ВИКИЛИКС ОБЈАВИ СКОРО 300.000 МЕЈЛОВИ ОД ПАРТИЈАТА НА ЕРДОГАН

Викиликс ноќеска објави речиси 300.000 електронски пораки од серверот на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот Реџеп Таип Ердоган и илјадници документи поврзани со отпуштањата во земјата кои се одговор за обидот за државниот удар извршен минатиот петок. „Викиликс го помести закажаното објавување на документите како одговор на владините отпуштања после пучот“, напиша „Викиликс“. Свиркачкиот сајт, кој истакна дека не...

УБИЈЦИТЕ ГО ИЗНЕЛЕ ВО ТЕПИХ ТЕЛОТО НА УБИЕНОТ ГРЧКИ АМБАСАДОР ПРЕД 10-ГОДИШНАТА ЌЕРКА

Бразилската полиција верува дека грчкиот амбасадор во земјата бил убиен од љубовникот на жена му по нејзина наредба во куќа во Рио и уапсени се тројца осомничени, соопштено е синоќа. Амбасадорот Кирјакос Амиридис беше исчезнат од понеделникот во Нова Игуасу, град северно од Рио де Жанеиро, каде амбасадорот бил на одмор. Двојката поголемиот дел од годната живеела во главниот град...

ИСКЛУЧЕНА СТРУЈАТА ВО БАЗАТА НА САД ИНЏИРЛИК, ЕРДОГАН БАРА ОД ОБАМА ДА ГО УАПСИ НЕГОВИОТ РИВАЛ ЃУЛЕН

И по 24 часа од неуспешениот обид за воен удар во Турција кој однесе 200 жртви, се уште не е јасно кој стоеше зад него и зошто тој удар се случи токму сега. Претседателот Реџеп Таип Едроган во саботата на голем митинг во Истанбул побара од САД да го уапси или екстрадира Фетулах Ѓулен, исламски свештеник кој живее во самонаметнат егзил...

МАСОВЕН БОЈКОТ НА ПРОИЗВОДИТЕ НА ИВАНКА ТРАМП, И НА „УБЕР“ И „ТЕСЛА“

Еден од најголемите синџири стоковни куќи во САД „Нордстром“ веќе нема да ја продава колекцијата облека дизајнирана од Иванка Трамп поради слабата продажба. „Нордстром“ објави дека веќе нема да ги продава дизајните од ќерката на претседателот Доналд Трамп во своите 347 стоковни куќи во 40 држави во САД и во Канада. Портпаролот на компанијата на Иванка Трамп изјави дека брендот...

УМРЕ ЏОРЏ МАЈКЛ

Пејачот Џорџ Мајкл починал на 53 годишна возраст, објави неговиот издавач. Ѕвездата што ја почна кариерата со групата „Вам“ во осумдесеттите години од минатиот век, а потоа продолжи со соло настапи починал „мирно во својот дом“ на Божик во јужна Англија. Полицијата изјави дека нема сомнителни околности за неговата смрт. Мајкл, кој беше роден како Јорго Киријакос Панајоти во северен Лондон, има...

10 МРТВИ, 21 ПОВРЕДЕН, МЕЃУ НИВ И ДЕЦА ВО ПУКАЊЕТО ВО МИНХЕН, НАПАЃАЧОТ БИЛ САМ

Десет луѓе се мртви и 21 е повреден, од кои тројца во критична состојба, по синоќешното пукање во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, Германија, соопшти шефот на минхенската полиција Хубертус Андрае. Тој потврди дека дел од жртвите се тинејџери, а меѓу повредените има деца. Напаѓачот, чие тело беше пронајдено во близина на местото на настанот, најверојатно дејствувал сам, кажа Андрае...

ДАДИЛКА ОД МАКЕДОНИЈА ОСУДЕНА НА 5 ГОДИНИ ЗАТВОР ВО ЛОНДОН ОТКАКО СЕ ОБИДЕЛА 130 ПАТИ ДА ГО НАМЕСТИ БИВШИОТ

Дадилка од Македонија е осудена на  пет години затвор во Британија откако се обидела повеќе од 130 пати да го намести бившиот за измислени криминални дека, вклучувајќи силување и напад со киселина, јави “Би-Би-Си”. 38-годишната Сандра Даневска од Хемерсмит, западен Лондон, го следела нејзиниот поранешен партнер и го му направила животот “апсолутна мизерија”. Дадилката, дојдена од Македонија, често се врткала околу...

ХРВАТСКАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА КАКО ДА БИЛА ВО БЕЛОРУСИЈА

Хрватскиот „Т-портал“ ја критикува хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ дека била изманипулирана од македонскиот претседател за време на нејзината посета на Македонија. „Следуваше лет до Скопје. Можеби посетата би поминала бенигно, да не беше македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој половина час пред да слета хрватската претседателка, донесе одлука која инаку би мислеле дека се случува некаде во Белорусија или Туркменистан....

СЕ УШТЕ СЕ ТРЕСЕ ЗЕМЈАТА ПО СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ИТАЛИЈА ВО КОЈ ЗАГИНА НАЈМАЛКУ 21 ЛИЦЕ

Силен и плиток земјотрес ја погоди централна Италија рано утрово, оставајќи ги преплашените жители надвор од нивните домови и засега непознат број настрадани, заглавени под урнатините. Најмалку 21 човек загина како резултат на земјотресот со јачина од 6,2 степени според скалата на Рихтер, потврди “Раи”, сите во трите најтешки погодени села во планираниот дел на централна Италија. Десет лица загинаа...

РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО АТИНА НАЈДЕН МРТОВ ВО РЕЗИДЕНЦИЈАТА

Рускиот амбасадор во Атина Андреј Маланин денеска е најден мртов во неговата резиденција во центарот на Атина. Според првичните информации во грчките медиуми, амбасадорот починал од природна смрт и нема знаци на насилство на телото или насилно влегување во домот, ниту пак кражба на предмети. Соработниците на 55-годишниот амбасадор од руската амбасада во Атина се загрижиле откако тој не се...