БЕБЕ СЕ РОДИ ВО КАМПОТ ТАБАНОВЦЕ, РОДИТЕЛИТЕ 11 МЕСЕЦИ ЗАГЛАВЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА

На истоштените лица на бегалците во кампот Табановце, шест дена насмевки им изнудува бебе на брачен пар кој веќе 11 месеци живее тука. Иљаз се родил на 13 јануари во болницата во Куманово, но само два дена подоцна неговата мајка, 32-годишната Ширин Курди од Сирија, инсистирала да се врати во кампот, за може да се грижи и за другите...

ПЕТ ДЕНА ПО ИСКЛУЧУВАЊЕТО, СЛЕПОТО СЕМЕЈСТВО ОД ВРАГОТУРЦЕ ДОБИ СТРУЈА

По пет дена, осумчленото слепо семејство Младеновски од кумановското планинско село Враготурце доби струја. Екипа на ЕВН денеска околу 13 часот дошла во куќата и ја пуштила струјата, откако предходно не успеале приклучокот да го извршат по дигитален пат. Електричарите со теренско возило неколкупати се главеле по патот во снег и кал, додека се движеле низ планината. Младеновски останаа без струја...

СЛЕПОТО СЕМЕЈСТВО ОД ВРАГОТУРЦЕ ИСКЛУЧЕНО ОД СТРУЈА ПОРАДИ ДОЛГ ОД ПРЕД 10 ГОДИНИ

Осумчленото слепо семејство Младеновски од планинското село Враготурце, кумановско остана без струја на -20 степени, поради неплатен долг од пред 10 години. Главата на семејството Новко, тврди дека за долгот дознал пред Нова година, кога му стигнала сметка за долг од 2006 до 2009 во висина од 33.000 денари на име на татко му, кој починал пред 2 години....

И АРАПИТЕ ЌЕ ПОТОНАТ ВО ОТЕШЕВО?

Само дотраената рампа со натпис „приватен имот, забранет влез“ и некој зафат за израмнување на плажата најавуваат дека некогашниот хотел „Европа“ и околината имаат приватен газда. Летото, местото го купи „Глобал инвестмент фонд“ од Обединетите Арапски Емирати.  Но, на терен нема градежни зафати кои најавуваат дека некогаш најпознатата туристичка населба на брегот на Преспанското Езеро ќе доживее ренесанса. На рампата...

ЗАМРЗНА ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО, ПТИЦИ СЕ ЈАДАТ МЕЃУ СЕБЕ

Дојранското езеро е целосно замрзнато по екстремно ниските температури што ја зафатија Македонија и регионот изминатава недела и ваквата ситуација најтешко ги погоди птиците кои останаа без храна. Многубројните корморани, пеликани и други птици почнаа да се јадат меѓу себе, бидејќи од мразот не можат да стигнат до рибите во езерото. Додека спијат птиците, опашките и нозете им замрзнуваат и потоа...

ДВАЈЦА ЛОГОПЕДИ НА 200.000 ЖИТЕЛИ, А СЕКОЕ ВТОРО ДЕТЕ ИМА ПРОБЛЕМ СО ГОВОРОТ

32-годишната Даниела С. од Струмица мора да плаќа приватни часови за отстранување на пречките во говорот кај своето дете, оти тешко може да дојде до термин кај логопедите во Здравствен дом во Струмица. Нејзиниот 4-годишен син прозборел пред половина година, но сѐ уште тешко поврзува слогови, а камоли прости реченици.  Биле на преглед, детето  е здраво но кај него...

НАЈМЛАДАТА МАЈКА ВО ТЕТОВСКО ИМА ЕДВАЈ 15 ГОДИНИ

Во гинеколошкото одделение на тетовската болница се породи младата Џемиле. Роди здраво женско дете. На прв поглед, ништо невоообичаено, родилка како и останатите над илјада колку што се породуваат секога година во тетовската болница. Но Џемиле  се разликува од другите родилки оти кога се породи имаше само 16 години. Според тоа што успеавме малку да го дознаеме за Џемиле (ова...

ПРИЈАВЕТЕ БЕЗДОМНИК ИЛИ ДЕТЕ НА УЛИЦА  НА ТЕЛЕФОНОТ 15505

Ако забележите бездомник или деца на улица, бидејќи се лица под ризик од студениот бран, пријавете на бесплатниот телефонски број 15505. Ваква препорака денес даде Центарот за јавно здравје Скопје, по најавите од Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија дека ниските температури ќе траат до крајот на неделата. „Ако сте во можност помогнете им на членовите на семејството, соседите или...

МАКЕДОНСКИ ЧЕРНОБИЛ БЛИЗУ КУМАНОВО – ДИВА ДЕПОНИЈА СО АРСЕН ГО УБИВА ТАБАНОВЦЕ  

Неколку илјади тони јаловина од затворениот рудник за хром и антимон во Лојане, со децении ги труе жителите на кумановското село Табановце и поширокиот регион во северниот дел на државата. Отпадот содржи висока концентрација на арсен и претставува голема опасност за здравјето на луѓето и животната средина. Дивата депонија се наоѓа на местото на некогашната топилница за руда до...

ЧУДО ОД ДЕТЕ ЖИВЕЕ ВО ТИШИНА, А ТАНЦУВА КАКО МАЈКЛ ЏЕКСОН

Живее во светот на тишината, а танцот е неговиот живот. Иако воопшто не слуша, игра на забавна музика како Мајкл Џексон, а на народна вие ора како да ги слуша тапанот и зурлата. Десетгодишниот Алиекебер Шакиров од Кочани, штитеник на Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух и говор „Кочо Рацин“ во Битола, има тешко оштетување на слухот....