АПЛАУЗИ И 4 ПОЛНИ САЛИ ЗА РУСКАТА УМЕТНИЧКА АТРАКЦИЈА НА МРАЗ

Бајковно-магична е балетската претстава „Лебедово езеро“ на мраз во изведба на уметниците од Државниот балет на мраз од Санкт Петербург, што два дена со по две изведби го исполнува салонот на Македонската опера и балет. На лизгалки танцуваат балетски уметници, но и олимпијски прваци во лизагање кои за уметничкиот аспект на танчарската уметност се добро обучени од главниот кореограф...

САМО МАГИЈА МОЖЕ ДА НЀ СПАСИ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ ПОПОВСКИ СО ПРЕМИЕРАТА ВО ЉУБЉАНА

Македонскиот режисер Александар Поповски, овој пат со поддршка од композиторот Марјан Неќак, имаше нов успех во Словенија, со премиерата на „Мерлин пуста земја“ во средата, работена по епот на германскиот драматург Танкред Дорст, во Драмата на Словенско народно гледалишче во Љубљана. На официјалната страница на театарот и кај авторите се поставени првите рецензии кои изобилуваат со пофалби, видео на крајниот...

МОБ ГО ЗАБОРАВИ МАЕСТРО ЧАВДАРСКИ

Македонскиот диригент со светска слава маестро Ванчо Чавдарски почина пред 15 години, на 8 декември во Бризбејн, Австралија, на 71 година. Неговото име го спомена деновиве македонскиот обоист со европска кариера, првата обоа на Македонската филхармонија Васил Атанасов, кој со е-пошта до медиумите сакаше да ги потсети институциите од музичката сфера дека заборавија на еден од столбовите на македонската...

 „НИЕ СМЕ ЛУДАЦИ“ НА КОКАЛАНОВ ПРОМОВИРАН СО ЧОКОЛАДО

Со политички речник  како на митинг, но во сатиричен контекст, беше промовиран „Ние сме лудаци“, новиот, четврти по ред роман на новинарот и писател Сашо Кокаланов, издание на „Или-или“. Гостите на влезот соодветно на алузијата од насловот на романот, со книгата ги пречекуваа и чоколадни бомбони. За политичко-сатиричниот роман зборуваа писателката Оливера Ќорвезировска, новинарот Звездан Георгиевски и драмскиот писател Сашко...

„СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ НА ИВАН ПОПОВСКИ НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

„Сонот на летната ноќ” на реномиранот македонски режисер Иван Поповски е прогласена за најдобра претстава во Русија, според изборот на публиката. Поставката на Поповски ја освои главната награда „Sвезда на театралот” во категоријата Најдобра претстава – голем формат, и ги победи претставите на режисерот Евгениј Писарев и на театарскиот великан Роберт Вилсон. Интересно за оваа награда е дека од номинациите до...

МАРТИНОВСКИ СЕ ВРАТИ ОД МЕКСИКО, ЛИЧЕНОСКИ ОД ТУНИС, ИЗЛОЖБА НА СЛИКИТЕ ОД ТИТОВИТЕ АМБАСАДИ

Трезор од 46 слики од уметници кои ја поставија македонската современа уметност во светски контекст по Втората светска војна, по многу години поминати надвор од земјава распоредени по сите континенти, се вратија дома и за прв пат се изложени во Националната галерија Мала станица во Скопје. Се работи за дела кои Македонија, како дел од Југославија, ги испраќала во Сојузниот...

AKTO ФЕСТИВАЛОТ ЗА СОВРЕМЕНИ УМЕТНОСТИ ОД ДЕНЕС ВО ТЕТОВО

Единаесеттото издание на АКТО Фестивалот за современи уметности, почна денес во Тетово, а вечерва во 21.00 часот ќе игра претставата “Да го поздравиш и да ми го бациш” на Билјана Радиноска. Дводневниот фестивал е организиран од Здружението за култура и уметност ФРУ - Факултет за работи што не се учат. На отворањето говореа кураторите на фестивалот, и тетовскиот домаќин...

ДА МЕ НАДЖИВЕЕТЕ И ДА СЕ ГОРДЕЕТЕ СО СВОИТЕ ДЕЦА КАКО ЈАС СО ИГОР И СО ТАЊА, ВЕЛИ МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ

Границите за маестро Александар Џамбазов се секаде и секогаш претесни, па така беше и на вечерашната промоција на монографијата „Маестро Александар Џамбазов-живот низ сеќавања, афоризми, сентенции“ од музиколозите Јулијана Папазова и Елени Новаковска, во книжарницата на „Литература.мк“ на улица Македонија во Скопје. Изданието, по повод 80 години од раѓањето на шлагер мајсторот и безмалку 60 години негово творештво, е на...

30 ГОДИНИ ПО ФИЛМОТ “СРЕЌНА НОВА ’49” ИСТОК НЀ ОТПИША, ЗАПАД НЕ НЀ ЗАПИШУЕ

Со полна сала млада публика, Кинотеката на Македонија вечерва прослави 30 години од излегувањето на "Среќна Нова '49 година" на режисерот Столе Попов,  најдобриот филм во тогашна Југославија во 1986, и едно од култните дела во современата македонска кинематографија. Вечерва се прикажа новореставрирана копија на филмот, кој е снимен по сценариото на Гордан Михиќ и во продукција на "Вардар...

РАДОВАН РАЃЕНОВИЌ, ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН МАЈСТОР НА АРХИТЕКТУРА, НАГРАДЕН СО „АНДРЕА ДАМЈАНОВ“ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Асоцијацијата на архитекти на Македонија на архитектот Радован Раѓеновиќ вечерва му ја врачи наградата „Андреа Дамјанов“ за животно дело и достигнувања во архитектурата. Потписот на Раѓеновиќ се наоѓа на многу станбени, туристички и угостителски, деловни, индустриски и меморијални објекти создавани изминативе 50 години на различни страни во светот. Раѓеновиќ ја прими наградата укажувајќи дека ја чувствува како признание за пет...