и победи на 37. фестивал н ...
1 8 9 10 11 12 14 100 / 136 НАПИСИ