ПОДНЕСЕНИ ОБВИНЕНИЈА ЗА 99 ГЕНЕРАЛИ ВО ТУРЦИЈА

Турските власти формално поднеле обвиненија против 99 генерали и околу 360 офицери поради нивната наводна улога во обидот за државен удар, соопштија денеска турските претставници. Според истите извори, уште 14 генерали ќе останат во притвор. Власта им забрани на сите универзитетски професори да патуваат во странство, додека продолжува  чистката на сите осомничени дека имаат врска со пучот. Турските власти во последните...

КУРДСКИ МИЛИТАНТИ СО КАМИОН БОМБА УБИЈА 11 ТУРСКИ ПОЛИЦАЈЦИ, 78 СЕ ПОВРЕДЕНИ

Курдски милитанти нападнаа полициска станица во југоисточна Турција со камион полн со експлозиви, убивајќи најмалку 11 полицајци, а има и 78 повредени, јави турската државна агенција „Анадолу“. Нападот се случи утринава во градот Џизре во провинцијата Сирнак на границата со Сирија, која е населена претежно со Курди. Никој не презеде одговорност за нападот, кој е последен од серијата бомбашки напади...

ИРАНСКИ МИЛИЈАРДЕР СО МАКЕДОНСКИ ПАСОШ УАПСЕН ВО САД ЗА КРШЕЊЕ САНКЦИИ

Американскиот јавен обвинител Прет Барара ја вклучи турската обемна истрага за корупција од 2013 во случајот на Реза Зараб, матниот турски бизисмен роден во Иран, кој беше уапсен во Мајами во март поради обиди да ги крши санкциите на САД кон Иран. Турскиот весник „Хуријет“ го цитира обвинителот Барара, кој изјавил дека Зараб имал и ирански и македонски пасош....

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД СО КАМИОН ВО НИЦА, НАД 70 ЗАГИНАТИ НА НАЦИОНАЛНИОТ ПРАЗНИК НА ФРАНЦИЈА

Над 70 луѓе загинале во Ница, кога голем камион удри во толпа луѓе во Ница кои го прославуваа на Денот на Бастилја, националниот празник на Франција, а биле повредени над 100 луѓе, изјавуваат официјални претставници на локалните власти. Ситуацијата е се уште конфузна. Медиумите јавуваат за бројки на загинати кои се движат од 30, па до 76, но сите известуваат...

ЕУ ЌЕ ДАДЕ 96 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА СРБИЈА, АЛБАНИЈА И КОСОВО, МАКЕДОНИЈА НЕ СЕ СПОМЕНУВА

Европската унија ќе даде 96 милиони евра за три железнички инфраструктурни проекти во Србија, Албанија и во Косово, соопшти денеска на Самитот за Западен Балкан што се одржува во Париз, еврокомесарот Јоханес Хан. Тој во обраќањето на бизнис-форумот во рамките на Самитот за Западен Балкан во Париз со ниту еден збор не ја спомна Македонија, за разлика од Црна Гора, Албанија,...

ЕВАКУАЦИЈА НА ДЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ГРАД ПОРАДИ МОЖЕН ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД

Дел од германски град е во опсадна состојба за време за време на полициската операција да се запре можен терористички напад, јави „Дие Велт“ Во источногерманскиот град Кемниц, полицијата окупираше станбена зграда поради закана дека во еден од становите се наоѓаат експлозивни направи. Поради сомневања дека е можен терористички напад, специјалната полиција се распореди во областа Фриц-Хекерт, кадешто и се...

ЕДЕН ЗАЛОЖНИК ЗАГИНА ВО НАПАДОТ НА ЦРКВА ВО ФРАНЦИЈА, ДВАЈЦАТА НАПАЃАЧИ УБИЕНИ

Две вооружени лица, кои земаа заложници во црква близу Руен во северна Франција, се убиени, а загина и еден од заложниците, соопшти француското министерство за внатрешни работи. Напаѓачите, кои беа брзо неутрализирани од полицијата, држеле меѓу четири и шест заложници во црква во Сен-Етјен-ду-Ровре, вклучувајќи го свештеникот и две калуѓерки. Според „Ле Фигаро“, загинатиот е свештеникот, кому напаѓачите му го пресекле...

ИЗБОРИТЕ РЕШАВАЧКИ ДАЛИ ЦРНА ГОРА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО НАТО ИЛИ ЌЕ БИДЕ РУСКА КОЛОНИЈА, ВЕЛИ ПРЕМИЕРОТ ЃУКАНОВИЌ

Премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ изјави дека утрешните парламентарни избори ќе решат дали земјата ќе биде членка на ЕУ и НАТО или руска колонија. На синоќешната завршната конвенција на неговата Демократската партија на социјалистите (ДПС) Ѓукановиќ рече дека овие избори се најважните по гласањето за независност од Србија пред една деценија. ДПС на изборите ќе оди против опозициската...

ПИОНЕРСКА ТЕХНИКА МОЖЕ ДА ИМ ОВОЗМОЖИ НА МАЖИТЕ ДА ИМААТ ДЕЦА ЕДНИ СО ДРУГИ

Нов експеримент и противречи на природата и може да доведе до еден ден двајца мажи да имаат бебиња еден со друг. Шокантната нова студија ја отфрла идејата дека e возможно да се направат деца само користејќи јајце-клетка, која се оплодува со сперма. Место тоа, истражувањето сугерира дека можеби е возможно да се зачнат деца користејќи клетки од кожата. Во новиот...

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: ВИСОКОТО НИВО НА КОРУПЦИЈА ПРОБЛЕМ ЗА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА ВО МАКЕДОНИЈА

Високото ниво на корупција и неуспехот на владата целосно да го почитува владеењето на  правото се главен проблем за човековите права во Македонија, се вели во годишниот Извештај за човековите права за 2015 на Стејт департментот на САД, објавен вечерва. „Најважниот проблем со човековите права произлегува од високото ниво на корупција и од неуспехот на владата целосно да го почитува...