СО ЈАВНИ КОМШИСКИ МУАБЕТИ ЌЕ СЕ СПАСУВА ПАРКОТ ВО ТАФТАЛИЏЕ

  Жителите на Тафталиџе најавуваат нова форма на отпор против петкатницата во паркот на улица Букурешка. В понеделник во 19 часот, организираат средба „Први тафталиџански комшиски муабети“ со заштита на паркот како главна тема за разговор. „После повеќенеделното макотрпно бранење на паркот решивме овојпат да одржиме настан кој ќе го покаже Тафталиџе 1 во својот полн потенцијал и ќе го поттикне...

БЕЗ ДОЗВОЛА НА ОПШТИНАТА ИСЕЧЕНИ ДРВЈАТА ВО СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ВО ТЕТОВО

Откорнати се сите дрвја во спортскиот центар во Тетово, кој беше единствената слободна зелена површина во градот. Сечата ја извршил новиот закупец на овој простор, кој месецов почна да го реконструира центарот. Од Општина Тетово велат дека сечата на дрвата е направена нелегално. „Оваа површина преставува градежно изградено и уредено земјиште со намена за спорт и за рекреација. Општина Тетово...

НЕДЕЛЕН ПИКНИК СО СКАРА И МУЗИКА ЗА ОДБРАНА НА ПАРКОТ ВО ТАФТАЛИЏЕ

Денес жителите на Тафталиџе организираат целодневнa забава со скара и дискусија за заштита на паркот. Забавата доаѓа по зачестените обиди за почеток на изградбата на петкатницата која ќе им го одземе паркот. „Уште еднаш на узурпаторот на овој простор сакаме да му пoкажеме дека паркот нема да падне. Зачестеното присуство на багерите и градежните работници се јасен индикатор за намерата...

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ПО ПЕТТИ ПАТ ГО ОДБРАНИЈА ПАРКОТ ВО ТАФТАЛИЏЕ

Само една недела откако жителите по четврти пат го одбранија паркот во Тафталиџе, утрово повторно дојдоа багери и камиони со намера да почнат да копаат темели за изградба на петкатница во паркот на улица Букурешка. Граѓаните, главно пензионери, повторно се мобилизираа и ги спречија работниците и механизацијата да почнат со работа.Жителите на овој дел од градот досега неколку пати...

ЖИТЕЛИ ОД КАРПОШ 4 ВО СКОПЈЕ БАРААТ ПАРИТЕ ЗА ПЛОШТАД ДА СЕ ПРЕНАМЕНАТ ЗА ПОМОШ НА ПОПЛАВЕНИТЕ

Граѓанската иницијатива „Ние сме Карпош 4“  испрати повик до Општина Карпош во кој бара парите предвидени за изградба на плоштад во нивната населба да се пренаменат за помош на поплавените во Гази Баба и Илинден. Општината најави дека ќе одвои 18,8 милиони денари за изградба на плоштадот во чии рамки е предвидено и детско игралиште, а за изведувач на...

ПЕНЗИОНЕРИ ГИ ИЗБРКАА БАГЕРИТЕ ДОЈДЕНИ ДА ГРАДАТ ПЕТКАТНИЦА ВО ПАРКОТ НА БУКУРЕШКА

Утрово жителити на Тафаталиџе, главно пензионери, ги избркаа багерите и камионите кои дојдоа со цел да почнат да копаат темели за изградба на петкатница во паркот на улица Букурешка. Тие се револтирани од обидот да почне да се гради за време на летни одмори, кога населбата е испразнета. „Сакаа да не фатат на препад, но ние сме деноноќно овде. Веднаш...

ОД ОПШТИНА БИТОЛА ИМ БИЛО ЗАБРАНЕТО ДА ОДАТ НА ТРИБИНА ЗА КАМЕНОЛОМОТ НАД ГРАДОТ  

Општина Битола ја игнорираше трибината на битолските екологисти од здружението „За нас се работи“ посветена на процесот на експлоатација на минерални суровини во каменоломот што се копа над Битола и нивното влијание врз животната средина. На трибината дојдоа претставници од Геолошкиот завод, експерти од министерствата, проектантите на рудникот, но не дојде претставник на општина Битола. „Се надевавме на присуството на...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ДОЗВОЛИ ЏИПОВИ ДА ДИВЕАТ НИЗ НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ГАЛИЧИЦА

Голема прашина крена офроуд турата  со џипови која кон крајот на минатиот месец возеше низ Галичица и Плаќенска планина.  Активистите од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“, во писмена реакција до јавноста, турата на 25 и 26 јуни ја нарекоа дводневно незаконско дивеење низ националниот парк кој е заштитен со закон и има статус на биосферен резерват од УНЕСКО. На Интернет каналот Јутјуб...

КОНЦЕСИОНЕРОТ НА КАМЕНОЛОМОТ НАД БИТОЛА Е ИСТАТА ФИРМА ШТО СТОПАНИСУВА СО ПАРКИНИЗИТЕ

Битолчанецот Благој Крстевски кој под концесија на 30 години го доби ридот над Битола за да копа гранит,  е истиот бизнисмен кој преку неговата фирма „Стентон“ се јавува како изведувач на поголемите проекти  иницирани од  локалната власт во Битола. Против концесијата на ридот Билбил Камен во саботата беше организиран протест затоа што  ископот е на 800 метри над градот и...

КАМЕНОЛОМОТ НА БИЛБИЛ КАМЕН БИТОЛЧАНИ ГО СПОРЕДИЈА СО ЧЕРНОБИЛ

„Битола не смее да стане Чернобил II“. Со вакви транспаренти граѓани од Битола излегоа на денешните протести пред новиот каменолом за ископ на гранит, што се гради на ридот Билбил Камен во близина на обиколницата над Битола. Тие се пожалија дека на само 800 метри од каменоломот има населба со жители, па стравуваат дека ќе се загади животната средина...