МАРИ ОСТАНУВА БРОЈ ЕДЕН ПО ДОМИНАНТНАТА ПОБЕДА НАД ЃОКОВИЌ ВО ФИНАЛЕТО ВО ЛОНДОН

Енди Мари го обезбеди првото место на АТП листата на крајот од годината и првата титула на финалниот турнир во Лондон, победувајќи го Новак Ѓоковиќ со 6:3, 6:4 во последниот тениски меч во сезоната. Британскиот тенисер, кој годинава триумфираше и на Вимблдон и го освои златото на Олимпијадата во Рио, го презеде првото место од Србинот пред две недели и...

ЃОКОВИЌ ПОВТОРНО ЌЕ БИДЕ БРОЈ ЕДЕН АКО ГО ПОБЕДИ МАРИ ВО ЛОНДОН

Новак Ѓоковиќ пред само две недели му го препушти првото место на АТП листата на Енди Мари по 122 недели владеење, но веќе утре може да се врати на врвот. Двајцата тенисери ќе се борат да ја завршат годината како светски рекет број еден во утрешното финале на завршниот турнир од АТП турнејата во Лондон. Српскиот тенисер вечерва лесно се...

ШАХИСТИТЕ НА АЛКАЛОИД ОСВОИЈА ЗЛАТО НА ЕВРОПСКИОТ КУП ВО НОВИ САД

Шахистите на Алкалоид го освоија првото место на Европскиот клупски куп во Нови Сад, Србија откако во последното седмо коло од турнирот одиграа нерешено (3:3) со рускиот тим Легаси Сквер Москва. Македонскиот претставник го заврши Европскиот клупски куп со пет победи и две ремија, додека второпласираниот Медни Всадник од Русија имаше пет победи, едно реми и еден пораз. Европскиот клупски куп...

НЕ ЗАСЛУЖИВМЕ ДА ЗАГУБИМЕ СО 4:0, ВЕЛИ СЕЛЕКТОРОТ АНГЕЛОВСКИ ПО ПОРАЗОТ ОД ШПАНИЈА

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски смета дека поразот од 4:0 е превисок во однос на она што се случуваше на теренот во Гранада на квалификацискиот натпревар за Светското првенство во Русија против домаќинот Шпанија. „Ѝ честитам на Шпанија, бидејќи ја заслужи победата, но мислам дека резултатот е висок. По 1:0, требаше да да ја искористиме шансата на Алиоски,...

НОВО ЗНАМЕ ВО КУЌАТА НА СЛАВНИ, ПЛИВАЧОТ ТОМИ СТЕФАНОВСКИ НАГРАДЕН ВО КАЛИФОРНИЈА

Македонскиот пливач Томи Стефановски стана првиот македонски спортист што влегол во „Куќа на славните“, откако викендов Меѓународната куќа на славните на маратонското пливање (ИМСХОФ) од Лос Анџелес на свечена церемонија во Калифорнија го додаде неговото име на својата почесна листа за неговиот придонес за спортот. „Ново знаме во Куќата на славните на меѓународното маратонски пливање“, напиша Стефановски на социјалните мрежи,...

МАРИ ГО СИМНА ЃОКОВИЌ ОД ВРВОТ НА АТП ЛИСТАТА ПО 122 НЕДЕЛИ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од задутре веќе нема да биде лидер на АТП листата бидејќи Енди Мари се пласираше во финалето на парискиот мастерс откако Милош Раониќ без борба му го предаде полуфиналниот дуел. Мари, кој има освоено три гренд слем титули, два олимписки златни медали и ѝ донесе победа на Велика Британија во Дејвис купот во 2015 година, официјално...

ПЛИВАЧОТ ТОМИ СТЕФАНОВСКИ ДЕНЕСКА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО „КУЌАТА НА СЛАВНИТЕ“ ВО ЛОС АНЏЕЛЕС

Маратонскиот пливач Томи Стефановски денеска ќе стане првиот македонски спортист кој влегол во „Куќа на славните“, откако Меѓународната куќа на славните на маратонското пливање (ИМСХОФ) од Лос Анџелес реши да го додаде неговото име на својата почесна листа за неговиот придонес за спортот. „На 4 ноември продолжуваме со традицијата и четири нови пливачи ќе бидат вклучени на почесната листа -...

ИНДИСКА ОЛИМПИЈКА БОЈКОТИРА ШАМПИОНАТ ВО ИРАН, ОДБИВА ДА НОСИ ХИЏАБ

Индиската стрелачка Хина Сиду се повлече од Азискиот шампионат во стрелаштво во Иран поради правилото на домаќинот кое ги принудува женските натпреварувачи да носат хиџаб. Таа вели дека на шампионатот ќе има спортисти со различни религии, потекла, полови и националности, па не е во духот на спортот да тераш некого да носи хиџаб наспроти неговата волја. Сиду, која настапи на...

ВАРДИ МЕЃУ НОМИНИРАНИТЕ ЗА „ЗЛАТНАТА ТОПКА“ ПОКРАЈ РОНАЛДО И МЕСИ

Џејми Варди беше номиниран за наградата „Златна топка“, која се доделува секоја година на најдобриот светски фудбалер, покрај играчи како Кристијано Роналдо и Лионел  Меси, откако го предводеше Лестер до титулата во англиската Премиер лига. 29-годишниот напаѓач, кој во 2010 година играше за Стокбриџ во осмата англиска лига, се најде на листата со 30-мина фудбалери номинирани за престижната награда,...

ЗНАМ КАДЕ ЌЕ ГИ ЗАПИШАМ ДЕЦАТА ДА УЧАТ ТЕНИС, КАЖА ФЕДЕРЕР НА ОТВОРАЊЕТО НА АКАДЕМИЈАТА НА НАДАЛ

Шпанскиот тениски ас Рафаел Надал присуствуваше на инаугурацијата на Академија „Рафа Надал со Мовистар“ на неговиот роден остров Мајорка. Надал беше во друштво на неговиот долгогодишен ривал Рожер Федерер во родниот град Манакор. „Многу сум среќен што сум тука. Знам каде би ги пратил децата ако сакаат да учат да играат тенис“, рече Федерер. Академијата што почна со работа во јуни нуди...