„ВИП“ ПРОМОВИРАШЕ ИНТЕРАКТИВНА ТЕЛЕВИЗИЈА

Бесплатна интерактивна телевизија дури и за најниските тарифи од денес овозможува операторот „Вип“ за корисници кои ќе изберат „Вип комбо“ тарифни модели. Промотивно, за корисниците на интерактивните услуги на „Вип“ има и три месеци бесплaтен пристап до услугата Видеотека, која содржи филмови на студиото „Дизни“ и популарни ТВ серии. „Со ова, 'Вип' го крева нивото на своите услуги за корисниците кои...

ФОТОРЕПОРТЕРОТ НА САКАМДАКАЖАМ.МК ЃОРЃИ ЛИЧОВСКИ СО НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ОД ЗНМ

Фоторепортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК Ѓорѓи Личовски ја доби наградата за животно дело „Крсте Петков Мисирков“ на вечерашната церемонија на Здружението на новинари на Македонија. Владо Апостолов од БИРН е добитник на наградата „Јашар Еребара“ за истражувачко новинарство за серијалот текстови „Досие Здравев“, а специјална награда од ЗНМ доби Мефаил Исмаили од телевизијата „Шења“. Личовски, кој е соработник и на Европската Прес Агенција...

ДИСКРИМИНАЦИЈАТА НЕ СЕ ПРИЈАВУВА ОТИ ЛУЃЕТО НЕ ВЕРУВААТ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ, ВЕЛАТ ОД ХЕРА

Бројот на претставки за заштита од дискриминација е драстично намален. Во 2014 година до Комисијата за заштита од дискриминација биле поднесени 120 претставки, а во 2015 година 76. „Ова се официјални бројки за поднесени претставки за заштита од дискриминација. За 2016 година се уште не се готови податоците, но не очекуваме дека тој број е поголем од оние во...

НЕМА ДЕМОКРАТИЈА БЕЗ НЕЗАВИСНО СУДСТВО, ВЕЛИ БРИТАНСКИОТ МИНИСТЕР ДАНКАН ПРЕД ПОСЕТАТА НА МАКЕДОНИЈА

Британскиот министер за Европа и Америка Алан Данкан утре доаѓа во прва посета на Македонија со порака дека нема демократски вредности без динамично граѓанско општество и без независно судство. Данкан доаѓа во Македонија за, како што вели, да ја потврди цврстата посетеност на Велика Британија кон Западниот Балкан. „Британија ќе ја напушти Европската Унија, но ние не ја напуштаме Европа“,...

ЈАНЕВА ЌЕ БАРА РАЗРЕШУВАЊЕ НА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ШТО ГО СУДИ ГРУЕВСКИ

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по прекинот на рочиштето против обвинетиот за насилствата во Општина Центар Никола Груевски и уште 15 обвинети, најави не само кривична пријава против судијката Татјана Михајлова за фалсификат на записникот, туку пријавување во Судскиот совет и покренување постапка за нејзино разрешување. Обвинителката Фатиме Фетаи, која е застапник на обвинението на СЈО против експермиерот Груевски, Миле Јанакиески,...

ФЕТАИ И ЈАНЕВА ЈА ОБВИНИЈА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ЗА КРИМИНАЛ, ТАА ГИ КАЗНИ СО ПО 2.000 ЕВРА

Судијката Татјана Михајлова го прекина судското рочиште против обвинетиот експремиер Никола Груевски и уште 15 обвинети за нарачување и извршување на насилствата во Општина Центар, откако обвинителките од СЈО Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2.000 евра поради „елементарно непочитување на судот“. Фетаи на почетокот побара збор, но од Михајлова не го доби, затоа стана и почна...

ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ ЗА НАСИЛСТВАТА ВО ЦЕНТАР, ЈАНЕВА ВЕДНАШ ОПОМЕНАТА ОД СУДИЈКАТА

Почна второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски кај в.д. претседателката на Кривичниот суд Татјана Михајлова. Покрај Фатиме Фетаи, која го застапуваше Специјалното јавно обвинителство на првото рочиште, денеска во судницата е и специјалната обвинителка Катица Јанева, која...

ПРЕД ДЕНЕШНОТО СУДЕЊЕ НА ГРУЕВСКИ АПЕЛАЦИЈА НЕ КАЖА ДАЛИ СЕ ОДОБРЕНИ ДОКАЗИТЕ НА СЈО

Неизвесно е дали денеска ќе се одржи второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски. Тоа е закажано за 10 часот во Основниот суд Скопје 1, кај в.д. претседателката на судот Татјана Михајлова. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) велат дека...

НЕМА ГОЛЕМИ РАЗЛИКИ МЕЃУ ДУИ И СДСМ, КАЖА АХМЕТИ ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека нема многу разлики меѓу платформите на ДУИ и СДСМ по вечерашната средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев во Мала Речица на која, меѓу другото, се разговараше за законот за употреба на јазиците. „Употребата на албанскиот јазик со устав е загарантирана. Деновиве ќе го свикаме Централното претседателство за да донесеме важна одлука. Во...

ЈАС СУМ ОПТИМИСТ, ИЗЈАВИ ЗАЕВ ВО МАЛА РЕЧИЦА ПО СРЕДБАТА СО АХМЕТИ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по тет-а-тет средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети во Мала Речица изјави дека е оптимист оти двете партии ќе можат да најдат заедничко решение во рамките на Уставот за употребата на албанскиот јазик. „Се надевам дека овој преговарачки процес ќе заврши набрзо. Јас сум оптимист“, рече Заев. „Некои работи ги расчистивме со господинот Ахмети. Се...