ТРУДОВАТА ИНСПЕКЦИЈА НЕ ВЕРУВА ДЕКА ЧЕВЛАРСКИТЕ РАБОТНИЦИ СЕ ЕКСПЛОАТИРАНИ

Условите во кои работат македонските работници во чевларската индустрија го згрозија светот, но не и домашните институции и инспекции. Нема поместување кон подобри услови за работа, ниту дополнителни инспекции, еден месец  откако британскиот весник „Гардијан“ објави дека скапите чевли на кои стои дека се произведени во Италија или во Германија, всушност се произведуваат во Македонија во мизерни услови за...

ГРАДСКАТА БОЛНИЦА „8 СЕПТЕМВРИ“ ПОТРОШИЛА 50.000 ЕВРА НА БАРАЊА ЗА СОГЛАСНОСТ ЗА ТЕНДЕРИ

БИРОКРАТИЈАТА ПОВАЖНА ОД ЗДРАВЈЕТО – Серија текстови за корупцијата во здравството (6) Секое враќање на тендерската документација болниците и клиниките ги чини пари, бидејќи за секое барање за распишување тендер на Советот за јавни набавки му плаќаат максимум 300 евра. Од одделението на набавки на ГОБ „8-ми септември" велат дека за 2015 година на Советот за јавни набавки му платиле...

НЕМАМЕ ДОКАЗИ ДЕКА СЕ МЕСТАТ ТЕНДЕРИ ВО ЗДРАВСТВОТО, ВЕЛАТ ОД СОВЕТОТ ЗА ЈАВНИ НАБАВКИ

БИРОКРАТИЈАТА ПОВАЖНА ОД ЗДРАВЈЕТО – Серија текстови за корупцијата во здравството (5) Советот за јавни набавки нема докази дека договорните органи местат тендери, ниту досега има процесуирано ваква постапка. Борче Христов, претседател на Советот за јавни набавки, вели дека се трудат да ги намалат постапките со директно преговарање, бидејќи со нив се намалува конкуренцијата. „Ние може да се сомневаме дека намерно...

ГРАДСКАТА БОЛНИЦА ВО СКОПЈЕ ТРИ МЕСЕЦИ БЕШЕ БЕЗ ТОМОГРАФ ПОРАДИ ПРОБЛЕМ СО ТЕНДЕРСКАТА ДОКУМЕНТАЦИЈА

БИРОКРАТИЈАТА ПОВАЖНА ОД ЗДРАВЈЕТО – Серија текстови за корупцијата во здравството (4) Градската општа болница „8-ми септември" првите три месеци од годината остана без компјутерски томограф, бидејќи се потрошила катодната цевка, а болницата заглави со тендерот за набавка на нова. Во случајов најпогодени беа итните случаи и пациентите со мозочни удари и повреди на главата, бидејќи компјутерската снимка е неопходна...

СО МЕСЕЦИ НЕМАШЕ РЕАГЕНСИ ЗА ДИЈАГНОСТИКА ПОРАДИ КОМПЛИКАЦИИ СО ЈАВНИТЕ НАБАВКИ

БИРОКРАТИЈАТА ПОВАЖНА ОД ЗДРАВЈЕТО – Серија текстови за корупцијата во здравството (3) На крајот на минатата и почетокот на оваа година Институтот за микробиологија остана без дел од потребните реагенси, меѓу кои и реагенсот за испитување кламидија во серум. На шалтерите на Институтот беа залепени известувања дека нема одредени реагенси и дека испитувања не се прават. Сепак, на Микробиологија пациенти...

ПОРАДИ БИРОКРАТИЈА БИЛА ПРЕКИНАТА ТЕРАПИЈА НА ПАЦИЕНТИ СО РАК НА ДЕБЕЛО ЦРЕВО

БИРОКРАТИЈАТА ПОВАЖНА ОД ЗДРАВЈЕТО – Серија текстови за корупцијата во здравството (2) Болни од рак на дебело црево кон крајот на март годинава останаа без терапија, бидејќи се потрошија дел од лековите на Клиниката за радиотерапија и онкологија, а набавката на нови сe уште не беше завршена. Дел од пациентите се пожалија дека почнатата терапија со цитостатици морале да ја...

БОЛНИТЕ УМИРААТ ЗАДУШЕНИ ВО ТЕНДЕРСКАТА БИРОКРАТИЈА

БИРОКРАТИЈАТА ПОВАЖНА ОД ЗДРАВЈЕТО - Серија текстови за корупцијата во здравството (1) Болни од рак оставени без терапија, лаборатории без потребни реагенси за дијагностика, нови апарати надвор од употреба оти недостига неопходен дел за работа, болници кои кубурат со медицински потрошен материјал, е само дел од сликата на јавното здравство која од година во година е се поалармантна. Главна причина зошто...

УБАВО Е ЧУВСТВОТО ДА МУ ДАДЕШ НЕШТО СВОЕ НА СВЕТОТ, ВЕЛИ СЛАВЧЕ ТАНЕВСКИ, ДИЗАЈНЕР НА НАЈНОВИОТ МОДЕЛ НА МЕРЦЕДЕС

Славче Таневски на само 28 години има дизајнирано сопствен автомобил, можност што многу дизајнери ја чекаат цела кариера. Живее и работи во Штутгарт, каде е централата на Мерцедес, чиј најнов модел го носи неговиот потпис. По една година на Машинскиот факултет во Скопје, студиите ги продолжува на Универзитетот за применети науки во Минхен и веднаш по дипломирањето се вработува...

КЉУСЕВ И МИЈАЛКОВ МИ РЕКОА ТАЈНО ДА ГИ ВРАТАМ ВОЈНИЦИТЕ ОД ХРВАТСКА, ВЕЛИ ВАЊА БИТОЉАНУ, ДИРЕКТОР НА ПАЛЕР МАКЕДОНИЈА

    Со сеќавањата на Вања Битољану, директорот на првата македонска авиокомпанија „Палер Македонија“, САКАМДАКАЖАМ.МК ја продолжува серијата прилози посветени на 25-годишнината од осамостојувањето на Македонија. Најстрого чуваната тајна од периодот на осамостојувањето на Македонија за извлекувањето на македонските војници од Хрватска, 25 години подоцна е јавна. Вања Битољану, тогашен директор на првата македонска авиокомпанија „Палер Македонија“, формирана само неколку месеци...

ТИЕ ГОДИНИ ВО ВОЗДУХОТ ИМАШЕ ЧУВСТВО НА РАДОСТ, ЧУВСТВО ДЕКА СЀ Е МОЖНО, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

Со сеќавањата на режисерот Милчо Манчевски, САКАМДАКАЖАМ.МК ја продолжува серијата прилози посветени на 25-годишнината од осамостојувањето на Македонија. Во текот на месецов ќе следат интервјуа со пратеници и функционери од првиот состав и други јавни личности, фотогалерии и видеа од историските настани за осамостојувањето на државата. Најуспешниот македонски уметник, филмскиот режисер Милчо Манчевски, во 1994 со својот прв филм „Пред...