НЕМА ЈАДЕЊЕ ДОДЕКА НЕ СЕ ФОРМИРА ВЛАДА, ЗАТВОРЕНА НАРОДНАТА КУЈНА ВО КУМАНОВО

Корисниците на народната кујна во Куманово и Старо Нагоричене останаа без дневниот оброк, затоа што нема кој да им готви. Центарот за социјални работи од Куманово не го продолжил договорот со фирмата која што досега подготвувала храна, а ниту избрале нова, па трите пункта на народната кујна од средата се затворени, а 230 луѓе од најсиромашниот слој граѓани се...

СУДЕЊЕТО ПРОТИВ ГРУЕВСКИ ЗА НАСИЛСТВАТА И НАРАЧУВАЊЕТО НА ШАМАРИТЕ ВО ЦЕНТАР ЗАКАЖАНО ЗА В СРЕДА

  Судскиот процес против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за нарачаните насилства во Општината Центар и за нарачување на шамари за градоначалникот на Центар Андреј Жерновски, продолжува в среда. Процесот го води судијката Татјана Михајлова, в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1. На минатото рочиште, застапникот на обвинението, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното обвинителство, предложи докази од бомбите...

ПОЛИЦИЈАТА ОТКРИ БИЗНИС СО КРАДЕНИ НАДГРОБНИ ПЛОЧИ

Масивните надгробни плочи од мермер тешки од 300 килограми до пола тон, кои под чудни околности исчезнаа од гробиштата во Ѓорче Петров лани во август, по интервенцијата на Народниот правобранител ги најде МВР. Полицијата го известила Народниот правобранител Иџет Мемети дека три лица, вклучително и чуварот на гробиштата, се вмешани во кражбите и бизнисот со скапите плочи. МВР до...

ЗВРЛЕВСКИ СО ИСТРАГА ЗА ФУНКЦИОНЕРИ НА МВР ОД КУМАНОВО, СТРУМИЦА И СКОПЈЕ ЗА ВЛИЈАНИЕ ВРЗ ГЛАСАЧИТЕ

Јавно обвинителство на Марко Зврлевски соопшти дека спроведува предистражни постапки против поранешни високи функционери на МВР и други правни и физички лица од Скопје, Куманово и Струмица за изборни нерегуларности. Според Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постои основано сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите во 2014...

ВОЗОВИ ЌЕ НЕМА И ДЕНЕСКА, 2.600 ВРАБОТЕНИ ВО МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ СИ ГИ БАРААТ ЗАОСТАНАТИТЕ ПЛАТИ

Македонски железници - Транспорт и МЖ - Инфраструктура го продолжуваат бојкотот на железничкиот сообраќај. Возовите нема да сообраќаат ни денеска, иако се очекува преговорите со раководството на Македонски железници околу исплатата на заостанатата декемвриска и јануарската плата, да почнат денеска. Синоќа екипа на САКАМДАКАЖАМ.МК ја посети железничката станица во Скопје. Вработениот на единствениот шалтер што беше отворен ни рече дека...

БОЛНИЦАТА „8 СЕПТЕМВРИ“ ЗАДУШЕНА ОД ПАЦИЕНТИ ПОРАДИ РАСИПАН ЛИФТ ВО ПОРАНЕШНАТА ГРАДСКА БОЛНИЦА

Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, или поранешна Градска болница не прима итни случаи. Вакво извествање клиниката минатиот петок упатила до Градската општа болница “8-ми септември“, во кое ја известува оваа јавна здравствена установа дека сите итни пациенти ќе ги препраќа кај нив. “Претходно од нив добивме известување дека ќе ни ги препраќаат пациентите, оти лифтот им бил...

МВР ПОТВРДИ ДЕКА ЛИЦЕТО М.З. ПРИЈАВИЛО ПОВРЕДИ, ПРАТЕНИКОТ ЗЕКИРИ ТВРДИ ДЕКА ГО ЛЕГИТИМИРАЛ ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК

Полицијата потврди дека ноќеска добиле пријава од Ургентниот центар „Мајка Тереза“ во Скопје дека лице со иницијали М.З. пријавило повреди, објави агенцијата Мета. Иницијалите со совпаѓаат со изјавата на пратеникот Мухамед Зекири кој обвини дека телохранители на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков го исфрлиле од кафеана во центарот на Скопје. Во билтенот на МВР пишува дека „На 19.02.2017 година во...

СЕ РАСПАЃА ЦРКВАТА ВО ГОПЕШ СТАРА 145 ГОДИНИ

Накривување на јужниот ѕид, оштетувања на куполите, како и одвојување на фрескоживописот од полукружниот свод , се нарушувања на градбата се евидентирани кај бисерот на сакралната архитектура  од 19 век во Битолско, црквата „Свето Преображение“ во село Гопеш. Ова е најголемиот верски храм изграден во поширокиот битолски регион, а фрескоживописот е уникатно дело на мијачкиот зограф Јосиф Радев, ученик...

МАНДАТОТ НА СЈО ТРЕБА ДА БИДЕ ПРОДОЛЖЕН ЗАТОА ШТО ИМА МНОГУ МАТЕРИЈАЛ ЗА РАБОТА, ИЗЈАВИ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ

Амбасадорот на САД Џес Бејли изјави дека е многу важно СЈО да си ја заврши работата за која што беше формирано за да се расчистат сомнежите дали некој вршел злоупотреба и затоа затоа меѓународната заедница се залага за продолжување на мандатот. Тој во интервју за Телевизија Сител рече дека „оваа институција се соочи со препреки и отежната соработка“. Бејли изјави дека...

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ЌЕ ПРАВАТ НОВО ТЕЛО ШТО ЌЕ ПРЕДЛОЖИ ЗАКОН ЗА ЈАЗИЦИТЕ

Албанските парламентарни политички партии во рок од три дена ќе формираат тело кое ќе направи правилник за функционирањето на албанските политички партии и ќе состави предлог Закон за употреба на јазиците кој ќе ги задоволува потребите на Албациите. Ова се двата заклучоци кои ги донеле албанските политички партии денеска на средбата во Скопје, соопшти лидерот на Движењето за реформи на...