РОМАНИЈА СУДИ 1.300 ФУНКЦИОНЕРИ ЗА КОРУПЦИЈА ОД 260 МИЛИОНИ ЕВРА

Романската Специјална обвинителка изјави дека лани скоро 1.300 функционери се дадени на суд во случаи за корупција за штета што достигнува над 260 милиони евра. Лаура Ковеси Кодрута, која е на чело на државната антикорупциска агенција, денеска изјави дека на обвинителите им требаат стабилни закони за да може да си ја вршат работата. Ковеси рече дека 3 министри, 17 пратеници,...

СЛОВЕНЕЧКИ ФУНКЦИОНЕР РАЗРЕШЕН ОТИ СЕ ИЗБРУКА НА ИНТЕРВЈУ – НЕ ЗНАЕШЕ НИШТО ЗА СВОЈОТ СЕКТОР

Словенечки владин функционер беше разрешен откако не одговори на новинарски прашања од неговиот сектор што му беа поставени во интервју. Словенечката влада го отпуштила шефот на секторот за обновлива енергија во Министерството за инфраструктура, Тилен Смолникар, еден ден по засрамувачкото интервју со новинарката Леа Мајцен, во кое се гледа дека тој нема основни познавања за својата работа. Во обидот на Мајцен да...

СЕДУМ ПЛАНЕТИ СЛИЧНИ НА ЗЕМЈАТА ОТКРИЕНИ ОКОЛУ БЛИСКА ЅВЕЗДА

Седум планети големи колку Земјата, на кои можеби има живот, беа идентификувани околу мала и не толку далечна ѕвезда, што е прва реалистична можност за потрага по биолошки знаци на вонземски живот надвор од сончевиот систем. Планетите орбитираат околу ѕвезда џуџе именувана Трапист-1, околу 40 светлосни години, или околу 378 трилиони километри, оддалечена од Земјата. Тоа е релативно блиску и,...

БУГАРСКИТЕ НЕОНАЦИСТИ МАРШИРАА СРЕДЕ СОФИЈА И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА

Марш во чест на сојузот на Бугарија со нацистичка Германија се одржа според планираното во Софија, иако градоначалничката ги забрани демонстрациите и имаше меѓународна осуда. Процесијата со факели позната како Луков марш, за спомен на бугарскиот воен министер и лидер на пронацистичката Унија на бугарските национални легии Христо Луков, се одржува секоја година од 2003, и покрај напорите на власта...

ПОЛИЦИЈАТА ВО БАРСЕЛОНА ПУКАШЕ ВО УКРАДЕН КАМИОН СО ПЛИНСКИ БОЦИ

Едно лице е уапсено од полицијата во Барселона откако возеше камион полн со плински боци во спротивен правец на булевар. Возилото удри во неколку автомобили близу градското пристаниште пред полицијата да почне да пука кон него. Полицијата не ги потврди истрелците, но кажа дека возачот на камионот е на распит. Телевизијата ТВЕ објави дека камионот со плински боци бил украден додека...

ТЕЛА НА 74 МИГРАНТИ ИСФРЛЕНИ НА БРЕГ ВО ЛИБИЈА

Телата на 74 мигранти и бегалци беа исфрлени на брегот во северниот град на Либија, Зауија, соопшти либискaта Црвена полумесечина. Мохамед ал-Мисрати, портпаролот на Црвената полумесечина во Либија, рече дека телата биле пронајдени на медитеранското крајбрежје утринава. Мисрати додаде дека причините за потонувањето остануваат нејасни. Хуманитарната агенција на својата страница на Твитер објави фотографии на тела во бели и црни вреќи,...

ЗАБРАНАТА ЗА ПАТУВАЊЕ НА ТРАМП ЈА ЗАГРОЗУВА ИДНИНАТА НА СТРАНСКИТЕ СТУДЕНТИ

Додека администрацијата на американскиот претседател  Доналд Трамп се обидува да ја спроведе контроверзната извршна наредба со која им се забранува влез во САД на седум држави со претежно муслиманско население, иднината на странските студенти од овие држави виси на конец. Не само што овие млади студенти се разделени од нивните семејства, туку ризикуваат со можностите за професионалниот живот. Наредбата е...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АЗЕРБЕЈЏАН СИ ЈА НАЗНАЧИ СОПРУГАТА ЗА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ

Претседателот на Азербејџан си ја назначи сопругата за потпретседател на поранешната советска земја. Илхан Алијев ја постави жена си Мехрибан на позицијата, воведена по уставниот референдум во септември. Таа беше пратеник и водеше хуманитарна организација во минатото. Алијев е сојузник на Западот и успеа да ги одбрани интересите на муслиманската земја од руското влијание во стратешкиот Касписки регион богат со...

НЕНАДЕЈНО ПОЧИНА РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ОН ВИТАЛИЈ ЧУРКИН

Амбасадорот на Русија во Обединети нации Виталиј Чуркин, ненадејно почина денеска во Њујорк. Заменик-амбасадорот Владимир Сафронков изјави дека на Чуркин му се слошило во канцеларијата во ОН, по што бил префрлен во болница, каде што починал. Причината за смртта сè уште не е позната. „Министерството за надворешни работи на Русија со длабоко жалење соопштува дека во Њујорк ненадејно почина Виталиј...

ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА УНГАРСКИОТ „ЗА ТЕЛО И ДУША“ НА ЕЊЕДИ НА БЕРЛИНАЛЕ

„За тело и душа“, романтична драма на унгарската режисерка Илдико Ењеди, ја освoи Златната мечка и изненади со победата на годинашното Берлинале. Љубовната приказна за двајца осамени работници во кланица кои до апсурд се бараат, ја освои и наградата на критиката ФИПРЕСЦИ и уште една награда. За Ењеди ова е исполнување на ветувањето што го покажа со дебито „Мојот...