Нераскажани приказни

Нераскажани приказни

ДЕЦАТА ЗАВИСНИЦИ ОД ДРОГИ МОРА ДА ПОРАСНАТ ЗА ДА СЕ ЛЕКУВААТ

Децата кои пробале, а во многу случаи и станале зависни од разни видови дроги треба да станат полнолетни за да се лекуваат и рехабилитираат. Во Македонија нема усвоени протоколи за фармаколошко и психијатраско лекување на зависници на возраст под 18 години, не постои ни посебен медицински центар за третман на  деца, а нема ниту посебно обучен кадар. Во отсуство...

ЗДРАВ СУМ, САМО ПОДОСЛАБНАТ ПО ИЗБОРИТЕ, ВЕЛИ МИРО МАСИН СО НОВАТА ИЗЛОЖБА „ПТИЦИ“

Магнетно привлечниот урбан уметнички лик  Мирослав Масин (53) има традиција да прави журки дома, обично за својот роденден на 17 јануари, кога кани одбран, но прилично широк тип гости, при што, се разбира, се распослани неговите дела на увид на јавноста. Но, боемски настроениот Масин, годинава нешто порано ги покани пријателите  и публиката преку јавно објавен настан на Фејсбук...

ПЕТ ДЕНА ПО ИСКЛУЧУВАЊЕТО, СЛЕПОТО СЕМЕЈСТВО ОД ВРАГОТУРЦЕ ДОБИ СТРУЈА

По пет дена, осумчленото слепо семејство Младеновски од кумановското планинско село Враготурце доби струја. Екипа на ЕВН денеска околу 13 часот дошла во куќата и ја пуштила струјата, откако предходно не успеале приклучокот да го извршат по дигитален пат. Електричарите со теренско возило неколкупати се главеле по патот во снег и кал, додека се движеле низ планината. Младеновски останаа без струја...

ПРИЈАВИ ЗАГАДУВАЧ НА ОВИЕ БРОЕВИ

ДРЖАВЕН ИНСПЕКТОРАТ ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА Фирус Мемед, директор на Државниот инспекторат за животна средина 02/3066 930 / лок. 133 [email protected] Дарко Блинков-инспектор [email protected] ГРАД СКОПЈЕ тел: 02/3297-231 Тиме Андонов, раководител на одделение за инспекциски надзор над вршењето на работите на другите надлежности на Град Скопје КИСЕЛА ВОДА Одделение за заштита на животната средина тел: 02/2785-451 факс: 02/2770-210 [email protected] Сектор за инспекциски работи тел: 02/2785-449 факс: 02/2770-210 [email protected] АЕРОДРОМ Инспекција за животна средина тел: 02/2401 521 [email protected] Заштита и...

КОЦЕ Ѝ ЗАРАБОТИ НА МАКЕДОНИЈА ЕВРОПСКА ТУЖБА, ОСТАВИ 6 ТРУДНИ ЖЕНИ И 78 ДЕЦА БЕЗ ДОМОВИ

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски на Македонија ѝ заработи европска тужба со уривањето на импровизираната ромска населба под Кале во Скопје. Европскиот центар за заштита на Ромите со седиште во Будимпешта најавил тужба за Република Македонија, поради уривањето на населбата и нехуманите услови за живот на Ромите кои од почетокот на август се под отворено небо. Европскиот центар за тужбата...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ: РУСКИОТ ПАРТИЗАН КОЈ НАПРАВИ ПЛАЖА НА ВАРДАР

Нема скопјанец кој не слушнал за некогашната Руска плажа на Вардар. Приказни, случувања, вистини и митови од сеќавањата на стари скопјани се пренесуваат од генерација на генерација, но само неколкумина знаат да објаснат зошто оваа скопска плажа била наречена токму Руска плажа. Таа не била плажа на која се сончале Руси, како што многумина објаснуваат, но сепак ги има...

ПРВИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОКАЖА ВИСОКА КУЛТУРА ЗА КОМПРОМИС, ВЕЛИ ПРВИОТ НЕЗАВИСЕН ПРАТЕНИК Д-Р ДИМИТАР ТРПЕНОСКИ

    Со интервјуто со д-р Димитар Трпеноски, кој беше првиот независен пратеник во првиот состав на повеќепартиското Собрание, САКАМДАКАЖАМ.МК ја продолжува серијата прилози посветени на 25-годишнината од осамостојувањето на Македонија. Во текот на месецов ќе следат интервјуа со пратеници и функционери од првиот состав и други јавни личности, фотогалерии и видеа од историските настани за осамостојувањето на државата. Независниот пратеник примариус...

НА ЖЕНА МУ И ИСКОПАЛ ГРОБ ПОД КРЕВЕТ И ВРЗАНА ЗА КРЕДЕНЕЦ ЈА ГОРЕЛ СО ПЕГЛА

Ја врзувал за креденец, ја горел со пегла и ископал гроб под креветот на кој што спиела. Ова е кусо објаснување на однесувањето на насилник од Кавадарци кого правдата се уште не го стигнала. Случајот јавно никој не го раскажа, за него знаат кавадарчани кои од однесувањето на овој насилсник се подеднакво згрозени како и од трикратното убиство во...

ЈОРДАН МИЈАЛКОВ МЕ ПРОТНА В КУЈНА ЗА ДА ИЗВЕСТУВАМ, РАСКАЖУВА АНА ПАНОВСКА ЗА ДЕНОВИТЕ КОГА СЕ РАСПАЃАШЕ ЈУГОСЛАВИЈА

    Новинарката Ана Пановска беше одговорен уредник на информативната програма на МТВ од крајот на 1990 до почетокот на 1994 година. Таа за САКАМДАКАЖАМ.МК ги сподели спомените од Денот на референдумот и сите настани што му претходеа, како и тоа што се случуваше подоцна, се до приемот на Македонија во ОН во 1993 година. Раскажува за организирање на преносот од...

КАПИ НА ТРАМП И ЗА МАКЕДОНИЈА, ФЕЈСБУК НЕГИРА ДЕКА ВЛИЈАЕЛ НА ИЗБОРИТЕ СО ЛАЖНИ ВЕСТИ

Капи со слоганот „Да ја направиме Македонија повторно голема“ се продаваат во САД по победата на Доналд Трамп на претседателските избори, во која голема влијание имаше и Фејсбук. Основачот и извршен директор на најголемата социјална мрежа Марк Закерберг ја нарече лудост идејата дека Фејсбук влијаел на резултатот од американските претседателски избори со лажни вести, од кои голем дел доаѓаа...