ОД ПОЛНОЌ СТАРТУВА ЗАБРАНА ЗА ЕМИТУВАЊЕ МАКЕДОНСКА МУЗИКА

Здружението за заштита на авторските и музички права (ЗАМП) забрани јавно емитување на музика од автори, кои се нивни членови. Забраната стартува од вечерва, што  значи дека од ноќва на полноќ не смее да се емитува музика од македонски автори. Причина за ова, како што е наведено во соопштението на ЗАМП, е повеќегодишниот притисок од Министерството за култура врз работењето...

ГРАДОТ СКОПЈЕ АПЕЛИРАШЕ ДА НЕ СЕ ОДИ КОН АВТОКОМАНДА

Сообраќајот во Скопје е во прекин на повеќе точки поради поплавени улици и крстосници. Штабот за заштита и спасување на градот Скопје апелираше граѓаните да не се упатуваат кон Автокоманда, бидејќи клучката кај „Континентал“ е блокирана. Поплавени се и улици во Кисела Вода, подвозникот на булевар „Србија“ кон Аеродром и дел од булеварот Кочо Рацин во Центар. Службите на Градот...

СИТЕ ЌЕ ВЕ ЗАТВОРИМЕ – ЗАКАНИ ДО НОВИНАРИТЕ ШТО МРЗНЕА ПРЕД СЕДИШТЕТО НА ВМРО-ДПМНЕ

Новинарите цело попладне во неделата мрзнеа на плочникот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје во исчекување на прес - конференција во врска со преговорите за нова влада со Демократската унија за интеграција на Али Ахмети. Ним не им беше дозволен влез во холот зад влезната врата. Дозволено беше само да се оди во тоалет. Поради тоа, новинарите одеа на неколку...

СУДИЈКАТА СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ЈА ОТСТРАНИ ФАТИМЕ ОД СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ

Нервозна и на висок тон, судијката Татјана Михајлова, која денеска го отвори судењето против обвинетиот Никола Груевски и уште 13-мина други за насилствата во општина Центар и нарачаните шамари за Андреј Жерновски, три пати ја опомена специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи и ѝ се закани дека ќе ја казни. Михајлова ѝ го одзеде зборот на Фетаи и најави дека...

И ГРУЕВСКИ ПРОТЕЧЕ ВО ЕДЕН ОД УКРАДЕНИТЕ МЕЈЛОВИ НА КЛИНТОН, БАРАЛ ДА ГО ПОКАНАТ ВО САД

Помеѓу илјадниците е-маил преписки украдени од приватната пошта на шефот на кампањата на Хилари Клинтон, Џон Подеста, Викиликс вчера објави и една што се однесува на Македонија. Во преписката помеѓу Џон Подеста и Џејк Саливен, советник за надворешна политика за претседателската кампања на Хилари Клинтон, со датум од 21 јули 2015 година, се споменува барањето на тогашниот премиер Никола Груевски да биде поканет на...

НА ЖЕНА МУ И ИСКОПАЛ ГРОБ ПОД КРЕВЕТ И ВРЗАНА ЗА КРЕДЕНЕЦ ЈА ГОРЕЛ СО ПЕГЛА

Ја врзувал за креденец, ја горел со пегла и ископал гроб под креветот на кој што спиела. Ова е кусо објаснување на однесувањето на насилник од Кавадарци кого правдата се уште не го стигнала. Случајот јавно никој не го раскажа, за него знаат кавадарчани кои од однесувањето на овој насилсник се подеднакво згрозени како и од трикратното убиство во...

СОФИЈА КУНОВСКА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СКОПСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СДСМ

Софија Куновска поднесе оставка од местото претседател на Градската организација на СДСМ незадоволна од листите за кандидати на пратеници, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во партијата. На состанокот на Централниот одбор на партијата пред одржувањето на Конгресот Куновска поднела оставка и рекла дека останува во кампањата како посветен член на СДСМ до конечно уривање на режимот на Груевски. Но, таа реагирала на поставувањето на...

КАТИЦА ЗА ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС: ПОМИЛУВАНИТЕ ОД ИВАНОВ ЌЕ ГИ ГОНИМЕ И ЗА ДРУГ КРИМИНАЛ

„Ако претседателот има намера да продолжи со помилувањата на луѓе кои се обвинети, тој ќе има многу работа, оти ние нема да сопреме“ изјавила специјалната обвинителка Катица Канева за Фајненшел тајмс. Најголемиот светски дневен весник за бизнис и економија открива дека Канцеларијата на Специјалниот обвинител во Македонија се соочува со огромни пречки, меѓу кои и обезбедување сведоци, од кои многумина...

ВОДАТА ЈА ВЛЕЧЕЛА ДВА И ПОЛ ЧАСА НИЗ ПОЛЕТО ОКОЛУ ОБИКОЛНИЦАТА, СВЕДОШТВО НА ПРЕЖИВЕАНА ПАТНИЧКА ВО АВТОМОБИЛ

Емилија Цветковска(40) од Куманово 2,5 часа се борела со водената стихија и успеала да се спаси во поплавите во скопското село Стајковци. Емилија работи во приватен старски дом во населбата Радишани и критичната вечер околу 19 часот со својот автомобил голф тргнала кон Куманово. На обиколницата во близина на селото Стајковци наишла на колона од автомобили заглавени во трите...

ПОДАТОЦИТЕ ОД ОПШТИНСКИТЕ ИЗБОРНИ КОМИСИИ НЕ СЕ СОВПАЃААТ СО ПОДАТОЦИТЕ НА ДИК

Државната изборна комисија е затрупана со извештаи, т.е. записници од Општинските изборни комисии за исходот од вчерашното гласање, чии податоци не се совпаѓаат со податоците од електронската апликација на ДИК, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во ДИК кои не се овластени да даваат изјави за јавноста. Во ДИК не крева телефон буквално никој. Официјално, нема конечни резултати од гласањето. Нема најава...