МЕСТО НОВИ МЕРНИ СТАНИЦИ ЗА ВОЗДУХ, ЌЕ СЕ ПОПРАВААТ СТАРИТЕ РАСИПАНИ

Министерството за животна средина се откажа од идејата да постави уште две нови мониторинг станици за мерење на квалитетот на амбиенталниот воздух во земјава. Место нови, надлежните сега ќе се набавуваат резервни делови за поправка на расипаните мониторинг станици во Мршевци и во Велес. „При подготовка на техничката спецификација на проектот за набавка на опрема финансиран од ИПА програмата, во...

БИТОЛСКИТЕ СОВЕТНИЦИ СЕ КАРААТ КОЈ ПРВ ПРЕДЛОЖИЛ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО

Воздухот раскара дел од советниците од Битола за тоа кој прв предложил мерки за заштита од загадувањето. Во петокот со ваков предлог истапи Наташа Петровска од СДСМ, кога расправата беше одложена за денес. На денешната седница пак, прво и се даде збор на Олга Лозановска од ВМРО ДПМНЕ да ги образложи мерките. Таа изјави дека мерките ги подготвила уште...

ОЏАЧАРИТЕ ГО ЧИСТАТ ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО

Тетово последниве години е еден од градовите со најзагаден воздух, а чадот од оџаците на домаќинствата кои се греат на дрва е меѓу повеќето фактори кои влијаат врз загадувањето. Оџачарите велат дека неисчистениот оџак многу повеќе го загадува воздухот од оџакот кој е чист и редовно се одржува. Грејната сезона е периодот кога оџачарите најчесто интервенираат за пожари од...

100 ДИВИ ДЕПОНИИ  ГИ ЗАТРУПАА СО ЃУБРЕ СТРУМИЧКИТЕ СЕЛА

Речиси во секое населено место во струмичко има една до две диви депонии кои се наоѓаат покрај локални патишта, реки, канали.  Ѓубре се фрла насекаде, независно дали во селата има организирано собирање на отпадот или не. Луѓе со натоварени запрежни коли или трактори  секојдневно  фрлаат разновиден отпад . Најалармантно е во оние населени места каде општинските комунални претпријатија  организирано...

МАСОВНО УБИСТВО НА ЈАСТРЕБИ ГЛУВЧАРИ ЗАШТИТЕНИ СО ЗАКОН, ЕКОЛОЗИТЕ БАРААТ ЗАТВОР ЗА ЛОВЦИТЕ

  Убиство на птици заштитени со закон се случи во Македонија по којзнае кој пат, убиени се јастреби глувчари, а заштитниците на птиците бараат конечно да бидат казнети они кои го кршат законот, но и го нарушуваат природниот синџир на исхрана во природата. Фотографијата на која се гледаат четворица мажи со јастреби во рацете ги вжешти социјалните мрежи, има бројни...

ОД ДРИСЛА СЕ ПРАВДААТ ДЕКА ЗА ДА НАПРАВАТ ФАБРИКИ ЗА ОТПАД ТРЕБА МНОГУ ДОКУМЕНТИ

На депонијата Дрисла во тек е изградба на печка за уништување отпад и континуирано се работи на дозволи за некои фабрики, а некои веќе се градат и за некој месец ќе бидат пуштени во употреба. Вака реагираа од Дрисла на текстот објавен на САКАМДАКАЖАМ.МК под наслов „Италијанците ветија струја од ѓубре во Дрисла, а 4 години не инвестирале ништо“. Во...

УНЕСКО ЧЕКА НА НОВАТА ВЛАДА ДА ГО СПАСИ ОХРИД

На Охридскиот регион му се заканува да биде впишан на Листата на светско наследство во опасност на УНЕСКО поради плановите за изградба ски-центар на Галичица, патот А3, автопатот А2 и на железничкиот коридор VIII, a состојбата дополнително ќе се влоши со изградба на хотел во заштитениот зелен појас во населбата Лагадин. Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ и Илина Арсова, позната алпинистка...

ГЕРИЛА АКЦИЈА СО КАБИНИ ЗА ДИШЕЊЕ ПЛАНИНСКИ ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ

Кабини за дишење планински воздух денеска беа поставени на две локации во Скопје во герила акцијата на екипата наречена „Урбани уметнички акции“. Акцијата е направена во знак на поддршка на напорите на граѓаните и еколошките организации за решавање на проблемот со енормното загадување во Скопје. Кабините беа поставени во Буњаковец и кај пазарчето во Аеродром со цел, како што велат...

УРБАНАТА МАФИЈА ЌЕ ГРАДИ ХОТЕЛ ВО ЗАШТИТЕНИОТ ЗЕЛЕН ПОЈАС ВО ЛАГАДИН, АЛАРМИРАА ИЛИНА АРСОВА И „ОХРИД СОС“

Во охридската населба Лагадин ќе се гради гради хотел во заштитениот зелен појас и покрај приговорот што го потпишаа 99 отсто од локалните жители, предупредуваат граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ и Илина Арсова, позната алпинистка и активистка за заштита на природните богатства. „И покрај приговорот што жителите на Лагадин го потпишаа со 99-процентно учество, противејќи се на урбанизацијата на крајбрежјето и...

БОЛНИТЕ СЕ ЗАДУШУВААТ ПОРАДИ ЗАГАДУВАЊЕТО

Зголемен број болни со респираторни и кардиоваскуларни болести во последниве десет дена се регистрирани и во болниците и во дежурните пунктови во Скопје. Лекарите велат дека последниве десетина дена, кога се спуштија надворешните температури, комбинирано со загадениот воздух и бидејќи е сезона на грип и вирози, се зголемил бројот на болни со болести на дишните патишта. Тие велат дека тоа најчесто...