СТРУМИЦА Е БАЛКАНСКИОТ РИО – ДЕФИЛЕ НА НАД 2.000 МАСКИ НА КАРНЕВАЛОТ

Цели четири часа траеше големото карневалско дефиле во Струмица на кое своите маски ги претставија повеќе од 2.000 учесници од земјава и странство. Разновидни креации и музичко-сценски настапи, презентираа карневалџиите, потсетувајки дека Струмица е балканскиот Рио со својот раскош, убавина и посетеност. „Бевме слушнале, но ова што го видовме вечерва навистина нè импресионира. Имате карневал кој е далеку поинтересен од...

ХАН ОЧЕКУВА ИВАНОВ ДА МУ ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА НА ЗАЕВ

Еврокомесарот за добрососедски односи и проширување Јоханес Хан очекува претседателот Ѓорге Иванов да го даде мандатот за влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, откако ДУИ најави дека ќе му ги даде потписите за мнозинство во Собранието. „Бидејќи се собраа доволно потписи, ги очекуваме следните чекори. Сега очекуваме претседателот да го даде мандатот за состав на следната влада на кандидатот...

СДСМ ГО ИЗБРА ЗАЕВ ЗА МАНДАТАР, СЛЕДИ ОДЛУКА КОГА ЌЕ БАРААТ МАНДАТ ОД ИВАНОВ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе биде мандатар за состав на новата Влада, утврди денеска едногласно  Централниот одбор, соопшти партијата. „Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада на Република Македонија. Нашите цврсти определби се тоа да биде реформска Влада во којашто приоритет број еден се интересите на...

СДСМ ОДЛУЧУВА ЗА МАНДАТАР И КОГА ОД ИВАНОВ ЌЕ ГО ПОБАРА МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА

По давањето на потписите од ДУИ за добивање мандат за формирање влада, СДСМ за денес попладне закажа седница на Централниот одбор на партијата на која треба да донесат формално одлука за мандатар да биде лидерот Зоран Заев. Социјалдемократите треба да донесат одлука кога од претседателот Ѓорге Иванов ќе го бараат мандатот за влада. Пратеникот Артан Груби денес изјави дека за...

ДУИ ГИ ДАДЕ ПОТПИСИТЕ НА СДСМ ЗА ДА СЕ ЗАПАЗИ РОКОТ ЗА ЛОКАЛНИТЕ

ДУИ донесе одлука да му ги даде потписите од 10-мината пратеници на СДСМ за да го добие мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов. Портпаролот на партијата Бујар Османи потврди дека Централното претседателство на денешната седница изгласало да му се дадат на потписите на СДСМ за да се запази рокот за локалните избори, но тоа се уште не...

ВМРО-ДПМНЕ ЗАСЕДАВА, ПРЕД ШТАБОВИТЕ ПРОТЕСТНИ СОБИРИ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва заседава и расправа за натамошните чекори на партијата, но не прецизираат кои се тие, а неофицијално се очекува комитетот да издаде и проглас до членството. Откако партиското раководство ги повика општинските комитети да одржат итни состаноци, пред повеќе општински штабови на ВМРО-ДПМНЕ низ земјава се собраа членови и симпатизери. „Тргаме во офанзива, нападната ни е...

ВО НАТО И ЕУ САМО СО РЕФОРМИ И ДЕМОКРАТСКИ ВРЕДНОСТИ, ВЕЛИ БРИТАНСКИОТ МИНИСТЕР ДАНКАН ПО ПОСЕТАТА НА МАКЕДОНИЈА

Британскиот министер за Америка и Европа Ален Данкан порача дека неговата земја е пријател на Македонија и ја поддржува на патот кон НАТО и ЕУ на крајот од неговата дводневна посета на Скопје. Данкан, кој во Скопје се сретна со лидери на политички партии и претставници на граѓанското општество, вели дека патот кон зачленување во НАТО и ЕУ е возможен само со...

ДУИ ДО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ РЕШАВА ДАЛИ ЌЕ ОДИ ВО ОПОЗИЦИЈА ИЛИ ВО ВЛАДА

ДУИ се уште расправа за, како што велат од партијата, двете опции - учество во владината коалиција или одење во опозиција и портпаролот Бујар Османи најави дека конечната одлука треба да биде донесена во понеделник. Османи кажа дека на денешната седница на Централното претседателство се разговарало за двете опции. „На претходната седница го усогласивме текстот за Законот за употреба на...

ЗА ТРИ МЕСЕЦИ ПОЧИНАЛЕ 55 БЕБИЊА

Во четвртото тромесечие лани починале 55 доенчиња, објави денес Државниот завод за статистика. Според податоците за природно движење на населението во Македонија во истиот период, односно од октомври до декември 2015 година, починале 52 доенчиња. Во текот цела 2016 година починале 261 бебе. Според статистичките податоци, најмногу умрени доенчиња се регистрирани во третото тромесечие, кога починале 90 бебиња. Бројот на...

ЗНМ ПОБАРА ОД МИХАЈЛОВА ДА ДОЗВОЛИ СНИМАЊЕ НА СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ

Здружението на новинари на Македонија побара од судијката Татјана Михајлова да им дозволи на новинарските да го снимаат судењето на Никола Груевски за насилството во Општина Центар и нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски. Михајлова, која е в.д. Претседател на Основниот суд Скопје 1, не дозволува снимање на барање на обвинетиот. „Татјана Михајлова, која во континуитет не дозволува снимање на...