Категорија: Свет

1 2 3 57 10 / 566 НАПИСИ
ЕУ ПОЧНА ПРАВНА ПОСТАПКА ПРОТИВ ОРБАН ПОРАДИ НАМЕРАТА ДА ГО ЗАТВОРИ УНИВЕРЗИТЕТОТ НА СОРОС

ЕУ ПОЧНА ПРАВНА ПОСТАПКА ПРОТИВ ОРБАН ПОРАДИ НАМЕРАТА ДА ГО ЗАТВОРИ УНИВЕРЗИТЕТОТ НА СОРОС

Европската комисија почна правна постапка против Унгарија поради законот за високо образование, сооопшти потпретседателот на ЕК Валдис Домбровскис. Од ...
МАКРОН И ЛЕ ПЕН ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ ОД ИЗБОРИТЕ ВО ФРАНЦИЈА, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ

МАКРОН И ЛЕ ПЕН ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ ОД ИЗБОРИТЕ ВО ФРАНЦИЈА, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ

Првата официјална проценка за првиот круг од претседателските избори во Франција покажа дека независниот кандидат од центарот Емануел Макрон освоил 23 ...
ПОЛИЦАЕЦ УБИЕН ВО ПРЕСТРЕЛКА ВО ПАРИЗ, ШАНЗЕЛИЗЕ ПОД БЛОКАДА

ПОЛИЦАЕЦ УБИЕН ВО ПРЕСТРЕЛКА ВО ПАРИЗ, ШАНЗЕЛИЗЕ ПОД БЛОКАДА

Еден полицаец е убиен, а друг е ранет во вооружена престрелка во центарот на Париз, соопшти француската полиција. Според некои извештаи, убиен е и ...
ТУРСКИОТ ПРЕМИЕР ЈА ПРЕДУПРЕДИ ОПОЗИЦИЈАТА ДА НЕ ИЗЛЕГУВА НА ПРОТЕСТИ

ТУРСКИОТ ПРЕМИЕР ЈА ПРЕДУПРЕДИ ОПОЗИЦИЈАТА ДА НЕ ИЗЛЕГУВА НА ПРОТЕСТИ

Турскиот премиер вели дека опозицијата има право да поднесува приговори на исходот од неодамнешниот референдум за проширување на овластувањата на прет ...
БРИТАНСКАТА ПРЕМИЕРКА ПОБАРА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ НА 8 ЈУНИ

БРИТАНСКАТА ПРЕМИЕРКА ПОБАРА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ НА 8 ЈУНИ

Британската премиерка Тереза Меј го објави планот за свикување предвремени парламентарни избори на 8 јуни. Таа кажа дека на Британија ѝ се потребни си ...
ТРАМП МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЕРДОГАН ЗА ПОБЕДАТА НА РЕФЕРЕНДУМОТ

ТРАМП МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЕРДОГАН ЗА ПОБЕДАТА НА РЕФЕРЕНДУМОТ

Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на неговата победа на референдумот во неделата, која м ...
ИЗБОРНАТА КОМИСИЈА ПРИЗНАЛА ЛИВЧИЊА БЕЗ ПЕЧАТ, ТУРСКАТА ОПОЗИЦИЈА БАРА ПРЕБРОЈУВАЊЕ НА 60% ОД ГЛАСОВИТЕ

ИЗБОРНАТА КОМИСИЈА ПРИЗНАЛА ЛИВЧИЊА БЕЗ ПЕЧАТ, ТУРСКАТА ОПОЗИЦИЈА БАРА ПРЕБРОЈУВАЊЕ НА 60% ОД ГЛАСОВИТЕ

Главната опозициска партија во Турција се подготвува да ги оспори резултатите од референдумот кој даде тесна победа на желбите на претседателот Реџеп ...
ТУРЦИТЕ ГЛАСАА „ДА“ ЗА ЗГОЛЕМЕНА МОЌ НА ЕРДОГАН, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ

ТУРЦИТЕ ГЛАСАА „ДА“ ЗА ЗГОЛЕМЕНА МОЌ НА ЕРДОГАН, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ

Турците изгласаа да му се зголемат овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, покажаа првичните резултати од денешниот референдум. По преброе ...
ТУРЦИЈА СЕ КРШИ МЕЃУ ЕРДОГАН И ДЕМОКРАТИЈА

ТУРЦИЈА СЕ КРШИ МЕЃУ ЕРДОГАН И ДЕМОКРАТИЈА

Турција е пред историски референдум за новиот политички систем што може да го промени курсот на нејзината историја и земјата е длабоко поделена. За по ...
СО НОВИТЕ ШЕНГЕНСКИ ПРАВИЛА НА ГРАНИЦИТЕ НА ЕУ СЕ ЧЕКА СО СААТИ

СО НОВИТЕ ШЕНГЕНСКИ ПРАВИЛА НА ГРАНИЦИТЕ НА ЕУ СЕ ЧЕКА СО СААТИ

Новите шенгенски правила за контрола на патниците предизвикаа проблеми на границите и на аеродромите, особено за време на продолжениот викенд за Велиг ...
1 2 3 57 10 / 566 НАПИСИ