ДИРЕКТОРОТ НА МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ СИ ДАДЕ ОСТАВКА СРЕДЕ ШТРАЈК

Никола Костов, генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, поднел оставка среде штрајкот на неговите вработени, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК извори од компанијата. Железничкиот сообраќај во земјава е во прекин веќе шести ден поради штрајкот на вработените, кои бараат исплата на јануарската плата. Министерството за транспорт и врски вчера соопшти дека на последната владина седница е донесена одлука за зголемување на...

ПОТПИСИТЕ СЕ ОБЕЗБЕДЕНИ, ВЛАДА ЌЕ ИМА ЗА 10-15 ДЕНА, ПОРАЧА ЗАЕВ ОД САРАЕВО

Лидерот на СДСМ Зоран Заев кажа дека ги има обезбедено потребните потписи за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов и е убеден дека за 10-15 дена Македонија ќе добие нова влада, предводена од неговата партија. Заев го кажа ова на заедничката прес-конференцијата во Сараево со претседателот на Социјалдемократската партија на БиХ Нермин Никшиќ. „Синоќа, раководството на ДУИ донесе...

ФАТИМЕ КАЗНЕТА ОД СУДИЈКАТА ЗА ЦИТАТ НА ЈАНКУЛОСКА ОД БОМБИТЕ ЗА УБАВИНАТА НА УШКОВСКИ

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи беше казнета со 1.000 евра од судијката Татјана Михајлова за изјавата: „Не сум дојдена судијке да ве видам колку сте убава“ за време на вчерашното судење на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во Општина Центар и нарачување шамари за градоначалникот Андреј Жерновски во 2013 година. Изјавата на Фетаи е цитат на...

ЗАГАДЕНО Е И КОГА Е ВЕДРО

Со гас маски и со транспаренти на кои со зборовите на македонските револуционери и писатели, активистите на невладината „Гоу Грин“, испратија порака до граѓаните дека не треба да се откажуваат од битката за чист воздух во Скопје. Оваа акција за подигање на свеста за аерозагадувањето е дел од кампањата „Мрдни со прст“, а поддржана од Националниот младински совет на...

ЗАЕВ НЕ ДОЈДЕ НА СУДЕЊЕ, ЗАМИНА ВО САРАЕВО ПО НАГРАДА

Рочиштето за судскиот процес против лидерот на СДСМ Зоран Заев за случајот „Поткуп“ денеска повторно беше одложено, овојпат бидејќи обвинетиот е во Сараево да прими награда за најдобар градоначалник во Југоисточна Европа. Судијката Дијана Груевска-Илиевска го презакажа рочиштето за 3 април. На претходното рочиште на 23 јануари, одбраната на лидерот на СДСМ побара изземање на Златко Биковски, в.д. претседателот на Обвинителството...

„ВИП“ ПРОМОВИРАШЕ ИНТЕРАКТИВНА ТЕЛЕВИЗИЈА

Бесплатна интерактивна телевизија дури и за најниските тарифи од денес овозможува операторот „Вип“ за корисници кои ќе изберат „Вип комбо“ тарифни модели. Промотивно, за корисниците на интерактивните услуги на „Вип“ има и три месеци бесплaтен пристап до услугата Видеотека, која содржи филмови на студиото „Дизни“ и популарни ТВ серии. „Со ова, 'Вип' го крева нивото на своите услуги за корисниците кои...

ФОТОРЕПОРТЕРОТ НА САКАМДАКАЖАМ.МК ЃОРЃИ ЛИЧОВСКИ СО НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ОД ЗНМ

Фоторепортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК Ѓорѓи Личовски ја доби наградата за животно дело „Крсте Петков Мисирков“ на вечерашната церемонија на Здружението на новинари на Македонија. Владо Апостолов од БИРН е добитник на наградата „Јашар Еребара“ за истражувачко новинарство за серијалот текстови „Досие Здравев“, а специјална награда од ЗНМ доби Мефаил Исмаили од телевизијата „Шења“. Личовски, кој е соработник и на Европската Прес Агенција...

ДИСКРИМИНАЦИЈАТА НЕ СЕ ПРИЈАВУВА ОТИ ЛУЃЕТО НЕ ВЕРУВААТ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ, ВЕЛАТ ОД ХЕРА

Бројот на претставки за заштита од дискриминација е драстично намален. Во 2014 година до Комисијата за заштита од дискриминација биле поднесени 120 претставки, а во 2015 година 76. „Ова се официјални бројки за поднесени претставки за заштита од дискриминација. За 2016 година се уште не се готови податоците, но не очекуваме дека тој број е поголем од оние во...

НЕМА ДЕМОКРАТИЈА БЕЗ НЕЗАВИСНО СУДСТВО, ВЕЛИ БРИТАНСКИОТ МИНИСТЕР ДАНКАН ПРЕД ПОСЕТАТА НА МАКЕДОНИЈА

Британскиот министер за Европа и Америка Алан Данкан утре доаѓа во прва посета на Македонија со порака дека нема демократски вредности без динамично граѓанско општество и без независно судство. Данкан доаѓа во Македонија за, како што вели, да ја потврди цврстата посетеност на Велика Британија кон Западниот Балкан. „Британија ќе ја напушти Европската Унија, но ние не ја напуштаме Европа“,...

ЈАНЕВА ЌЕ БАРА РАЗРЕШУВАЊЕ НА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ШТО ГО СУДИ ГРУЕВСКИ

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по прекинот на рочиштето против обвинетиот за насилствата во Општина Центар Никола Груевски и уште 15 обвинети, најави не само кривична пријава против судијката Татјана Михајлова за фалсификат на записникот, туку пријавување во Судскиот совет и покренување постапка за нејзино разрешување. Обвинителката Фатиме Фетаи, која е застапник на обвинението на СЈО против експермиерот Груевски, Миле Јанакиески,...