НА СТАДИОН

  1. Гимназијалката Илина Димовска од Велес ја казниле со незадоволително поведение затоа што напишала свој став на Фејсбук. Директорот на гимназијата ја обвинил дека ширела говор на омраза. А тинејџерката само искоментирала една ситуација во која од приредба биле избркани сите ученици што не носеле униформи. Напишала: „Ниво на ретардација: Непотенцирани поединци од службата и кадарот на гимназијата кои...

НЕ Е ГОТОВ

  1 На сите што не им е јасно како Трајко Вељаноски повторно ќе го собере распуштеното Собрание за повторно да ги одложи веќе одложените избори и за 5 јуни, нека се сетат што сè изнакажа претседателот Ѓорге Иванов на 12 април, кога ја соопшти одлуката за аболиција на 56 политичари и нивни соработници под истрага за можен криминал за...

СТУДЕНА ВОЈНА

1 Премногу ни беше досадно изминативе две и пол години, па сега добивме малку возбуда во нашите досадни животи. Еве, за почеток, ВМРО-ДПМНЕ од контрапротести се префрли на протести. И кога ги гледаш, како да не знаеш на чиј протест си дојден. Тие зборат дека имало замолчени медиуми. И за Орвелово општество во кое сите биле контролирани. И скандираат...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...

МИСТЕР ЕРИКСОН

1 Ако Гоце Делчев светот го разбирал како поле за културен натпревар меѓу народите, ВМРО на Никола Груевски ја сфатило Македонија како поле за светски технолошки  натпревар на производители на прислушна опрема. Два система издробиле, не знаеме какви биле, во бомбите слушавме за израелска опрема, СЈО ни откри дека имало и британска опрема, а неделава дознавме дека имало и...

МАЈА ДА КАЖЕ

1 Добрата вест неделава е што Македонија уште не го допрела дното. Оти, со овој претседател и со ова судство допрва ќе паѓаме. А и Али Ахмети искрено си кажа: Не знам во кој правец сме тргнале. Убеден сум дека власта допрва ќе смислува нови пакости што треба да ги направи Ѓорге Иванов за да ги спаси.  Затоа што,...

СЛОБОДА ИЛИ СМРТ

1 Баш ми е некако жал што СЈО имало доволно докази дека странските служби и жолтите комбиња биле лага.  Некако попријатно беше да се верува дека сме биле многу битни и затоа нè прислушувале некои странски служби, а не  нашата држава. Лично, не сум изненаден што и мене ме прислушувале повеќе од две години. Ама, шокиран сум оти продоложиле да...

СУЕТНО ДРУШТВО

1 Признавам, најважно прашање на светот и сега и секогаш и за сите времиња се суетите на елитата од СДСМ.  И партијата може да си го смени името во Суетно друштво на самобендисани мангупи. Ама, сепак поважно од тоа е дали СДСМ, како главна опозициска партија што треба да биде обединувач на отпорот против власта, може да си допушти да...

КРИМИНАЛЦИ СОЦИЈАЛЦИ

1 „Значи, многу се нервирам!“ Така ли слушнавме во телефонските разговори?  Да не можеш една сообраќајка да скриеш. Односно две биле, ама незначителна била штетата. Само 150 евра. Продолжете вие да си играте мајтап со Диме Спасов. Продолжете со вицовите за количките, градинките, учителките, детските игри... Не е за мајтап. За бес е. И за страв е. Оти сообраќајките на Диме,...

ГРУЕВСКИ vs ГРУЕВСКИ

  1 Како да одиме на избори ако дента, неколку часа пред  да се распушти Собранието, судија се онесвести додека испитуваше бивша министерка осомничена за уништување опрема за прислушување. Џабе зборат амбасадорите Џес Бејли и Аиво Орав за некакви реформи што не се направени и за многу работа што треба да се направи за една недела, кога ова е огледало...