МАКЕДОНИЈА ГИ ЗАБОРАВИ СТАРИТЕ ШАМПИОНИ, А НЕ ЗНАЕ ДА СОЗДАДЕ НОВИ, ВЕЛИ ОЛИМПИСКИОТ МЕДАЛИСТ РЕЏЕПОВСКИ

„Македонија никогаш нема да стане спортска нација, бидејќи државата не знае да го искористи знаењето и искуството на врвните спортисти. Место да ги ангажира веќе докажаните професиналци да ги водат младите спортисти кон светските успеси, таа целосно ги маргинализира и заборава“. Вака за САКАМДАКАЖАМ.МК ја почнува својата спортска приказна големото боксерско име и освојувач на сребрениот медал од Олимпијадата...

ИНТЕР ЌЕ ГОСТУВА НА ОТВАРАЊЕТО НА ЦЕНТАРОТ НА ПАНДЕВ ВО СТРУМИЦА

Оваа година треба да заврши изградбата на спортско-рекреативниот центар Пандев во Струмица, вреден повеќе милиони евра, а се очекува на отварањето да гостува италијанскиот тим Интер од Милано. Откако се подигна зградата каде ќе има апартмани, базени, теретани, сауни и фитнес центар, градежни екипи почнаа да го расчистуваат теренот каде треба да се изгради фудбалското игралиште, кое ќе биде...

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРВОЛИГАШ САСУОЛО ГО САКА СТРУМИЧКИОТ „БОМБАРДЕР“ ТАСЕВСКИ

Италијанскиот фудбалски прволигаш Сасуоло сака да го ангажира младиот струмичанец Ване Тасевски, кој повеќе од една деценија живее со своите родители во Пјаченца, Италија. Освен овој клуб, интерес за 15-годишното момче кое го нарекуваат „бомбардер“, заради своите силни удари  со лева и десна нога кон противничките мрежи, покажале и други италијански клубови. За Тасевски, кој потекнува од струмичко Ново Коњарево,...

ЛАУДА ОД ГЕВГЕЛИЈА НАЈАВИ ПОБРЗИ БОЛИДИ ВО ФОРМУЛА 1 СЛЕДНАТА СЕЗОНА

Прославениот Формула 1 возач Ники Лауда вели дека следната година болидите ќе бидат многу побрзи и потешки за управување поради воведувањето нови правила на трките, што ќе ја направи сезоната далеку понеизвесна и поатрактивна. Трикратниот шампион во Формула 1 по две и пол години повторно ја посети Гевгелија како промотор на компанијата за апарати за игри на среќа „Новоматик“,...

СИМЈАНОВСКА ВО ФИНАЛЕТО ВО ВЕЛЕСЛАЛОМ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО СЕНТ МОРИЦ

Македонската скијачка Лидија Симјановска се пласираше во финалната трка во велеслалом на Светското првенство во Сент Мориц, Швајцарија, со освоеното 46. место на вчерашната квалификациска трка. 16-годишната Симјановска имаше вкупно време по двете возења од 2:24,92 минути и заостанување од 25,14 секунди во однос на првопласираната во квалификациите Марија Шканова од Белорусија. Финалето во велеслалом ќе се одржи на 16...

ПРЕСТАНАВ ДА УЖИВАМ ВО ТЕНИСОТ ПО РОЛАН ГАРОС, ВЕЛИ ЃОКОВИЌ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изгледаше незапирливо на стартот на сезоната, кога успеа да ги освои првите два гренд слема во годината во Австралија и во Франција. Сепак, повредите и заморот оставија последици на 29-годишникот, кој не личеше на себеси во финалето на „Ју-Ес Опен“ во кое загуби од Станислас Вавринка. Сега, Ѓоковиќ призна дека имал проблеми во последно време, но...

ЗАГУБИВ НА ВИМБЛДОН ПОРАДИ „ПРИВАТНИ ПРОБЛЕМИ“, ВЕЛИ ЃОКОВИЌ ПРЕД „ЈУ-ЕС ОПЕН“

Новак Ѓоковиќ призна дека се борел со приватни проблеми кога беше елиминиран на Вимблдон во третото коло по изненадувачкиот пораз од Сем Квери. Во пресрет на последниот гренд слем годинава, „Ју-Ес Опен“, српскиот тенисер кажа дека доаѓа на турнирот во САД со повреда на зглобот на раката, но рече и дека имал проблеми во приватниот живот, без да открива...

МЕСТО ДА ТРЕНИРААТ, ИТАЛИЈАНСКИТЕ ФУДБАЛЕРИ СЕ ПРОШЕТАА ВО КОСТУМИ НА „ФИЛИП ВТОРИ“

Директно од скопскиот аеродром, италијанските фудбалери вечерва се појавија на теренот на „Филип Втори“, но место да го одржат вообичаениот тренинг пред утрешниот натпревар (20.45ч.), тие се прошетаа 15-тина минути по тревникот облечени во костуми. Италијанците го откажаа и најавениот затворен тренинг во комплексот на ФФМ во Ново Лисиче. Италија е огромен фаворит на утрешниот дуел против Македонија во квалификациите...

БУФОН СИ ЗАМИНА ПО ГАЌИ ПО ПОБЕДАТА НА ИТАЛИЈА НА „ФИЛИП ВТОРИ“

Славниот италијански голман Џиџи Буфон прими два гола во Скопје, но на крајот славеше и ги фрли шорцевите кон навивачите откако со голот на Чиро Имобиле во 92. минута, италијанската фудбалска репрезентација победи со 3:2 против Македонија во квалификацискиот натпревар за Светското првенство во Русија. Илија Несторовски и Ферхан Хасани за само две минути (57’, 59’) во второто полувреме направија пресврт...

ХРВАТСКА СТАНА АТЛЕТСКА ВЕЛЕСИЛА ВО РИО, ВО ЕВРОПА САМО БРИТАНИЈА ИМА ПОВЕЌЕ МЕДАЛИ

Со два златни и еден бронзен медал, Хрватска се најде на седмото место на табелата со освојувачи на медали во атлетика на Олимписките игри во Рио, но само Велика Британија од европските земји има повеќе медали. Британците, кои се на втората позиција во севкупниот пласман, во атлетика освоија седум медали, од кои две златни, една сребрена и четири бронзени. Исто...