ОСЛОБОДЕНА Е ШАРЕНАТА АКТИВИСТКА ШТО БЕШЕ ПРИВЕДЕНА ВО СКОПЈЕ

Девојката што беше уапсена во спектакуларна акција пред Шпанската амбасада е глумицата Симона Спировска, истакната граѓанска активистка. Таа пред малку излезе од Полициската станица „Центар“, откако и била изречена прекршочна пријава според законот за комунална хигиена. Симона по излегувањето од станицата изјави дека полицијата коректно се однесувала со неа. „И покрај казната, ќе продолжам да протестирам“, изјави таа.  Вели дека...

РЕПОРТАЖА ОД ДОЈРАН: ОХРИД И ПРЕСПА САКААТ ДА НИ ГИ ЗЕМАТ ГОСТИТЕ

„Водата не е загадена. Некој сака да ја уништи сезоната во Дојран“, е ставот со кој ќе ве пречекат дојранчани, кои со неверување ја примија веста од Центарот за јавно здравје - Велес, дека водата во езерото на неколку локации е бактериолошки неисправна, по што следуваше забрана за капење. Таблите ,„забрането капење“ ги нема ниту на Градската ниту на...

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ БУЏЕТОТ ЗА 2017 ГОДИНА

Собранието го изгласа Буџетот за 2017 година со 72 гласа „за“ и 37 „против“ по нецели два часа дискусија на денешната седница. Буџетот за 2017 година изнесува 3,3 милијарди денари Претходно, министерот за финансии Кирил Миноски кажа дека со предлог-буџетот за 2017 година е проектиран умерено забрзан економски пораст од 3,4 проценти. „Спроведувањето на парламентарните избори и решавањето на политичката крза ќе...

ДАУТИ ЈА ПОВЛЕЧЕ КАНДИДАТУРАТА, СЕ ОЛЕСНУВА ИЗБОРОТ НА ПЕТТИОТ ЧЛЕН НА АД ХОК ТЕЛОТО ЗА МЕДИУМИ

Даут Даути ја извести Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумиски услуги дека ја повлекува кандидатурата за петти член на ад хок телото за следење на медиумите за изборите, со што изборот на петтиот член на телото би требало да биде олеснет. Од претходно беше познато дека Даути и Сефер Тахири беа влезени во најтесниот круг за избор на петтиот член,...

ОБЈАВЕНИ ОДЛУКИТЕ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК,РЕКОРДЕР ПО ПОМИЛУВАЊА МИЛЕ ЈАНАКИЕСКИ

Трајко Вељаноски, Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Љупчо Тодоровски-Радникот, Мартин Протуѓер, Зоран Заев, Зоран Верушевски, Горан Грујовски, Кирил Божиновски, Бранко Црвенковски, Божидар Јанковски, Исмет Гури, Дејан Митровски-Урко, се дел од имињата во одлуките за помилување-гонење без спроведување на постапката, донесена од претседателот Ѓорѓе Иванов, објавен во Службен Весник. Одлука за за помилување пред спроведување на постапка, Иванов потпишал...

САМО ВМРО-ДПМНЕ ДОСТАВИ ЧЛЕНОВИ ЗА ИЗБИРАЧКИТЕ ОДБОРИ

Само ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлози за членови на избирачките одбори за изборите на 5 јуни, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК од Државната изборна комисија (ДИК). Рокот за поднесување на кандидатите истече вчера на полноќ.   Во ДИК објаснуваат дека оној момент кога некоја од партиите ќе предложи свои претставници за овдешните избирачки одбори, со тоа практично ќе се изјасни дека ќе учествува на изборите.

ИВАНОВ Е НЕБИТЕН АКО ПРАТЕНИЦИТЕ САМИ СОБЕРАТ МНОЗИНСТВО

Сосема е неважно дали претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе го додели или не мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, или пак ќе го повика Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ во втор обид да формира влада ако новоизбраните пратеници соберат мнозинство (најмалку 61 потписи) за свикување на Парламентот и избор на претседател на Собранието, предвидува...

ТАЛЕВСКИ УШТЕ НЕ Е ПРИТВОРЕН, СОПАРТИЈЦИТЕ БАРААТ ДА СЕ ОСЛОБОДИ

Битолскиот градоначалник Владимир Талевски најверојатно се уште не е притворен, иако сопартијците од ВМРО ДПМНЕ  протестираат за негово ослободување. Според полициски извори, СВР Битола се уште не го добила решението на Кривичниот суд од Скопје со кое се изрекува домашен притвор за градоначалникот, иако од судот за медиумите потврдија дека уште во четвртокот решението им го испратиле по факс....

ДЕН НА ЖАЛОСТ УТРЕ, КРИЗНА СОСТОЈБА ВО СКОПСКО И ТЕТОВСКО

Владата на вечерашната вонредна седница донесе одлука за прогласување на 8 август за Ден на жалост на Република Македонија, како и одлука за постоење на кризна состојба во скопскиот и во тетовскиот регион, кој најмногу беа погодени од невремето, соопштија доцна вечерва од Владата. На седницата донесена е и одлука за доделување на еднократна парична помош во висина од 300.000...

ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ЈА ОСВОИ СО БОЈА АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА

Антивладините демонстранти вечерва ја обоија зградата каде што е сместена Антикорупциската комисија во близина на Собранието на Македонија. Пет-шест девојки со чадори ги штитеа полицајците кои стоеја пред влезот, за да ги заштитат од боите, затоа што, како што рекоа, бојата не е наменета за полицијата, туку за корумпираната власт. Пред тоа стотици шарени балони летнаа  носејќи ја сликата на...