РОМАНЦИТЕ МАРШИРАА ПРОТИВ ДЕКРЕТИТЕ ЗА ПОМИЛУВАЊА ЗА КОРУПЦИЈА

Илјадници Романци протестираа во Букурешт и во Клуж против владиниот план да помилува затвореници и да декриминализира некои дела со итни декрети, што може да ја ослаби борбата против корупцијата. Во Букурешт, околу 3.000 луѓе носеа транспаренти на кои пишуваше „Ве гледаме“ и „Во демократија, крадците остануваат в затвор“ и маршираа кон владината зграда. Вчера, претседателот Клаус Јоханис учествуваше на владина...

30 ИСЧЕЗНАТИ ВО ЛАВИНАТА ШТО ЗАТРУПА ХОТЕЛ ВО ЦЕНТРАЛНА ИТАЛИЈА

Трисет луѓе се исчезнати откако снежна лавина затрупа мал планински хотел во централна Италија по серијата земјотреси, соопштија властите. Лавината покри хотел на три ката во Абруцо, регионот погоден од земјотреси. Спасувачките служби велат дека работат да донесат механизација до хотелот „Ригопјано“ во градот Фариндола по патиштата покриени со снег за да им помогнат на алпинистичките спасувачки тимови, кои...

РУСИЈА МУ ГО ПРОДОЛЖИ ПРЕСТОЈОТ НА СНОУДЕН ДО 2020 ГОДИНА

На поранешниот службеник во американската Национална агенција за безбедност (НСА), Едвард Сноуден, му е продолжен престојот во Русија, соопшти портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова. „На Сноуден штотуку му е продолжен престојот за уште неколку години“, напиша Захарова на Фејсбук. Адвокатот на Сноуден, Анатоли Кучерена, за агенцијата „РИА Новости“ кажа дека дозволата за престој е продолжена до 2020...

ОБАМА ЈА ПОМИЛУВА ЧЕЛСИ МЕНИНГ, ВОЈНИКОТ ШТО ПРЕДАДЕ ТАЈНИ НА ВИКИЛИКС

Американскиот претседател Барак Обама ја намали 35-годишната затворска казна на Челси Менинг, која му предала 700.000 тајни документи на Викиликс, додека беше припадник на војската на САД во 2010. Транссексуалката беше војник и се викаше Бредли Менинг, а се очекува да излезе на слобода на 17 мај. Менинг соопшти дека ќе го смени полот по пресудата во 2013, кога...

БРИТАНИЈА ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ЕДИНСТВЕНИОТ ЕВРОПСКИ ПАЗАР, НАЈАВИ МЕЈ

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „нема шанси“ Велика Британија  да остане во единствениот европски пазар, зашто тоа би значело дека „воопшто не ја напушта ЕУ“. Меѓутоа, премиерката вети дека ќе направи сѐ за најслободен можен пристап до пазарот, после брегзит и да склучи договори со други земји во светот. Во долгоочекуваниот говор, Меј исто така соопшти дека и...

ДОНАЛД ТРАМП ПОФАЛИ ПОГРЕШНА ИВАНКА НА ТВИТЕР

Британка од Брајтон на Твитер беше помешана со Иванка Трамп од самиот новоизбран претседател на САД Доналд Трамп. Иванка Мајич, дигитален консултант, вели дека заедно со нејзиниот сопруг биле разбудени од телефонските јавувања на медиумите. Тие ѝ рекле дека е спомната во твит наменет за 20 милиони следбеници на Доналд Трамп. Тој ја споменал ќерка си во пофалба од друг...

ПОТРАГАТА ПО ИСЧЕЗНАТИОТ МАЛЕЗИСКИ АВИОН ЗАВРШИ СО МАЛКУ ОДГОВОРИ

По речиси три години барање, потрагата по исчезнатиот авион МХ370 на авиокомпанијата „Малезија Ерлајнс“ заврши без никаква трага од авионот, соопштија австралиските власти. Координативниот центар на австралиската влада, којшто потроши 160 милиони долари на потрагата, соопшти дека таа е официјално прекината по завршување на финалната проверка на зоната. „Авионот МХ370 на авиокомпанијата ‘Малезија Ерлајнс’ не бил лоциран во зоната од 120.000...

ФАТЕН УБИЕЦОТ НА 39 ЛУЃЕ ВО НОВОГОДИШНИОТ НАПАД НА ИСТАНБУЛСКИОТ НОЌЕН КЛУБ

Полицијата го фатила осомничениот убиец на 39 луѓе во ноќниот клуб за време на новогодишната прослава во Истанбул, јавија турските медиуми. Приватната агенција Доган и други медиуми објавија дека осомничениот е фатен во полициска операција во истанбулската населба Есенјурт, доцна попладнето во понеделник. Одговорноста за терористичкиот напад ја презеде Исис.

„НИЕ ЕВРОПЈАНИТЕ ЈА ИМАМЕ НАШАТА СУДБИНА ВО СВОИ РАЦЕ“, МУ ВРАТИ МЕРКЕЛ НА ТРАМП

Ангела Меркел отсечно му одговори на Доналд Трамп откако тој не го поддржа НАТО и навести дека нема да ја поддржи кохезијата на ЕУ кога ќе стапи на функција. „Ние Европјаните ја имаме нашата судбина во свои раце. Тој уште еднаш ги претстави своите позиции. Моите позиции исто така се познати“, рече Меркел по објавувањето на интервјуто со новоизбраниот претседател...

НАЈМАЛКУ 4 ЗАГИНАТИ И 12 ПОВРЕДЕНИ ПО ПУКАЊЕ НА МУЗИЧКИ ФЕСТИВАЛ ВО МЕКСИКО

Најмалку четири луѓе се убиени и 12 други се повредени по пукањето во ноќниот клуб „Блу перот“, во мексиканскиот град Плаја дел Кармен, за време на музичкиот фестивал „Би-Пи-Ем“, соопштија организаторите. Според соопштението на организаторите на фестивалот, тројца од загинатите се членови на обезбедувањето, а нападот бил дело на еден вооружен напаѓач. Плаја дел Кармен е популарно туристичко место кое се...