ПРЕМИЕРОТ КАМЕРОН СИ ДАДЕ ОСТАВКА

Британскиот премиер Дејвид Камерон си даде оставка и ќе замине од функцијата до октомври, откако Обединетото Кралство Велика Британија и Северна Ирска изгласа да ја напушти Европската унија на историскиот референдум што се оддржа вчера, по 43 години членство во Унијата. Камерон ја објави одлуката денеска откако беа објавени резултатите и изјави дека во следниве месеци ќе се обиде да...

БРИТАНИЈА УТРЕ ОДЛУЧУВА ДАЛИ ОСТАНУВА ВО ЕУ – ВЛОГОТ Е ГОЛЕМ А ГЛАСАЊЕТО КОНЕЧНО

Кампањите на обете страни од клучното гласање дали Британија да остане во ЕУ, го почнаа денешниот последен жесток ден крстосувајќи ја земјата за да ги привлечат неодлучните гласови. Премиерот Дејвид Камерон ја претстави својата визија за иднината на Британија да остане во блокот од 28 земји, и се спротистави на тврдењето дека земјата ќе оди во погрешна насока ако остане...

ЕУ СЕ ЗАКАНУВА ДЕКА СЕКОЕ НЕДЕЈСТВУВАЊЕ ЌЕ ИМА НЕГАТИВНИ ПОСЛЕДИЦИ ЗА МАКЕДОНИЈА

Брисел денеска повторно ги повика македонските политички лидери да седнат на преговарачката маса и да создадат услови за веродостојни избори и истакна дека следните недели се клучни за европската иднина на Македонија. Во изјава за агенцијата Мета, Маја Коцијанчич, портпаролката на шефицата на европската дипломатија не прецизираше дали на вчерашниот состанок било разговарано за воведување санкции кон Македонија. „Политичката криза почна да...

КАКО АЈКУЛА ГО ИЗЕДЕ НОВИНАРСТВОТО

Македонија беше спомената на Глобалниот самит на уредници кој се одржува во Виена во еден од примерите како таканареченото „копирај – вметни“ новинарство во дигиталните медиуми може да ја доведе во забуна читачката публика. За пример беше избрана приказната со наслов „Србин убил ајкула убиец во Шарм ел Шејк“, објавена од српскиот сатиричен портал „Њуз нет“ кој објавува измислени...

ПАНАМСКИТЕ ДОКУМЕНТИ – НОВИНАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ НА ГОДИНАТА

Тимот на германскиот весник Зидојче Цајтунг што ја започна истрагата за таканаречените „Панамски документи“ е добитник на годинашната награда “Истражување на годината“ што ја доделува Глобалната мрежа на уредници. Церемонијата на доделување на наградите за Документирано новинарство се одржа вечерва во балската сала на Ратхаусот, Градското собрание на Виена, на гала вечера чиј домаќин беше градоначалникот на Виена. Од 64 финалисти...

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЏИХАДИСТ ВО ТУРЦИЈА, МУХАМЕД ЗАКИРИ

На четворица џихадисти, меѓу кои и најпознатиот македонски џихадист Мухамед Зaкири, Судот во Анкара им определил казна од речиси 500 години затвор, за убиство на три лица во март 2014 година, пренесува „Анадолија“. Зaкири, кој по потекло е од Охрид, заедно со двајца соборци, Чендрим Рамадани и Бенјамин Ху од Косово, се осудени за терористичкиот напад што пред две години...

ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР МИЛОРАД МАНДИЌ-МАНДА

Актерот Милорад Мандиќ – Манда почина во 55. година од животот, откако му се слошило на сцената додека ја изведувал претставата „Петар Пан“ во белградскиот театар „Бошко Буха“, пренесуваат српските медиуми. Причина за смртта на актерот е срцев удар. На премиерната изведба на детската претстава, на Мандиќ му се слошило на сцената, поради што претставата била прекината. Актерот веднаш бил хоспитализиран. Милорад...

ПО ПРЕДЛОГ НА ГЕРМАНИЈА И БРИТАНИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ РАСПРАВА ВО ЕУ

Советот за надворешни работи на Европската Унија на 20 јуни во Луксембург закажа седница на која ќе расправа за состојбата во Македонија. Расправата за Македонија е ставена на дневниот ред на седницата како главна точка. Министрите за надворешни работи на земјите членки ќе расправаат за Македонија по предлог на Сојузна Република Германија и на Велика Британија и треба да дадат препорака во...

БИВШАТА СОПРУГА НА УБИЕЦОТ ОД ОРЛАНДО ВЕЛИ ДЕКА МАСАКРОТ НЕМА ВРСКА СО ИСИС

Во ноќта помеѓу сабота и недела, 29-годишниот Омар Матин отвори оган во геј клуб во Орландо, Флорида, во напад во кој загинаа 50, а ранети се 53 луѓе, изјави полицијата. Ова е најлошото масовно убиство во историјата на САД, а се случи среде бројните манифестации низ земјата со кои се одбележува Месецот на ЛГБТ гордоста. Матин е син на авганистански...

НАЈМАЛКУ 50 ЗАГИНАТИ ВО ПУКАЊА ВО КЛУБ ВО ОРЛАНДО

Најмалку 50 лица се убиени, а 53 се ранети во пукањата што се случија во геј клуб во Орландо ноќта меѓу саботата и неделата, а помеѓу повредените е и еден полицаец. Напаѓачот е идентификуван како 27-годишниот Омар Матен, а полицијата проверува дали е поврзан со некоја екстремистичка организација. Матен живеел во место 150 километри оддалечено од Орландо. Според првичните информации, неговите родители...