ХИРШЕР ЈА ИЗРАДУВА ДОМАШНАТА ПУБЛИКА НА СЛАЛОМОТ ВО КИЦБИЛ, РАЈДИНГ СО ИСТОРИСКИ РЕЗУЛТАТ ЗА БРИТАНИЈА

Скијачкиот викенд во Кицбил, Австрија, заврши денеска со машката слалом трка на легендарната патека „Ганшлерн“ и австриската публика ја израдува домашниот скијач Марсел Хиршер, кој го освои првото место пред големото изненадување, Дејв Рајдинг од Велика Британија. Рајдинг, кој имаше водство по првото возење, со втората позиција го повтори најдобриот британски резултат во историјата на Свесткиот куп во алпско скијање,...

РЕЗУЛТАТОТ СО НОРВЕШКА НЕ ТРЕБА ДА ГО РАСИПЕ ВПЕЧАТОКОТ, ПОРАЧА СЕЛЕКТОРОТ ЧЕРВАР ПО ЕЛИМИНАЦИЈАТА ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар вели дека може да бидеме задоволни од настапот на Светското првенство во Франција по денешната елиминацијата од Норвешка во осминафиналето. Во Албервил, Македонија загуби со 34:24 по слабото издание во второто полувреме, откако во првиот дел одигра добро и на полувреме имаше негатива од само два гола (12:10). „Норвешка денеска беше подобриот тим. Знаев...

ШВАРЦЕНЕГЕР И АВСТРИСКАТА ЕЛИТА ДОЈДОА ВО КИЦБИЛ ЗА СПУСТ ТРКАТА И МАРАТОНСКИТЕ ЗАБАВИ

СПЕЦИЈАЛНО ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК ОД КИЦБИЛ: И. ВЕЉКОВИЌ Бројни славни личности како и вообичаено и годинава ја следеа во живо спуст трката од Светскиот куп во алпско скијање во Кицбил, Австрија. На главната трибина, австрискиот канцелар Кристијан Керн налета на Арнолд Шварценегер, холивудски актер и поранешен гувернер на Калифорнија. Сепак, двајцата не можеа да бидат задоволни од настапот на домашните скијачи,...

ПОЧИНА ПЛИВАЧКИОТ ТРЕНЕР ДИМИТРИЈА ПОПОВСКИ-ШКИПЕР

Денеска во Скопје, по кусо и тешко боледување на 76 години почина Димитрија Поповски – Шкипер, еден од најистакнатите тренери во македонското пливање. Шкипер беше тренер на нашите најдобри пливачи, како Наташа Мешкоска, Александар Миладиновски, Александар Маленко и Весна Стојановска, со кои учествуваше на четири Олимпијади од 1992 до 2004 година. Тој  беше и последен селектор на југословенската пливачка репрезентација, а...

НЕ СУМ НАВИКНАТ ДА ГУБАМ ВО ВТОРО КОЛО, КАЖА ЃОКОВИЌ ПО ПОРАЗОТ ОД 117. ТЕНИСЕР НА АВСТРАЛИСКИОТ ГРЕНД СЛЕМ

Шесткратниот победник на Австралија опен Новак Ѓоковиќ изненадувачки загуби во второто коло од првиот гренд слем во годината од Узбекистанецот Денис Истомин. Србинот планираше да стане првиот тенисер со седум титули во Австралија и досега имаше шест победи на исто толку дуели со Истомин. Сепак, на крајот Узбекистанецот славеше со 7:6, 5:7, 2:6, 7:6, 6:4 по 4 часа и...

КИНА ЌЕ СТАВИ КРАЈ НА НЕРАЦИОНАЛНИТЕ ФУДБАЛСКИ ТРАНСФЕРИ

Кинеската фудбалска асоцијација соопшти дека планира серија мерки како одговор на „нерационалното" трошење на клубовите за транфери и за платите на играчите, поради загриженоста дека странските ѕвезди ги потиснуваат локалните таленти и ѝ наштетуваат на целите на земјата да стане глобална сила во светскиот фудбал. Кинеската фудбалска асоцијација вели во соопштението дека засега неидентификуваните чекори ќе ги таргетираат „операциите и...

НЕ СЕ ПРЕДАДОВМЕ И КОГА ГУБЕВМЕ СО ЧЕТИРИ ГОЛА, ПОРАЧА МАНАСКОВ ПО ПОБЕДАТА НАД ТУНИС

Македонската ракометна репрезентација го почна Светското првенство во Франција со победа од 34:30 над Тунис, а крилото Дејан Манасков беше втор стрелец со седум гола од десет обиди. Тунижаните беа подобар тим во првото полувреме и на почетокот од вториот дел имаа и предност од четири гола. Потоа, со серија од 5:0, Македонија направи пресврт и поведе со 32:28...

ФИФА ГО ПРОШИРИ СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ОД 32 НА 48 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ

Светското првенство во фудбал ќе биде проширено од 32 на 48 репрезентации, реши ФИФА. Во првата фаза ќе има 16 групи со по три тима и во нокаут-фазата ќе продолжат 32 тима, а новиот формат ќе почне да се спроведува од турнирот во 2026 година. ФИФА едногласно ја донесе одлуката за промена на форматот на светските првенства на денешниот состанок во...

ИНТЕР ЌЕ ГОСТУВА НА ОТВАРАЊЕТО НА ЦЕНТАРОТ НА ПАНДЕВ ВО СТРУМИЦА

Оваа година треба да заврши изградбата на спортско-рекреативниот центар Пандев во Струмица, вреден повеќе милиони евра, а се очекува на отварањето да гостува италијанскиот тим Интер од Милано. Откако се подигна зградата каде ќе има апартмани, базени, теретани, сауни и фитнес центар, градежни екипи почнаа да го расчистуваат теренот каде треба да се изгради фудбалското игралиште, кое ќе биде...

ТРКА НА СКИЈАЧКИ ЛЕГЕНДИ ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ ЗА 50-ГОДИШНИНАТА ОД СВЕТСКИОТ КУП

По повод 50-годишнината од постоењето на ФИС Светскиот скијачки куп, во самиот центар на Загреб синоќа беше одржана ревијална трка со 18 поранешни победници во Светскиот куп. Околу 50 камиони работеа претходната ноќ да донесат 900 кубици снег и да ја претворат улицата Тома Бакач, која поминува покрај познатата загрепска катедрала до фонтаната Мандушевац на плоштадот Бан Јелачиќ, во...