СУЕТНО ДРУШТВО

1 Признавам, најважно прашање на светот и сега и секогаш и за сите времиња се суетите на елитата од СДСМ.  И партијата може да си го смени името во Суетно друштво на самобендисани мангупи. Ама, сепак поважно од тоа е дали СДСМ, како главна опозициска партија што треба да биде обединувач на отпорот против власта, може да си допушти да...

КРИМИНАЛЦИ СОЦИЈАЛЦИ

1 „Значи, многу се нервирам!“ Така ли слушнавме во телефонските разговори?  Да не можеш една сообраќајка да скриеш. Односно две биле, ама незначителна била штетата. Само 150 евра. Продолжете вие да си играте мајтап со Диме Спасов. Продолжете со вицовите за количките, градинките, учителките, детските игри... Не е за мајтап. За бес е. И за страв е. Оти сообраќајките на Диме,...

ВАНЃА И КОЊОТ

1 Додека Америка уште спиеше, а Јапонија се спремаше да си легне, јас се разбудив во Македонија, една од најразвиените земји во светот. Така пишуваше во најава на вести на телевизија. Крајно време е Македонија да си го заузда темпото на развојот. Оти ако вака продолжиме, Пјонгјанг ќе ги наврти ракетите со боевите глави кон Скопје. Така тие се пресметуваат...

МИСТЕР ЕРИКСОН

1 Ако Гоце Делчев светот го разбирал како поле за културен натпревар меѓу народите, ВМРО на Никола Груевски ја сфатило Македонија како поле за светски технолошки  натпревар на производители на прислушна опрема. Два система издробиле, не знаеме какви биле, во бомбите слушавме за израелска опрема, СЈО ни откри дека имало и британска опрема, а неделава дознавме дека имало и...

БРЗАМ НА АВИОН

1 Дојде Хан и пак му даде крилја на Груевски. После 12 минути изјава во која верглаше на празно, последните две минути ги искористи да каже дека СЈО треба да работи професионално и дека не треба да се злоупотребува. „Значајно е да се гарантира дека СЈО може да работи независно, непристрасно, но од друга страна и да го применува професионализмот....

ДИЈАГНОЗА СВАРОВСКИ

1 Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски рече дека ниту еден обвинител до сега не ги има навредено судиите толку, колку што ги навредила Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. А што ги навредила Катица? Во едно интервју рекла дека се чуди какви луѓе се тие. И дали имаат морал? Специјалното обвинителство и судиите се како опозиција и власт. Како да...

НЕМА АЈВАР

1 Можам да си ги замислам Никола Груевски и неговото патриотско друштво како седат некаде и си играат мајтап со Катица Јанева. Си викаат - видете ја оваа, нѐ фатила за некои 800.000 евра. Хе , хе, хе... само 800.000 евра. Што се 800.000 евра? Помалку од милион. Кога само за една набавка на опрема за следење успеале да ја...

ВРЕДНА БЕСРАМНОСТ

1 Никола Груевски изјави дека „Јанева е далеку од нашите очекувања“. Па нормално.  Сигурно Марко Зврлевски е поблиску до неговите очекувања. Поради таа близина и ја добивме Катица Јанева. И нормално е дека Јанева е далеку од неговите очекувања. Сигурно не очекувал дека баш тој ќе биде првиот обвинет. И тоа само за некои шамари. 2 Туку, ај што Груевски...

ДВЕ ФИРМИ

1 Две тектонски пореметувања нè зафатија оваа недела. Прво, Скопје го стресоа неколку сериозно јаки земјотреси. А потоа, пристигнаа и првите две обвиненија на Специјалното јавно обвинителство. Од кои едното против бивш премиер. И тоа не е обичен бивш премиер, како што беше Владо Бучковски од СДСМ кога дојде ВМРО-ДПМНЕ на власт. Туку, бивш премиер што уште владее со...

ЖЕЛЕЗНА ЗАВЕСА

1 Претседателот Ѓорге Иванов продолжува со своите говори во кои запнал да нè убедува дека сите сме виновни за падот на Македонија, што го викаат - политичка криза.  За 25-годишнината од независноста на државата, тој рече дека оваа година требало да биде пресвртница и нов почеток, ама „продолживме да тонеме сè подлабоко во калта на реваншизмот и меѓусебните обвинувања“. Не....