Категорија: Свет

1 2 3 4 5 70 30 / 692 НАПИСИ
ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ПОЖАР НА ФРАНЦУСКАТА РИВИЕРА

ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ПОЖАР НА ФРАНЦУСКАТА РИВИЕРА

Големиот пожар во јужна Франција принуди над 10.000 луѓе да ги напуштат своите домови преку ноќ. Стотици пожарникари се распоредени за да се справат с ...
ЕУ БАРА ОТЧЕТ ЗА СЕКОИ 500 ЕВРА, А КИНЕСКИТЕ АВТОПАТИ ОД 500 МИЛИОНИ ЕВРА ДОДЕЛЕНИ БЕЗ ТЕНДЕР, АНАЛИЗА НА ИНСТИТУТ НА ЕУ ЗА КОРУПЦИЈА НА БАЛКАНОТ

ЕУ БАРА ОТЧЕТ ЗА СЕКОИ 500 ЕВРА, А КИНЕСКИТЕ АВТОПАТИ ОД 500 МИЛИОНИ ЕВРА ДОДЕЛЕНИ БЕЗ ТЕНДЕР, АНАЛИЗА НА ИНСТИТУТ НА ЕУ ЗА КОРУПЦИЈА НА БАЛКАНОТ

Институтот за безбедносни истражувања на ЕУ ја посочува изградбата на кинеските автопати во Македонија како типичен пример за тоа како кинеските инвес ...
НОВИНАРИТЕ НА ТУРСКИОТ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“ НА СУДЕЊЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ

НОВИНАРИТЕ НА ТУРСКИОТ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“ НА СУДЕЊЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ

Седумнаесет новинари и менаџери на турски опозициски весник „Џумхуриет“ се на судење за наводно помагање на терористичка организација. Доколку се прог ...
ПОРТПАРОЛОТ НА БЕЛАТА КУЌА ШОН СПАЈСЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

ПОРТПАРОЛОТ НА БЕЛАТА КУЌА ШОН СПАЈСЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Шон Спајсер, портпаролот на Белата куќа, поднесе оставка денеска, кажувајќи му на претседателот Доналд Трамп дека жестоко се спротивставува на назначу ...
СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 6,7 СТЕПЕНИ И МАЛО ЦУНАМИ ПОМЕЃУ БОДРУМ НА ТУРСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ И ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ КОС И РОДОС

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 6,7 СТЕПЕНИ И МАЛО ЦУНАМИ ПОМЕЃУ БОДРУМ НА ТУРСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ И ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ КОС И РОДОС

Силен земјотрес, кој според првичните мерења бил со интензитет од 6,7 степени по Рихтеровата скала го погоди подрачјето во Егејско море помеѓу турскио ...
ГОЛЕМ ПОЖАР КАЈ СПЛИТ, ИЗГОРЕА МНОГУ КУЌИ

ГОЛЕМ ПОЖАР КАЈ СПЛИТ, ИЗГОРЕА МНОГУ КУЌИ

Уште една непроспиена ноќ во Сплит и околината, а на местото на пожарите во Срињине, Жрновница, Подстрана, Строжанац и Сплит има 384 пожарникари и 102 ...
ПОЧИНА МАРЈАМ МИРЗАХАНИ, ПРВАТА ЖЕНА ШТО ГО ДОБИ ПРЕСТИЖНИОТ МЕДАЛ ФИЛДС ЗА МАТЕМАТИКА

ПОЧИНА МАРЈАМ МИРЗАХАНИ, ПРВАТА ЖЕНА ШТО ГО ДОБИ ПРЕСТИЖНИОТ МЕДАЛ ФИЛДС ЗА МАТЕМАТИКА

Марјам Мирзахани, првата жена што го доби престижниот медал Филдс за математика, почина во САД. 40-годишната професорка имала рак на дојка, кој се пр ...
ПОЧИНА НАЈПОЗНАТИОТ КИНЕСКИ ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК И НОБЕЛОВЕЦ ЗА МИР ЛИУ СЈАОБО

ПОЧИНА НАЈПОЗНАТИОТ КИНЕСКИ ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК И НОБЕЛОВЕЦ ЗА МИР ЛИУ СЈАОБО

Затворен цели 7 години откако ја доби Нобеловата награда за мир, Лиу Сјаобо никогаш не се откажа од борбата за човекови права во Кина, инсистирајќи да ...
ДЕСЕТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА КОРУПЦИЈА ЗА БРАЗИЛСКИОТ ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛ ЛУЛА ДА СИЛВА

ДЕСЕТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА КОРУПЦИЈА ЗА БРАЗИЛСКИОТ ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛ ЛУЛА ДА СИЛВА

Поранешниот претседател на Бразил, Луиз Инасио Лула да Силва, е прогласен за виновен за корупција и перење пари и е осуден на речиси 10 години затвор, ...
ТУРСКАТА ВЛАДА ЈА ПОЧНА СЕРИЈАТА НАСТАНИ ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ГОДИШНИНАТА ОД НЕУСПЕШНИОТ ПУЧ

ТУРСКАТА ВЛАДА ЈА ПОЧНА СЕРИЈАТА НАСТАНИ ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ГОДИШНИНАТА ОД НЕУСПЕШНИОТ ПУЧ

Турската влада денеска го одржа првиот од серијата настани неделава за одбележување на минатогодишниот неуспешен пуч од страна на фракција во армијата ...
1 2 3 4 5 70 30 / 692 НАПИСИ