Најчитано на САКАМДАКАЖАМ.МК во 2016

Најчитано на САКАМДАКАЖАМ.МК во 2016

МОЖНИ СЕ УШТЕ НЕКОЛКУ ПОМАЛИ ПОТРЕСИ, ЗЕМЈОТРЕСОТ НЕ Е ПОВРЗАН СО ПОПЛАВИТЕ

Можни се уште неколку помали земјотреси, кои вообичаено се јавуваат по земјотрес како што беше овој од утрово со магнитуда од 4,4 степени според Рихтер, известија од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за САКАМДАКАЖАМ.МК. Епицентарот на земјотресот бил во регионот Скопска Црна Гора на длабочина од 2-3 километри во атарот на селото Црешово, на 7 километри од...

ИВАНОВ СЕ ЗАКАНИ СО АРМИЈАТА

Претседателот Ѓорге Иванов рече дека во Македонија се води специјална војна и се закани дека ако требало ќе ја употребел и Армијата на Република Македонија, во обраќањето до нацијата во полувремето од фудбалскиот натпревар Португалија - Унгарија на Европското првенство во фудбал. Обраќањето беше поради завршената расправата во Собранието за импичмент на шефот на државата. „Во Македонија се води специјална...

ИЗБЕГНАТ ИНЦИДЕНТ, АКТИВИСТ НА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА СО СКИНАТА МАИЦА И МОДРИНКИ

Павле Богоевски, активистот на Шарената револуција синоќа беше лесно повреден кога се обидуваше да ја пробие полоициската блокада кон зградата на Министерството за финансии за време на протестот против задолжувањето од 650 милиони евра. Како што јавија репортерите на САКАМДАКАЖАМ.МК, во влечењето со полицајците, на Павле му беше скината маицата и доби модринки по грбот. На вчерашниот протест за малку...

ГРАДОТ СКОПЈЕ АПЕЛИРАШЕ ДА НЕ СЕ ОДИ КОН АВТОКОМАНДА

Сообраќајот во Скопје е во прекин на повеќе точки поради поплавени улици и крстосници. Штабот за заштита и спасување на градот Скопје апелираше граѓаните да не се упатуваат кон Автокоманда, бидејќи клучката кај „Континентал“ е блокирана. Поплавени се и улици во Кисела Вода, подвозникот на булевар „Србија“ кон Аеродром и дел од булеварот Кочо Рацин во Центар. Службите на Градот...

КАТИЦА ЗА ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС: ПОМИЛУВАНИТЕ ОД ИВАНОВ ЌЕ ГИ ГОНИМЕ И ЗА ДРУГ КРИМИНАЛ

„Ако претседателот има намера да продолжи со помилувањата на луѓе кои се обвинети, тој ќе има многу работа, оти ние нема да сопреме“ изјавила специјалната обвинителка Катица Канева за Фајненшел тајмс. Најголемиот светски дневен весник за бизнис и економија открива дека Канцеларијата на Специјалниот обвинител во Македонија се соочува со огромни пречки, меѓу кои и обезбедување сведоци, од кои многумина...

“ЌУТИ ШАРКА, ЌУУУТ!“, Ѝ ДОФРЛАШЕ ВЛАДАНКА АВИРОВИЌ НА СОФИЈА КУНОВСКА НА КОМИСИЈАТА ЗА ПОПЛАВИТЕ ВО СОБРАНИЕ

Со кавга, недолични коментари, навреди и вулгарен речник, кои на моменти предизвикаа жестоки реакции кај некои пратеници, беше спречена да почне надзорната расправа во собраниската Комисија за земјоделство, за причините и тешките последици од поплавите под Скопска Црна Гора. Членовите на комисијата се пазареа околу минутажата за зборување. Беа повикани 33 сведока, меѓу кои и вицепремиерот Никола Тодоров, тогашниот...

ПРАШАЈТЕ ЈА ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА ЗОШТО НЕ СЕ ОТКРИВА КОЈ ПРИСЛУШУВАЛ, ИМ ПОРАЧА ЈАНЕВА НА ПРАТЕНИЦИТЕ

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го обвини Основниот суд Скопје 1 дека го одолговлекува случајот „Пуч“ и не дозволува да се открие кој прислушувал илјадници граѓани во Македонија од 2008 до 2013 година. На седницата на Комисијата за политички систем на која трети ден се расправа за шестмесечниот извештај на СЈО таа изнесе хронологија со датуми како шест месеци Основниот суд...

ВЛАДАТА ШТЕДИ СО ДИСКРИМИНИРАЊЕ ТЕШКО БОЛНИ ДЕЦА

На петти јануари годинава, Владата донела Програма за лекување на ретки болести во Република Македонија за 2016. За таа цел, обезбедила финансиски средства од 203 милиони денари. Но, во неа се изземени децата болни од цистична фиброза, со една реченица: “Во Регистерот на пациенти со ретки болести се вбројуваат единствено заболувања кои афектираат едно во 2.000 лица, но не надминуваат...

КУМАНОВКА СЕ УДАВИЛА НА ОБИКОЛНИЦАТА ВРАЌАЈЌИ СЕ ОД ОДМОР СО ДЕЦАТА

Една кумановска го загубила животот во синоќешното невреме што го зафати скопскиот регион. Според неофицијални информации, семејството од Куманово се враќало од одмор од Охрид. Невремето ги фатило на обиколницата во близина на Смилковското езеро. Од големата вода бил зафатен и нивниот автомобил. Во обид да го спаси децата кои биле во колата жената се удавила. Според последните информации од Управувачкиот...

ОД ПОЛНОЌ СТАРТУВА ЗАБРАНА ЗА ЕМИТУВАЊЕ МАКЕДОНСКА МУЗИКА

Здружението за заштита на авторските и музички права (ЗАМП) забрани јавно емитување на музика од автори, кои се нивни членови. Забраната стартува од вечерва, што  значи дека од ноќва на полноќ не смее да се емитува музика од македонски автори. Причина за ова, како што е наведено во соопштението на ЗАМП, е повеќегодишниот притисок од Министерството за култура врз работењето...