МАКЕДОНИЈА ГИ ЗАБОРАВИ СТАРИТЕ ШАМПИОНИ, А НЕ ЗНАЕ ДА СОЗДАДЕ НОВИ, ВЕЛИ ОЛИМПИСКИОТ МЕДАЛИСТ РЕЏЕПОВСКИ

„Македонија никогаш нема да стане спортска нација, бидејќи државата не знае да го искористи знаењето и искуството на врвните спортисти. Место да ги ангажира веќе докажаните професиналци да ги водат младите спортисти кон светските успеси, таа целосно ги маргинализира и заборава“. Вака за САКАМДАКАЖАМ.МК ја почнува својата спортска приказна големото боксерско име и освојувач на сребрениот медал од Олимпијадата...

НЕ СУМ НАВИКНАТ ДА ГУБАМ ВО ВТОРО КОЛО, КАЖА ЃОКОВИЌ ПО ПОРАЗОТ ОД 117. ТЕНИСЕР НА АВСТРАЛИСКИОТ ГРЕНД СЛЕМ

Шесткратниот победник на Австралија опен Новак Ѓоковиќ изненадувачки загуби во второто коло од првиот гренд слем во годината од Узбекистанецот Денис Истомин. Србинот планираше да стане првиот тенисер со седум титули во Австралија и досега имаше шест победи на исто толку дуели со Истомин. Сепак, на крајот Узбекистанецот славеше со 7:6, 5:7, 2:6, 7:6, 6:4 по 4 часа и...

ФУДБАЛЕРИТЕ НА МИЛАН СО ВИДЕО МУ ГО ЧЕСТИТАА 80. РОДЕНДЕН НА БЕРЛУСКОНИ, ПОЛИТИЧАРИТЕ ТВИТАА НА ХАШТАГОТ „БЕРЛУСКОНИ80“

Тимот на Милан му посака среќен роденден на Берлускони Силвио Берлускони денес наполни 80 години и играчите на Милан му пратија честитка на претседателот на фудбалскиот клуб. На интернет сајтот на италијанскиот клуб беше објавена видеопорака со желби за среќен роденден до Берлускони, а неговите политички сојузници твитаа честитки под хаштагот #Берлускони80. Поранешниот премиер на Италија го одбележа 80. роденден приватно со семејството, објави „Скај спорт“,...

ПО УСПЕХОТ ВО РИО ХРВАТСКА СЕ ПОФАЛИ ДЕКА Е СПОРТСКИ ЛИДЕР ВО ЕВРОПА, МАКЕДОНИЈА ВО РЕГИОНОТ

Хрватска се пофали дека е лидер во Европа по бројот на освоени златни медали на Олимпијадата во Рио, ако се земе предвид соодносот на медалите со бројот на жители. Србија се надева на рекордни десет медали во Рио, а Косово ја слави џудистката Маљинда Келменди, која освои златен медал на првиот настап на земјата на олимписките игри. Македонија се пофали...

НЕ ЗАСЛУЖИВМЕ ДА ЗАГУБИМЕ СО 4:0, ВЕЛИ СЕЛЕКТОРОТ АНГЕЛОВСКИ ПО ПОРАЗОТ ОД ШПАНИЈА

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски смета дека поразот од 4:0 е превисок во однос на она што се случуваше на теренот во Гранада на квалификацискиот натпревар за Светското првенство во Русија против домаќинот Шпанија. „Ѝ честитам на Шпанија, бидејќи ја заслужи победата, но мислам дека резултатот е висок. По 1:0, требаше да да ја искористиме шансата на Алиоски,...

СИТЕ ЧЕТИРИ СПОНЗОРИ ГО ОТКАЧИЈА ЛОКТИ ПО ИНЦИДЕНТОТ ВО РИО

Четирите спонзори на американскиот пливач Рајан Локти го откачија 12-кратниот освојувач на олимписки медали како одговор на инцидентот од пред девет дена кога тој лажно пријави дека заедно со уште тројца пливачи бил жртва на вооружен грабеж на бензинска пумпа во Рио де Жанеиро. Одлуките на „Спидо“, „Ралф Лорен“, „Ервив“ и на „Џентл Хер Римувал“ доаѓаат откако Локти призна дека...

ОСВОЈУВАЊЕТО ТИТУЛИ И БРОЈОТ ЕДЕН НА АТП ЛИСТАТА ВЕЌЕ НЕ МИ СЕ ПРИОРИТЕТ, ВЕЛИ ЃОКОВИЌ

Новак Ѓоковиќ веќе не гледа на освојувањето гренд слем титули и останувањето на врвот на АТП-листата како приоритет во неговата тениска кариера, кажа српскиот тенисер. „Не сакам веќе да размислувам за освојување титули или да бидам број еден за да не си ставам притисок на себеси. Си ставив премногу притисок по победата на годинашниот Ролан Гарос и тоа не ми...

МАКЕДОНСКИТЕ ФУДБАЛЕРИ ПОРАЗЕНИ ПО ПРИМЕНИОТ ГОЛ НА ДОИГРУВАЊЕТО ВО СКАДАР

Албанија денеска успеа да постигне гол и да ја победи Македонија со 2:1 во преостанатите 15-тина минути од вчерашниот прекинат фудбалски натпревар во Скадар поради невреме. Синоќа, квалификацискиот натпревар за Светското првенство во Русија беше прекинат од судијата во 77. минута поради пороен дожд и силен ветер при резултат 1:1. Домашната репрезентација поведе со голот на Садику во 9....

ЧЕТВОРИЦА ПАРАОЛИМПИЈЦИ ИСТРЧАА 1.500 МЕТРИ ПОБРЗО ОД ОЛИМПИСКИОТ ШАМПИОН ВО РИО

Фуад Бака од Алжир во неделата ја истрча трка на 1.500 метри за само 3 минути и 49.59 секунди на стадионот „Маракана“ во Рио де Жанеиро. Тоа е брзо, толку брзо што ако Бака би завршил во тоа време на иcтиот стадион во јули, би го поразил Американецот Метју Сентровиц Џуниор, освојувач на златниот медал на Олимпијадата во Рио....

СЕРЕНА ВИЛИЈАМС СЕ СВРШИ СО ОСНОВАЧОТ НА РЕДИТ

Најдобрата тенисерка на светот Серена Вилијамс се сврши со Алексис Оханијан, 33-годишниот Интернет бизнисмен и коосновач на Редит. 35-годишната тенисерка ја сподели веста со песна што ја објави на Редит, во која вели дека била запрoсена на романтично патување во Рим. „Дојдов дома. Малку доцна. Некој ми ја имаше спакувано торбицата и пајтон ме чекаше надвор. Дестинација: Рим. За да...