ЏОРЏ И АМАЛ КЛУНИ ЌЕ ДОБИЈАТ БЛИЗНАЦИ ВО ЈУНИ

Џорџ и Амал Клуни очекуваат близнаци кои треба да се родат во јуни, изјави Џули Чен, водителка на шоуто „Ток“ на Си-Би-Ес. Џорџ Клуни ѝ кажал на Чен на крајот на јануари дека сопругата, адвокатка за човекови права, е бремена, рече таа. Веста на Клуни следи откако Бијонсе и Џеј Зи минатата недела објавија дека очекуваат близнаци. Публицистот на Клуни не...

БЕРЛИНАЛЕ ОТВОРИ СО „ЏАНГО“ И ПОЛИТИЧКИ ХУМОР

Отварањето на Берлинале синоќа беше целосно за политика, од црвениот килим, каде лидерката на Зелената партија и потпретседателка на Бундестагот Клаудија Рот носеше црн фустан на кој со големи букви беше испишано „непретседателски“ – алузија на неписменоста на американскиот претседател Доналд Трамп (кој еднаш во твит напиша „непретседателски“ место „без преседан“), па до официјалните говори на сцената за слобода...

АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ОДБИ ДА ЈА ВРАТИ ВО СИЛА ЗАБРАНАТА НА ТРАМП ЗА ВЛЕЗ НА МУСЛИМАНИ

Федерален апелационен суд одби да ја врати во сила забраната на американскиот претседател Доналд Трамп за влез во САД на граѓани од седум земји со доминантно муслиманско население, нанесувајќи уште еден правнички удар на новата имигрантска политика на новата администрација во Вашингтон. Со едногласна одлука, судскиот совет од Федералниот апелационен суд во Сан Француско одби да ја поништи одлуката на...

ЈА ГЛЕДАМЕ ГЕРМАНИЈА ЗА ИНСПИРАЦИЈА, Ѝ РЕЧЕ ГИР НА МЕРКЕЛ

Kанцеларката Ангела Меркел како да прави напори за да добие една искра гламур во често сивиот политички живот на Германија, откако во четвртокот го додаде Ричард Гир на листата на холивудски ѕвезди што ги сретнала. Минатата година таа го покани американскиот актер и политички активист Џорџ Клуни за да дискутираат за бегалската криза. Оваа година, повод за средба со лидерот...

ПОРАСНАА АКЦИИТЕ НА КОМПАНИЈАТА ШТО ГИ ИСФРЛИ ПРОИЗВОДИТЕ НА ИВАНКА ОТКАКО ТРАМП ЈА НАПАДНА НА ТВИТЕР

Акциите на „Нордстром“, еден од најголемите синџири стоковни куќи во САД, пораснаа, само неколку часа откако американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше компанијата на Твитер за повлекувањето на модната линија на неговата ќерка Иванка. „Мојата ќерка Иванка беше третирана толку нефер од ‘Нордстром’. Таа е добра личност - секогаш ме поттикнува да ја направам вистинската работа! Ужасно!“, објави вчера Трамп...

ОСУДЕН ЛИДЕРОТ НА РУСКАТА ОПОЗИЦИЈА, НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Лидерот на руската опозиција Алексеј Навални беше осуден за проневера и доби условна затворска казна од пет години. Со пресудата, исто така, му е забрането да учествува на претседателските избори следната година како противкандидат на Владимир Путин. Тој денеска повторно беше осуден, откако Европскиот суд за човекови права оцени дека првото судење не било фер. Навални, кој е еден од најгласните...

САРКОЗИ НА СУД ЗА НЕЛЕГАЛНО ФИНАНСИРАЊЕ ИЗБОРНА КАМПАЊА

Поранешниот францускиот претседател Никола Саркози се соочува со судење за нелегално финансирање изборна кампања. Саркози e обвинет дека неговата партија фалсификувала сметки за да скрие 18 милиони евра од трошоците на кампањата во 2012 година. Саркози постојано негираше дека бил свесен за прекумерните трошоци. Тој беше поразен во трката за претседател во 2013 година од Франсоа Оланд и не успеа да...

MЕЛАНИЈА ТРАМП БАРА 150 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОШТЕТА ОД ВЕСНИК ОТИ ЈА НАРЕКОЛ СКАПА ПРИДРУЖНИЧКА

Меланија Трамп ја обнови тужбата за клетва против британскиот весник „Дејли мејл“, овој пат во Њујорк, за тоа дека објавувале гласините дека работела како скапа ескорт девојка. Сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп претходно имаше покренато тужба против „Мејл Медија Инк“ во Мериленд, но судијата одлучил дека случајот не треба да се поднесе во Мериленд и ја поништил. Во тужбата покрената...

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ОДБЕЛЕЖУВА РЕКОРДНИ 65 ГОДИНИ НА ПРЕСТОЛОТ

Кралицата Елизабета Втора стана првиот британски монарх кој останал 65 години на престолот.   „Сафирниот јубилеј“ се одбележува денеска со топовска стрелба во Грин Парк во Лондон и Лондонската кула. Бакингемската палата, исто така, објави фотографија на кралицата од Дејвид Бејли по тој повод. На сликата од 2014 година, кралицата е облечена во костим со сафири, подарок од татко ѝ за...

И АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ЈА ОТФРЛИ ЗАБРАНАТА НА ТРАМП ЗА ВЛЕЗ НА МУСЛИМАНИ

Американскиот федерален апелационен суд го отфрли барањето на администрацијата на Трамп да ја врати забраната за влез на патници од 7 муслимански земји, што во петокот беше блокирана од федерален судија. Пресудата донесена доцна синоќа значи дека забраната ќе биде суспендирана сѐ до целосното сослушување за случајот. Судот им даде  рок до утре на Белата куќа и на државите кои...