ЛАЖНИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО РИО ГО ОГРАБИЈА ЛОКТИ И УШТЕ ТРОЈЦА АМЕРИКАНСКИ ПЛИВАЧИ

Четворица американски пливачи, вклучувајќи го шесткратниот олимписки шампион Рајан Локти, беа ограбени во Рио од разбојници, преправени во вооружени полицајци, потврди Американскиот олимписки комитет (УСОК). Локти и другите тројца пливачи патувале со такси од кампот на францускиот олимписки тим до олимпиското село во раните утрински часови по бразилско време, кога нивното возило било запрено од вооружената група. „Таксито било запрено од...

БЕГАЛКАТА МАРДИНИ СЕ НАДЕВА ДЕКА ЌЕ ГИ ОТВОРИ ОЧИТЕ НА СВЕТОТ ЗА СТРАДАЊЕТО НА РАСЕЛЕНИТЕ СО НАСТАПОТ ВО РИО

Пливачката која беше инспирација на Олимпијадата во Рио, сириската бегалка Јусра Мардини, верува дека нејзиниот настап на Игрите ќе помогне да му се отворат очите на светот за страдањето на раселените и луѓето без домови. Мардини заврши на седмото место во нејзината квалификациска група на 100 метри слободно, но во нејзиниот случај, спортскиот резултат беше во втор план. Сиријката, која...

ЧЕТИРИ ДЕНА ПО МЕДАЛОТ ВО РИО, ЛИНГ СЕДНА ВО КОМБАЈН ДА МУ ПОМОГНЕ НА ТАТКО МУ СО ЖЕТВАТА

Олимпискиот медалист во стрелаштво Ед Линг ја замени пушката со комбајн веднаш откако се врати на семејната фарма по настапот во Рио. 33-годишниот Британец, кој освои бронза во дисциплината трап, пристигна во Сомерсет само честири дена откако и го донесе на Велика Британија третиот медал на Игрите во Рио. Само неколку часа по симнувањето од авионот, Линг беше зад...

ЕГИПЕТСКИ ЏУДИСТ ИСВИРКАН ОТКАКО ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПРОТИВНИК ОД ИЗРАЕЛ

Египетскиот џудист Ислам Ел Шехаби беше гласно исвиркан од публиката на Олимписките игри во Рио по неговиот дуел со Израелецот Ор Сасон, бидејќи одби да се ракува со противникот, што е тежок прекршок на традицијата во спортот. Сасон го совлада Ел Шехаби со две фрлања на подот за автоматска победа на околу минута и пол до крајот на борбата. Потоа,...

ФЕЛПС Е НАЈДОБРИОТ ОЛИМПИЕЦ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 2.168 ГОДИНИ, ИЗРАМНИ РЕКОРД ОД 152 П.Н.Е.

Со последните два златни медали на Игрите во Рио, најтрофејниот олимпиец Мајкл Фелпс стигна до бројката од 21 злато во кариерата и вкупно 25 медали. Американскиот пливач вчера триумфираше на 200 метри пеперутка, што беше негов 12. златен медал во индивидуална конкуренција на олимпијадите, израмнувајќи се со најуспешниот спортист од античките олимпијади, Леонидас од Родос. Овој податок го откри олимпискиот историчар...

ЃОКОВИЌ ДОЖИВЕА ПАД НА ФОРМАТА ВО НАЈЛОШ МОЖЕН МОМЕНТ

Сезоната на Новак Ѓоковиќ изгледаше фантастично до пред само два месеца, но за кус период српскиот тенисер доживеа драматичен пад на формата, кој кулминираше со раната елиминација на Олимписките игри во Рио. Во неделата, светскиот рекет број еден беше елиминиран од Хуан Мартин дел Потро во сингл, пораз кој Ѓоковиќ го нарече „најтежок во неговата кариера“. Веќе следниот ден, тој...

ЕДЕН САМОСЛИК ВО РИО НА КРАТКО ГИ ОБЕДИНИ ЈУЖНА И СЕВЕРНА КОРЕЈА

Еден едноставен самослик направен од две млади олимписки гимнастичарки веќе стана еден од најпрепознатливите моменти на Игрите во Рио. Јужнокорејката Ли Јун Џу и Севернокорејката Хонг Ун Џонг изгледаа како воопшто да не ги интересира непријателството помеѓу нивните земји. Двојката беше забележана како си разговара опуштено со чести насмевки додека се подготвуваа за натпреварот во ритмичка гимнастика. Неколку моменти подоцна...

МАКЕДОНСКИОТ ОЛИМПИСКИ ТИМ ПРОДЕФИЛИРА ВО РИО, ОЧЕКУВАЊАТА СЕ МАЛИ

Предводена од знаменосецот Анастасија Богдановски, малубројната македонска олимписка делегација продефилира ноќеска на свеченото отворање на Игрите во Рио. Покрај пливачката Богдановски, во македонскиот тим се уште атлетичарите Ристе Пандев и Дрита Исљами, стрелачката Нина Балабан, џудистката Катерина Николоска и пливачот Марко Блажевски. И овојпат немаме спортист со „А“ норма, па очекувањата не се големи и се насочени кон подобрување на...

ШОУ НА ГИЗЕЛА, ТАНГИ, ОГНОМЕТ, НО И ПРОТЕСТИ НАДВОР ОД СТАДИОНОТ НА ОТВАРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА

Бразил направи тричасовен спектакл со минимален буџет на свеченото отворање на Олимписките игри во Рио, потпирајќи се повеќе на видео ефекти отколку на скапа сценска опрема. Церемонијата на „Маракана“ ноќеска почна смирено со неколку проектирани слики од вода и презентации да оддаде чест на природата и на домородното население во Бразил.Потоа настапија акробати, кои ги имитираа движењата на бродовите...

СЕ ОЧЕКУВА МНОГУ АКЦИЈА ВО РИО, НА СПОРТИСТИТЕ ИМ ПОДЕЛИЈА 450.000 КОНДОМИ

Олимписките игри во Рио почнуваат ноќва со церемонијата на свеченото отворање, а официјалните натпревари стартуваат утре. Покрај натпреварите на спортските терени, организаторите на Олимпијадата во Бразил очекуваат и многу акција во спалните соби во олимпиското село, кадешто се сместени спортистите, па им поделија 450.000 кондоми, потврдија од Меѓународниот олимписки комитет. Тоа значи дека секој учесник на ОИ ќе добие...