БЕЛГРАД СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ДОЧЕК НА ОЛИМПИЈЦИТЕ КОИ ОСВОИЈА ОСУМ МЕДАЛИ ВО РИО

Српските ватерполисти го освоија златниот медал на Игрите во Рио, комплетирајќи ја колекцијата со трофеи, бидејќи по европските и светските титули им недостасуваше само олимписки триумф. Ноќеска на Олимпијадата, покрај ватерполистите, кои славеа со 11:7 во финалето против Хрватска, српските одбојкарки освоија сребро, а кошаркарките бронза, со што Србија стигна до бројката од седум медали во Рио. Обезбеден е...

ПЕТ НЕЗАБОРАВНИ МОМЕНТИ ОД ОТВОРАЊАТА НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ

Незаборавните моменти од церемониите на отворањето на олимписките игри од минатото вклучуваат се и сешто од човечки пирамиди до Џејмс Бонд и речиси е време за натпреварите во Рио, но првин мора да се случи помпезноста на свеченото отворање. Секогаш блескава, парадата на спортистите од сите земји ќе се одржи ноќва на стадионот „Маракана“, заедно со говори, кревање на...

ЛАЖНИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО РИО ГО ОГРАБИЈА ЛОКТИ И УШТЕ ТРОЈЦА АМЕРИКАНСКИ ПЛИВАЧИ

Четворица американски пливачи, вклучувајќи го шесткратниот олимписки шампион Рајан Локти, беа ограбени во Рио од разбојници, преправени во вооружени полицајци, потврди Американскиот олимписки комитет (УСОК). Локти и другите тројца пливачи патувале со такси од кампот на францускиот олимписки тим до олимпиското село во раните утрински часови по бразилско време, кога нивното возило било запрено од вооружената група. „Таксито било запрено од...

СЕ ОЧЕКУВА МНОГУ АКЦИЈА ВО РИО, НА СПОРТИСТИТЕ ИМ ПОДЕЛИЈА 450.000 КОНДОМИ

Олимписките игри во Рио почнуваат ноќва со церемонијата на свеченото отворање, а официјалните натпревари стартуваат утре. Покрај натпреварите на спортските терени, организаторите на Олимпијадата во Бразил очекуваат и многу акција во спалните соби во олимпиското село, кадешто се сместени спортистите, па им поделија 450.000 кондоми, потврдија од Меѓународниот олимписки комитет. Тоа значи дека секој учесник на ОИ ќе добие...

ФЕЛПС ГО ПОМИНА ПРВИОТ ДЕН ВО ПЕНЗИЈА ВО БАЗЕН, НО ОВОЈПАТ СО СИН МУ БУМЕР

Мајкл Фелпс рече дека засекогаш раскрстил со базенот, но се чини дека пливањето е навика од која тешко ќе се оттараси. Олимписката легенда вчера се врати дома во Мериленд. Првото нешто што го направи Фелпс беше оладување во базен со свршеницата Никол Џонсон и нивниот син Бумер. На фотографијата од семејниот момент што тој ја објави на Инстаграм, тројцата симпатично се...

БЕЛГИСКИОТ ОЛИМПИЕЦ ЛАКРАУИ ЌЕ ЛЕТА ЗА РИО ОД АЕРОДРОМОТ НА КОЈ СЕ РАЗНЕСЕ НЕГОВИОТ БРАТ ЏИХАДИСТ

Мурад Лакрауи, братот на еден од џихадистите кои се разнесоа во самоубиствен бомбашки напад на аеродромот во Брисел, се подготвува за настап на Олимписките игри во Рио следниот месец. Белгиецот Лакрауи, кој е европски шампион во теквондо во категоријата до 54 килограми, ќе полета за Бразил токму од аеродромот на кој неговиот брат Наџим детонираше експлозиви, убивајќи се себеси и...

„ШАРЛИ ЕБДО“ ГИ ИСМЕА СУСПЕНДИРАНИТЕ РУСКИ СПОРТИСТИ, РУСИТЕ ГНЕВНИ

Повеќе од една третина од 387-те руски спортисти коишто требаше да учествуваат на Олимпијадата во Рио се суспендирани поради допинг и како одговор, казнетите атлетичари си организираа „алтернативни Олимписки игри“ во Москва, а претседателот Владимир Путин тврди дека неговата земја е жртва на политички заговор. И додека Русите првично реагираа на извештајот на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) со циничен хумор,...

ЕДЕН САМОСЛИК ВО РИО НА КРАТКО ГИ ОБЕДИНИ ЈУЖНА И СЕВЕРНА КОРЕЈА

Еден едноставен самослик направен од две млади олимписки гимнастичарки веќе стана еден од најпрепознатливите моменти на Игрите во Рио. Јужнокорејката Ли Јун Џу и Севернокорејката Хонг Ун Џонг изгледаа како воопшто да не ги интересира непријателството помеѓу нивните земји. Двојката беше забележана како си разговара опуштено со чести насмевки додека се подготвуваа за натпреварот во ритмичка гимнастика. Неколку моменти подоцна...

РИО ГО ПРЕДАДЕ ОЛИМПИСКОТО ЗНАМЕ НА ТОКИО НА КАРНЕВАЛСКА ЦЕРЕМОНИЈА НА ЗАТВОРАЊЕ НА ИГРИТЕ

Летните олимписки игри во Рио официјално завршија ноќеска и олимпиското знаме беше предадено на Токио, кој ќе биде домаќин на следното издание на Игрите во 2020 година. Олимпиското знаме беше собрано и здиплено на легендарниот стадион „Маракана“ за време на церемонијата на затворање, која наликуваше на карневал. Градоначалникот на Рио де Жанеиро Едуардо Паеш му го врати знамето на...

БОЛТ ЗАРАБОТУВА 33 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ГОДИШНО, 20 ПАТИ ПОВЕЌЕ ОД КОЈ БИЛО ДРУГ АТЛЕТИЧАР

Богатството на Јусеин Болт е проценето на 60 милиони долари и годинава се очекува да биде меѓу 30-мината најплатени спортисти на планетата со заработка од 33 милиони долари. Последната листа на „Форбс“ со славни личности го рангираше јамајканскиот спринтер на 91. место. За контекст, тој е единствениот атлетичар меѓу најбогатите 100 спортисти и заработува 20 пати повеќе од просечниот...