АД-ХОК ЕЛЕМЕНТ

1 Четири неспоиви елементи го бараат петтиот елемент за да ја спасат демократијата во Македонија. Не е сценарио за научна фантастика. Тоа е некакво многу важно ад-хок тело што треба да го следи известувањето на медиумите во Македонија пред избори. И тие четири елементи со денови  бараат додаток како ад хок петти елемент,  за да може да профункционира демократскиот систем....

КОФИ ЗА ДАВЕЊЕ

1 А бе, ние метли сме немале. Македонија, лидерот во регионот и за економски реформи и за странски инвестиции и за дуинг бизнис и за туризам и за физичка култура и спорт, имала потреба од метли, џогери и пластични ракавици. Министерството за надворешни работи, по поплавите во скопскиот регион до амбасадите во Скопје испратило список на желби насловен  -...

СТАЈКОВЦИ 2016

1 Скопје 2014 се погледна во огледало. И се појави ликот на Стајковци 2016. И душите на 22 жртви на поплавите од тричасовниот пороен дожд минатата сабота. И тоа е трагично освестување за што власта ни украде 600 милиони евра наши пари. Гледајте ги разгледниците на ВМРО-вско Скопје и сликите на ВМРО-вските Стајковци, Булачани, Илинден, Смилковци, Бутел, Ченто, Сингелиќ, Црешево,...

БЕЗ ОГЛАС

1 Во Илинденскиот говор претседателот Ѓорге Иванов порача дека секоја генерација жртвувала по нешто. И побара оваа генерација да се жртвува така што ќе молчи. Претседателот вака ја замислува нашата жртва: „Сега е време за воздржаност и за одговорност, од што зависи не само разврската на кризата, туку и иднината на Македонија“. Ова го кажува претседател кој, одговорно и воздржано, во...

СВЕСТЕ ТЕСЕ111

1 Штом двете партии, и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, викаат дека договорот е добар, тоа значи дека е добар за нив. Ама не значи дека е добар за народот. Па и за граѓаните. И тоа, за ВМРО-ДПМНЕ сигурно е два пати подобар. Оти тие се секогаш барем два чекора пред СДСМ. И сто чекори понапред од ЕУ и САД. Којзнае...

ЧЕЧЕНСКА НЕВЕСТА

1 Ај сега да одиме на одмор, доста се зафркававме на ова топлово време. Договор за договор е постигнат. Како одат договорите во Македонија дури и во приватниот живот? Се гледаме утре во 9 саат? Важи, се гледаме. Сигурно се гледаме? Да, де сигурно, ама ај јави се да се пречуеме. Така и четирите партии на чело со амбасадорите на...

РАЗБУДИ СЕ КАТО

1 Водата во Дојранското езеро од среда ќе биде со одличен квалитет.  Владата ги смени правилниците за квалитет на вода, и тоа што до сега важело како вода забранета за капење, од среда ќе биде вода добра и за пиење. Еден Службен весник чуда прави. Проблем ли биле правилници? Проблем ли било закон да се донесе, а не пак да...

КЛАП 650 МИЛИОНИ

1 Амбасадорот на САД Џес Бејли соопшти дека за последните 15 години, од американскиот буџет се потрошиле 55 милиони долари за реформи на судството и полицијата во Македонија. „Над 600 судии, 300 јавни обвинители, 150 правобранители и над 2.000 полициски службеници имаат корист од оваа помош“, соопшти Бејли. А ние, корист имаме ли? Ако Америка има потрошено 55 милиони долари...

ЕБР за СПУКМ

1 Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на сите ни одржа одржа воспитна лекција, преку акцијата што ја изведе против Универзитетот. Како по книга. Прво, тешко вооружени маскирани полициски единици небаре бркаат терористи на ИСИС, пред две недели упаднаа на Универзитетот за да приведат седум професори за сомнеж за мито. Потоа, на професорите и на студентите им избраа ректор со сила и со турканици....

ЃОРГЕ И ВИКТОР

1 Фино претседателот си береше калинки, си броеше штркови и си одеше во Азербејџан да го почитуваат, кога оп – одеднаш му се допадна да биде важен. Му стана интересно секои три недели да се појавува со повраќање до јавноста, кое од Кабинетот го најавуваат како обраќање до јавноста. На полувремињата на фудбалите на Европското првенство  во Франција се појавува...