НЕОФИЦИЈАЛНО: ПРИТВОРЕН СОРАБОТНИК НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БИТОЛА

Соработник на градоначалникот на Битола Владимир Талевски вечерва е притворен на барање на Специјалното јавно обвинителство, дознаваме неофицијално. Од СЈО вечерва не сакаа да даваат повеќе информации за случајот “Транспортер“. Со повеќе информации ќе излезат утре. Во случајот „Транспортер“ покрај градоначалникот Владимир Талевски, СЈО осомничи уште 22 луѓе, меѓу кои негови соработници од општината, директори на битолски училишта и директори на...

ВО БИТОЛА ПОВТОРНО ОКУПАЦИЈА НА ЗГРАДАТА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТАЛЕВСКИ

Демонстраните во Битола  што бараат оставка на градоначалникот Владимир Талевски ја прекинаа блокадата на зградата каде што живее градоначалникот Владимир Талевски, јавуваат репортерите на СДК.МК. Тие две вечери протестираат во населбата Нова Битола. Најавија дека во среда повторно ќе протестираат пред неговата зграда во 19 часот. Друга група вечерва блокираше две крстосници на влезовите во градот од правецот на Грција...

ПОЛИЦИЈАТА ГО БЛОКИРАШЕ ПРИСТАПОТ ДО ВОДНО КАДЕ ШТО Е ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА РЕЗИДЕНЦИЈА

Полицијата вечерва го блокираше булеварот Свети Климент Охридски во Скопје за да ги спречи демонстрантите да се движат кон Водно каде што е резиденцијата на претседателот на државата. По получасовно препирање со полицијата близина на седиштето на мисијата на ЕУ тие се разотидоа и протестот заврши. Демонстрантите порачаа дека не ја прифаќаат идејата на Европската унија за обновени преговори меѓу...

ДЕМОНСТРАНТИТЕ ТРГНАА КОН РЕЗИДЕНЦИЈАТА НА ИВАНОВ

Демонстрантите тргнаа кон Водно каде што е резиденцијата на претседателот на државата, јавуваат репортерите на СДК.МК. Тие во моментов се на булеварот Св. Климент Охридски. Организаторите велат дека по пат ќе застанат пред седиштето на ЕУ за да протестираат против најавената лидерска средба во Виена. Демонстрантите пред Владата на Република Македонија ја пееја македонската химна и извикувааа „Оставка„ и потоа...

БЛОКИРАНИ ВЛЕЗОВИТЕ КОН БИТОЛА, ГДОМ СО КОНТРАПРОТЕСТ ВО ЦЕНТАРОТ

Демонстраните во Битола што бараат оставка на градоначалникот Владимир Талевски вечерва ги блокираа влезовите во градот од правецот на Грција во близина на Градскиот парк, јавуваат репортерите на СДК.МК. Во исто време во центарот ба градот протестираат граѓаните предводени од здружението ГДОМ.

ПРОТЕСТИТЕ ВО СКОПЈЕ СЕ ПРЕСЕЛИЈА ПРЕД ВЛАДАТА

Протестите во Скопје се преселија пред Владата на република Македонија откако полицијата го блокираше Камениот мост во Скопје за демонстрантите што од Собранието се обидуваа да се префрлат на другата страна на Вардар, јавуваат репортерите на СДК.МК. Тие пред Владата на Република Македонија ја пејат македонската химна и извикувааат „Оставка„. Протестот го организира граѓанската инцијатива „Протестирам“. Тие бараат оставка на...

MИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА OБОЕНО ОД ДЕМОНСТРАНТИТЕ ВО СКОПЈЕ

Министерството за правда во центарот на Скопје вечерва беше обоено од демонстрантите што се на протестот што го организира граѓанската инцијатива „Протестирам“, јавуваат репортерите на СДК.МК. Демонстрантите со транспарентот„ Еднаквост, правда, слобода“  тргнаа од СЈО и се упатени кон Собранието. Демонстрантите бараат оставка на претседателот Ѓорге Иванов, повлекување на аболицијата на политичари и соработници под истрага за криминал во врска...

ОМБУДСМАНОТ ПРОТИВ ПРОМЕНАТА НА РОКОВИТЕ ЗА ПОЛАГАЊЕ ДРЖАВНА МАТУРА

Народниот правобранител остро реагира на објавувањето на Календарот за изменување на Календарот за организација на учебната 2015/2016 година во јавните средни училишта, со кој спротивно на закон и само еден месец пред завршување на редовната настава се поместуваат роковите за полагање на Државната матура, соопшти денеска канцеларијата на Омбудсманот Иџет Мемети. Истовремено, Омбудсманот го повика министерот за образование и...

Крваво црвена водата во фонтаната на плоштад

Водата во фонтаната „Воин на коњ“ на плоштад „Македонија“ по вчерашните протести, денеска е обоена со црвена боја. Активистите велат дека црвената боја ги симболизира жртвите на режимот. На вчерашните протести, во фонтаната беше фрлен прашок за перење, за како што рекоа демонстрантите, да покажат дека ништо нема да ги испере криминалите на власта.

ОБОЕНА ПРОЛЕТ, ПРОТЕСТИ НИЗ МАКЕДОНИЈА, ПРЕГОВОРИ ВО ВИЕНА

Додека Европската унија се обидува да го спаси договорот од Пржино со закажување нова лидерска средба во Виена, во Македонија веќе втора недела не запираат протестите што ги предизвика претседателот Ѓорге Иванов со аболицијата на политичарите осомничени за криминал кој може да произлезе од прислушуваните разговори. На средбата  би требало да присуствуваат еврокомесарот Јоханес Хан, тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард...