КРСТЕ РОЏЕВСКИ СО КОНЦЕРТ ВО ЊУЈОРК ГО ПРОМОВИРА „ГОРЧЛИВИ БАДЕМИ“

„Горчливи бадеми“ (Bitter Almonds), вториот албум на македонскиот гитарист, пејач и кантавтор Крсте Роџевски, кој живее и работи како психијатар во Њујорк, ќе биде промовиран утре со концерт во легендарниот њујоршки музички простор „Џос паб“. По успешниот деби албум „Батанија“ во 2015, Роџевски и на „Горчливи бадеми“ соработува со ѕвездена екипа музичари на њујоршката џез и сцена на музички импровизации,...

НЕ ЗНАЕВЕМЕ ДЕКА МОЖЕ ДА СМЕ ВОЛКУ СРЕЌНИ, ВЕЛАТ СИРИСКИТЕ БЕГАЛЦИ СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

Шерго Муса и Назли Абду се брачен пар од Сирија кои со своите три деца пред 18 месеци ја напуштиле својата земја бегајќи од, како што велат, опасната војна, а веќе 9 месеци се во прифатниот и транзитен центар „Винојуг“ кај Гевгелија. Шерго и Назли се уметнички надарен пар кој времето поминато во Центарот го исполнуваат создавајќи цртежи со...

АВТОРОТ НА ПРОМЕТЕЈ АЏИЕВСКИ ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА МАКЕДОНИЈА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ СО БОНДОВСКА ПРИКАЗНА

Уметникот Томе Аџиевски е претставникот на Македонија на претстојното Венециско биенале со проектот „Црвен карневал" (Red Carnival), поднесен од Дирекцијата за култура и уметност од Скопје. Куратор на проектот е професорот Бранко Саркањац, а со оглед на тоа што се работи за современ концепт со повеќе медиуми, како што кажа на прес-конференцијата Аџиевски, негов соработник е и Стефан Шашков. Историчарката...

ВАНГЕЛ НАУМОВСКИ БЕШЕ ИЗБРКАН ОД УМЕТНИЧКО ШКОЛО КАКО НЕТАЛЕНТИРАН, А САЛВАДОР ДАЛИ МУ ДОЈДЕ НА ИЗЛОЖБА

  Измислени подводни и космички бавчи, фантастични светови со нимфи и со органски форми, фантазмагоричен подводен и свемирски свет од кој блика ерос, и сето тоа насликано со силен колорит. Тоа се само првите впечатоци кои се добиваат од сликите на оригиналниот охридски уметник Вангел Наумовски, чии дела во ретроспективно-монографска изложба се поставени во Даут пашин амам во Скопје, од...

НАЦОСКИ СИ ЈА ПОВРЕДИ ГЛАВАТА НА ПРЕМИЕРА ВО КИНА

Македонскиот тенор со богата светска кариера Благој Нацоски синоќа во Тјанжин, Кина си ја повреди главата за време на премиерата на операта „Турандот“ од Пучини. Нацоски е во Кина од 11 декември, и настапува во оперите „Турандот“ и „Свадбата на Фигаро“ од Моцарт. „Пред да излезам на сцената во третиот (и последен) чин, брзајќи, силно ја удрив главата од вратата...

ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ МЕТО ЈОВАНОВСКИ

Писателот Мето Јовановски, кој беше беше претседател на Македонскиот ПЕН центар и прв претседател на Хелсиншкиот комитет за човекови права, почина вчера на 88 години. Ќе биде погребан в недела во неговото родно Брајчино, преспанско. Во кариерата долга 6 децении, Јовановски објавил 30-на книжевни дела - збирки песни, раскази, романи, песни за деца, кои, особено расказите, се објавувани на повеќе...

КНИГА ЗА БРИТАНСКИТЕ УМЕТНИЦИ ОД ЗБИРКАТА НА ОСТЕН

Во годината кога Британскиот совет со повеќе активности ја одбележува својата 20-годишнина во Македонија, денес беше промовирана и публикацијата „Британските уметници од колекцијата на Остен“, која беше придружена и со мини изложба. Остен Музејот на цртеж поседува карикатури, цртежи и графики на повеќе од 120 уметници од Велика Британија, а збирката преку видеоводич на промоцијата ја претстави реномираната кураторка Џил...

ХОРОТ „КОЧО РАЦИН“ СО КОНЦЕРТ СЛАВИ 70 ГОДИНИ

Хорот „Кочо Рацин“, под диригентство на Сања Пановска Миланова, одбележува 70 години постоење и успешно работење со свечен концерт, утревечервечер во 20 часот во галеријата „Даут Пашин Амам“. На програмата се дела на Моцарт, Аркаделт, Мокрањац, Прокопиев, Шуплевски и Тошевски, а влезот е слободен. Хорот „Кочо Рацин“ е формиран во 1946 во селото Горно Врановци, а изминативе 70 години диригенти...

АПЛАУЗИ И 4 ПОЛНИ САЛИ ЗА РУСКАТА УМЕТНИЧКА АТРАКЦИЈА НА МРАЗ

Бајковно-магична е балетската претстава „Лебедово езеро“ на мраз во изведба на уметниците од Државниот балет на мраз од Санкт Петербург, што два дена со по две изведби го исполнува салонот на Македонската опера и балет. На лизгалки танцуваат балетски уметници, но и олимпијски прваци во лизагање кои за уметничкиот аспект на танчарската уметност се добро обучени од главниот кореограф...

САМО МАГИЈА МОЖЕ ДА НЀ СПАСИ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ ПОПОВСКИ СО ПРЕМИЕРАТА ВО ЉУБЉАНА

Македонскиот режисер Александар Поповски, овој пат со поддршка од композиторот Марјан Неќак, имаше нов успех во Словенија, со премиерата на „Мерлин пуста земја“ во средата, работена по епот на германскиот драматург Танкред Дорст, во Драмата на Словенско народно гледалишче во Љубљана. На официјалната страница на театарот и кај авторите се поставени првите рецензии кои изобилуваат со пофалби, видео на крајниот...