Категорија: Свет

1 2 3 4 69 20 / 688 НАПИСИ
ЗАКАНАТА СО ОГАН И БЕС НЕ БЕШЕ ДОВОЛНО ЖЕСТОКА, ТРАМП СО НОВО ПРЕДУПРЕУВАЊЕ ЗА СЕВЕРНА КОРЕЈА

ЗАКАНАТА СО ОГАН И БЕС НЕ БЕШЕ ДОВОЛНО ЖЕСТОКА, ТРАМП СО НОВО ПРЕДУПРЕУВАЊЕ ЗА СЕВЕРНА КОРЕЈА

Доналд Трамп испрати уште едно провокативно предупредување до Северна Кореја, сугерирајќи дека неговата закана да истури „оган и бес“ на земјата „не б ...
АВТОМОБИЛ ВЛЕТА ВО ВОЈНИЦИ ВО ПАРИЗ, ШЕСТМИНА ПОВРЕДЕНИ

АВТОМОБИЛ ВЛЕТА ВО ВОЈНИЦИ ВО ПАРИЗ, ШЕСТМИНА ПОВРЕДЕНИ

Шест француски војници се повредени откако беа удрени од автомобил во Париз. Двајца од војниците се сериозно повредени, додека останатите имаат полесн ...
ПОЧИНА СЕМ ШЕПАРД, ЛЕГЕНДАРНИОТ ДРАМСКИ ПИСАТЕЛ И АКТЕР

ПОЧИНА СЕМ ШЕПАРД, ЛЕГЕНДАРНИОТ ДРАМСКИ ПИСАТЕЛ И АКТЕР

Сем Шепард, славниот авангарден драматург и актер номиниран за Оскар, почина вчера во својот дом во Кентаки. Имаше 73 години. Портпаролот на семејство ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ФРАНЦУСКА АКТЕРКА ЖАНА МОРО

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ФРАНЦУСКА АКТЕРКА ЖАНА МОРО

Актерката Жана Моро, една од најголемите ѕвезди на францускиот филм во последните 60 години, почина на 89 години. Моро веројатно е најпозната по улога ...
ПУТИН ПРОТЕРА 755 АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ ОД МОСКВА

ПУТИН ПРОТЕРА 755 АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ ОД МОСКВА

Се заканува дипломатска криза меѓу САД и Русија откако претседателот Владимир Путин нареди 755 американски дипломати да ја напуштат Москва. Наредбата ...
КЛУНИ СО КРИМИ-КОМЕДИЈА ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

КЛУНИ СО КРИМИ-КОМЕДИЈА ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Крими-комедија на Џорџ Клуни, фантазија на Гилјермо дел Торо и трилер на Дарен Аронофски се дел од селекцијата за Златен лав на годинешниот филмски фе ...
ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ПОЖАР НА ФРАНЦУСКАТА РИВИЕРА

ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ПОЖАР НА ФРАНЦУСКАТА РИВИЕРА

Големиот пожар во јужна Франција принуди над 10.000 луѓе да ги напуштат своите домови преку ноќ. Стотици пожарникари се распоредени за да се справат с ...
ЕУ БАРА ОТЧЕТ ЗА СЕКОИ 500 ЕВРА, А КИНЕСКИТЕ АВТОПАТИ ОД 500 МИЛИОНИ ЕВРА ДОДЕЛЕНИ БЕЗ ТЕНДЕР, АНАЛИЗА НА ИНСТИТУТ НА ЕУ ЗА КОРУПЦИЈА НА БАЛКАНОТ

ЕУ БАРА ОТЧЕТ ЗА СЕКОИ 500 ЕВРА, А КИНЕСКИТЕ АВТОПАТИ ОД 500 МИЛИОНИ ЕВРА ДОДЕЛЕНИ БЕЗ ТЕНДЕР, АНАЛИЗА НА ИНСТИТУТ НА ЕУ ЗА КОРУПЦИЈА НА БАЛКАНОТ

Институтот за безбедносни истражувања на ЕУ ја посочува изградбата на кинеските автопати во Македонија како типичен пример за тоа како кинеските инвес ...
НОВИНАРИТЕ НА ТУРСКИОТ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“ НА СУДЕЊЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ

НОВИНАРИТЕ НА ТУРСКИОТ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“ НА СУДЕЊЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ

Седумнаесет новинари и менаџери на турски опозициски весник „Џумхуриет“ се на судење за наводно помагање на терористичка организација. Доколку се прог ...
ПОРТПАРОЛОТ НА БЕЛАТА КУЌА ШОН СПАЈСЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

ПОРТПАРОЛОТ НА БЕЛАТА КУЌА ШОН СПАЈСЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Шон Спајсер, портпаролот на Белата куќа, поднесе оставка денеска, кажувајќи му на претседателот Доналд Трамп дека жестоко се спротивставува на назначу ...
1 2 3 4 69 20 / 688 НАПИСИ